Privire în trecutul nostru

Mă gândesc la zilele de demult, la anii de odinioară. Mă gândesc la cântările mele noaptea, cuget adânc în lăuntrul inimii mele, îmi cade duhul pe gânduri… Psalmi 77:5

Adesea când ajung cu clienţii care vin la consiliere la punctul în care e nevoie să privească în trecut le apar semne evidente de îndoială şi nemulţumire iar unii chiar o exprimă. Ei afirmă că nu ar fi normal să „dezgropăm mortul”. La fel şi oamenii cu care ocazional stau de vorbă despre instrumente sau metode de consiliere şi cărora le explic că fără o vindecare a evenimetelor trecutului nu este cu putinţă o vindecare sănătoasă. Unii devin chiar ostili când aud de necesitatea unui asemenea demers (care oricum nu poate fi făcut decât cu acordul clientului) argumentul lor forte fiind acela că „Dumnezeu când vindecă nu face procedee sau cercetări, El vindecă şi gata” afirmaţie cu care nu prea sunt de acord.

De altfel cei care reacţionează aşa la o astfel de fază a terapiei trădează prin reacţia lor o stare de fapt, asta spune despre ei că au lucruri nerezolvate sau răni care încă sunt inflamate. Asta face ca „privirea în trecut” să devină neapărat necesară. Nu e foarte plăcut să retrăieşti evenimentele trecutului, amintirea lor provoacă reacţii de tot felul unele din ele fiind dramatice. Toată durerea unui eveniment din trecut poate fi retrăită la un asemenea demers, ştiu din experienţele colegilor asta dar şi din experienţele mele. Îmi amintesc despre o clientă care la momentul în care a trebuit să fie confruntată cu realitatea abuzului din trecut a făcut un acces de furie aşa de mare încât m-a speriat şi pe mine apoi a ajuns până în punctul în care i s-a declanşat o stare de vomă severă. Am avut cazuri în care durerea trecutului era aşa de mare încât plânsul pacientului devenea deja ţipăt. Ambele cazuri şi multe altele au avut o vindecare corectă şi acum sunt eliberaţi de Dumnezeu şi vindecaţi, nu au putut avea parte de asta până nu au fost confruntaţi cu trecutul.

Citește mai mult

Înfometare sufletească

„De ce îi este omului de astăzi foame? De iubire şi de sens.” Nicolae Steinhardt

Priveam ieri pur şi simplu la feţele oamenilor de pe stradă. Rămăsesem blocat câteva minute pe chipurile celor care treceau pe lângă mine. Citeam pe feţele lor, ale celor mai mulţi dintre ei, resemnare, durere, abandon, tristeţe. Fiecare mergea cu gândurile lui triste şi cu frământările minţii sale. Am citit atâta singurătate şi izolare că m-am speriat. Mi-am adus imediat aminte de vorbele lui Nicolae Steinhardt scrise în Jurnalul fericirii „De ce îi este omului de astăzi foame? De iubire şi de sens.”

Mă duce gândul la o întâmplare similară în Biblie. Domnul Isus stă lângă o fântână unde apare o femeie căreia „îi citeşte trecutul” şi îi citeşte golul din inimă şi durerea şi lipsa de sens. Nu ştiu ce exprima faţa acelei femei dar cu siguranţă o foame disperată de iubire exista în viaţa ei de vreme ce a schimbat atâţia bărbaţi. La fel ca mulţi oameni azi care trec din căsnicie în căsnicie căutând iubire.

Citește mai mult

Înnoirea minţii – eveniment sau proces

Să nu vă potriviţi chipului veacului acestuia, ci să vă prefaceţi, prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bună, plăcută şi desăvârşită. Romani 12:2 

Discuţiile despre modul în care noi ca şi credincioşi abandonăm vechiul mod de viaţă sunt inevitabile în cercurile mele de discuţii. De fapt oricine este cercetat de Duhul lui Dumnezeu îşi pune astfel de întrebări şi caută răspunsuri, e cât se poate de normal. E adevărat că de prea multe ori punem poveri inutile pe spatele celor care vor să se apropie de Dumnezeu devenind un fel de paznici la poarta raiului.

Era o vreme care nu cred că a apus, când oamenilor li se cerea dacă vor să vină la Dumnezeu renunţarea la toate viciile şi dacă nu renunţau la tutun sau alcool, dacă nu purtau batic şi fuste până în pământ nu erau primiţi. Întrebări despre ce cred şi de ce cred se puneau doar generalist. Exista într-un  fel pretenţia ca oamenii să se schimbe brusc în tot comportamentul lor la convertire.

Citește mai mult

Toma – modelul actual de credinţă

Drept răspuns, Toma I-a zis: „Domnul meu şi Dumnezeul meu!” Ioan 20:28

Am asistat când eram copil la multe expuneri care de care mai înverşunate despre necredinţa lui Toma iar de ceva vreme asist la expuneri despre modul de credinţă a lui Toma. Cele din urmă e drept fiind mai aproape de realitate. Una peste alta privind la Toma ne vom regăsi mulţi pe acolo, în modul lui de a crede. Toma nu a fost necredincios ci făcea parte din cei care „cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea, este aşa”. În faţa dovezilor Toma crede şi se închină lui Dumnezeu.

De multe ori ascult mesaje care cer oamenilor convertirea „pe orbeşte” ca la farurile unei maşini noaptea. Predici emoţionante până la lacrimi sau predici care imploră mila oamenilor faţă de jertfa lui Dumnezeu, faţă de un Isus care stă săracul şi „dârdâie de frig” la uşă şi tot bate şi plânge. Realitatea e că Domnul Isus a făcut oferta, e dispus să accepte păcătoşii şi bate la inimă „când într-un fel când într-altul” dar nu e nicicum omul vrednic de milă, a fost, dar acum e în glorie şi slavă la dreapta Tatălui..

Citește mai mult

Adaptări la contemporan?

Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. 2 Timotei 3:1

Aseară ne-am lansat în dezbateri serioase cu privire la proiectele noastre în care activăm ca voluntari (eu şi soţia) şi am discutat despre impactul şi eficienţa lor pentru a vedea care din ele merită investit mai mult timp şi la care să renunţăm. Aşa se face că discuţia noastră s-a extins şi către atitudinea oamenilor faţă de conferinţe, colocvii, seminarii, biserică etc şi am concluzionat că ceva nu mai este ca înainte. (Păi pe vremea mea…. 🙂 )

Îmi amintesc că o vreme conferinţele erau o modă chiar. Cele de tineret strângeau tineri cu miile lejer, festivalurile de misiune făceau să geamă oraşele de forfota tinerilor, când venea vreun om valoros şi ţinea un seminar sălile deveneau neîncăpătoare, la concertele cu Speranţa stadioanele erau pline, bisericile au fost o vreme frecventate de mulţi oameni şi dacă „se dădea” vreo emisiune creştină la TV oamenii se anunţau unii pe alţii că să nu o piardă (vezi filmul Isus care se difuza de paşte).

Citește mai mult

Înţelepciunea care vine de sus

Înţelepciunea care vine de sus, este, întâi, curată, apoi paşnică, blândă, uşor de înduplecat, plină de îndurare şi de roade bune, fără părtinire, nefăţarnică. Iacov 3:17

De obicei mă interesează ce mişcă în zona psihologiei pentru că făcând consiliere mă ciocnesc adesea de nevoia de a folosi diferite instrumente sau cercetări în domeniu aşa că sunt abonat la câteva publicaţii online pe domeniu. Aşa se face că zilele trecute primesc o invitaţie la un simpozion al unui „om de calibru” într-un anumit domeniu al psihologiei, domeniu cu care nu simpatizez. Dar cum sunt curios din fire am vrut să văd cine e personajul dincolo de funcţia sa de preşedinte al unei asociaţii şi am aflat repede. Imaginea sa e amestecată cu o viaţă tare, tare destrăbălată şi apare gol şi în filme nepotrivite de mai multe ori.

Aşa se face că am spus celor care au făcut invitaţia despre cine e „omuleţul” pe considerentul că poate nu ştiu că un astfel de om ar putea păta imaginea lor. Răspunsul a fost interesant din partea cititorilor acelui anunţ unde am comentat. Majoritatea susţineau că omul a ajuns la un nivel spiritual superior şi că eu nu pot înţelege acele lucruri făcute de el decât dacă ajung la acel nivel de spiritualitate cu al său şi că sunt un ignorant. Nu are rost să dau continuarea discuţiei însă am căzut pe gânduri.

Citește mai mult

Nevoia de repere fixe

Isus Hristos este acelaşi ieri şi azi şi în veci! Evrei 13:8

Pornesc această meditare motivat de desele afirmaţii auzite despre oboseală, timp scurt şi stres. În ultima vreme cred că fiecare dintre noi ne-am plâns că nu ne mai ajunge timpul, că suntem obosiţi şi nu ne trebuie doctorate să ne dăm seama că stresul este prezent în viaţa noastră dincolo de cel uzual. Era în care trăim este una caracterizată de schimbare. Schimbările vin atât de repede una după cealaltă încât ne depăşesc ritmul de adaptare la ele.

Tehnologia a evoluat extrem de mult. Acum 20 de ani nu exista internetul sau era într-o fază primitivă şi oamenii care îl foloseau se ştiau toţi între ei. Astăzi internetul este imens aproape necuantificabil. Acum 20 de ani maşinile dintr-o localitate nu erau aşa multe, astăzi mai că nu găseşti timp să traversezi strada. Televiziunea de acum 20 de ani era „jucărie” faţă de ce  e acum: plasme imense, telecomandă, internet, detectarea gesturilor, shopping etc. Acum 20 de ani „robotica din bucătărie” era puţină, astăzi avem computer la frigider şi la maşina de spălat vase. Acum 20 de ani cei ce aveau un 486 în casă erau rari, astăzi sunt destul de mulţi care au computer pentru fiecare copil. Şi exemplele pot continua dar vreau să merg şi în alte dimensiuni.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.