Să nu vă potriviţi chipului veacului acestuia, ci să vă prefaceţi, prin înoirea minţii voastre, ca să puteţi deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bună, plăcută şi desăvârşită. Romani 12:2
Scriam despre plictiseală în general aici iar aici despre plictiseala la biserică şi de biserică aşa că mă văd nevoit să scriu cum am putea scăpa de plictiseală (dacă se poate). E adevărat că stilul de viaţă pe care îl trăim este foarte bogat în excitanţi. Trăim „la cote maxime” din punctul acesta de vedere. Aproape tot în jurul nostru este creat parcă cu scopul de a ne face să ne simţim bine doar realitatea e alta. În reclame vedem o lume ideală, în filme, lumea şi viaţa sunt modificate în aşa fel încât să ne producă emoţii puternice şi să genereze dopamină. Mâncărurile au gusturi intense, băuturile sunt foarte dulci şi plăcute. Totul e creat „să ne simuleze starea de bine” dar această stare de bine nu e reală sau e reală dar nu este sănătoasă.