Mă duc cu gândul la un aspect foarte întâlnit astăzi şi care ne amprentează mult viaţa şi ce ţine de ea. Nu pot generaliza dar este un fenomen aproape general şi aceasta datorită stilului de viaţă dictat de reviste şi TV dar şi a faptului că găseşte în oameni pământ fertil pentru implantarea acestor concepte. Să legi relaţii normale, curate şi echilibrate este din ce în ce mai greu azi. Marea lor majoritate au loc aproape exclusiv în online unde eşti foarte limitat, unde trebuie să „te mulţumeşti” cu cuvintele celuilalt sau cu nişte poze pe care tot el ţi le oferă. Relaţiile din viaţa reală sunt tot mai puţine şi sunt impregnate de senzualitate şi sexualitate mai ales în rândul tinerilor.
Nu am ajuns eu un bâtrân din aceia care să tot bată în tineri, dar realitatea e că ei sunt cei mai afectaţi de sexualizarea relaţiilor. De fapt de ce folosesc termenul acesta, ce înseamnă o relaţie sexualizată?
O relaţie sexualizată este una puternic încărcată de senzualitate, sexualitate şi erotism. Nu tre