Dorinţa de a cunoaşte

Nu e o noutate pentru nimeni dorinţa lăuntrică a fiecărui om pentru cunoaştere, ieri vorbeam despre curiozitate în termeni de atenţionare dar curiozitatea nu are doar componenta negativă spre care suntem aşa de tentaţi ci şi una pozitivă pe care am face bine să o explorăm. Curiozitatea a făcut pe om să descopere, să inventeze, să exploreze, să caute, să încerce şi să evolueze. Dacă ne-am folosi de curiozitate în scopuri bune cred că am putea realiza infinit mai multe lucruri constructive.

Este adevărat că şi curiozitatea negativă a descoperit lucruri interesante şi benefice şi aici intrăm pe un teritoriu de etică. Cele mai multe din descoperirile psihologiei de exemplu s-au făcut folosindu-se oamenii în moduri care astăzi ar fi considerate scandaloase. Atunci nu exista un cod etic în cercetare în forma actuală aşa că e de discutat cât de corect sau nu este să fim curioşi şi în sensul negativ. Se pare că primilor oameni nu le-a fost benefică descoperirea pe care au făcut-o în acelaşi trend.

Curiozitatea este sau poate fi benefică atunci când:

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.