Proorocii tăi ţi-au proorocit vedenii deşarte şi amăgitoare, nu ţi-au dat pe faţă nelegiuirea, ca să abată astfel robia de la tine, ci ţi-au făcut proorocii mincinoase şi înşelătoare. Plângerile 2:14
Cu riscul de a mă face mai neplăcut unora totuşi voi scrie despre această mare, mare amăgire. M-am întrebat de multe ori de ce mereu a fost nevoie de lideri pentru ca societatea să funcţioneze, pentru ca biserica să funcţioneze? De ce oamenii nu se descurcă singuri individual să performeze şi să îşi facă ce au de făcut? De ce e nevoie de lideri politici? De ce trebuie să manevreze cineva masele?
Nu ştiu un răspuns exact, cel mai la îndemână îmi vine să spun că Dumnezeu ne-a creat aşa apoi îmi mai vine să dau vina pe păcat care a alterat ceea ce Dumnezeu a creat perfect. După momentul căderii printre celelalte consecinţe apare prima subordonare din viaţa oamenilor şi anume bărbatul va stăpâni peste femeie. Drastic şi când mă gândesc că de atunci femeile tot se luptă pentru independenţă şi degeaba. Deşi aparent s-au emancipat mult şi au dobândit multe drepturi azi, totuşi în realitate marea lor majoritate nu pot trăi independent 100% pentru că deşi au libertatea să o facă, nu au capacitatea asta. În fine de acolo a început chestia cu subordonările.