Dragostea să fie fără prefăcătorie. Fie-vă groază de rău, şi lipiţi-vă tare de bine. Romani 12:9
Mă confrunt adesea cu tema aceasta a dragostei pentru că sunt iubit și iubesc dar și pentru că ajung la urechile mele multe povești de dragoste, din păcate ajung la mine poveștile de dragoste eșuată. Vin cupluri care își dispută dragostea și caută să o găsească în celălalt și nu este. Femei și bărbați care reclamă lipsa de dragoste a celuilalt, acuză lipsa de dragoste a celuilalt, cer o dragoste care să îi împlinească, satisfacă. Oameni care cer o dragoste a lor, una care să corespundă formei lor.
Este știut că aproape fiecare dintre noi ne-am îndrăgostit de o persoană și de aceea ne-am căsătorit. Nu știu dacă mai există cazuri de cupluri care să se fi căsătorit întâi apoi să apară dragostea deși înainte așa era. Deci am văzut o persoană și ne-a plăcut de ea: fie de aspectul ei (mai ales la bărbați), fie de modul în care gândește (mai ales la femei), fie de posesiunile persoanei. De aici pornesc multe relații dar dacă analizăm aceste atracții vom vedea că toate țin de egoismul nostru.