Să nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu, şi aveţi credinţă în Mine. Ioan 14:1
Am avut de multe ori inima tulburată, multe momente în care inima mea a fost umbrită de gânduri sau situaţii care mă frământau în adâncul meu. Probabil nici voi nu faceţi excepţie de aceea vreau să scriu astăzi despre tulburarea inimii câteva rânduri.
În versetul citat Domnul Isus îi avertizează pe ucenici de apariţia tulburării inimii ca urmare a despărţirii de El si mai ales datorită evenimentelor care aveau să se desfăşoare, evenimente violente, crude care aveau să le zdruncine inima în profunzime. Domnul Isus ştia ce avea să urmeze în viitorul imediat dar şi în cel depărtat când ucenicii trebuiau ei înşişi să moară pentru credinţa lor (unii din ei). Cum să nu apară tulburare când eşti condamnat pentru credinţa ta mai ales că aceasta nu este una antisocială ci una morală, care se dăruieşte pentru semeni. Da inima lor avea să fie tulburată de multe ori începând de atunci dar Domnul Isus le dă avertismentul acesta şi le spune despre alternativa sau mai degrabă despre soluţia menită să le aducă pace în inimă, pregătită de el.