Săptămâna Căsătoriei

“Să oferim fiecărui cuplu căsătorit din România oportunitatea de a-și sărbători și îmbunătăți căsnicia”

Săptămâna căsătoriei este o iniţiativă care are ca scop încurajarea cuplurilor căsătorite şi a celor ce se pregătesc pentru căsătorie in vederea dezvoltarii unor relatii conjugale armonioase, pline de semnificatie si de dragoste, caracterizate de un angajament total si definitiv. Săptămâna căsătoriei celebrează anual, in luna februarie, vitalitatea căsniciei ca bază a vieţii de familie şi este o buna ocazie de reevaluare a relatiei de casatorie.

Saptamana Casatoriei a aparut intr-un moment in care institutia casniciei este supusa unor serioase presiuni in societatea postmoderna contemporana. Direct sau indirect, prin diferite mijloace, rolul si valorile familiei sunt atacate de diferite miscari si grupari care au ca valoare centrala satisfacerea egocentrica a individului. Legalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, sau alte denaturari ale casatoriei, sunt afronturi la adresa casniciei si a artizanului acesteia. Cresterea alarmanta a ratei divorturilor si scaderea drastica a celor care nu isi asuma responsabilitatea pe care o implica căsnicia, au ca urmare dezechilibrul etico-moral si declinul demografic al societăţii la nivel mondial. Mesajul pe care Saptamana Casatoriei doreste sa il transmita despre casatorie este ca aceasta e mult mai mult decât o promisiune sau un angajament între un bărbat şi o femeie şi mai mult decat un document semnat de cei doi. Căsătoria este o instituţie creata de Dumnezeu, prin care un bărbat şi o femeie devin o singură entitate inseparabila, un intreg format din doua parti, care prin existenta sa asigura continuitatea si echilibrul omenirii.

Citește mai mult

Femeia feminină

Ce frumoasă eşti, iubito, ce frumoasă eşti! Ochii tăi Sunt ochi de porumbiţă, sub marama ta. Părul tău este ca o turmă de capre, poposită pe coama muntelui Galaad. Dinţii tăi Sunt ca o turmă de oi tunse, care ies din scăldătoare, toate cu gemeni, şi nici una din ele nu este stearpă. Buzele tale Sunt ca un fir de cârmîz, şi gura ta este drăguţă; obrazul tău este ca o jumătate de rodie, sub marama ta. Gâtul tău este ca turnul lui David, zidit ca să fie o casă de arme; o mie de scuturi atîrnă de el, toate scuturi de viteji. Amândouă ţîţele tale Sunt ca doi pui de cerb, ca gemenii unei căprioare, care pasc între crini. Cîntarea Cântărilor 4:1  – 5

Citind Cntarea Cântărilor (pe care azi dimineață am citit-o iar toată, că nu te poți opri când începi) am mai găsit un subiect interesant de meditare. Feminitatea.

Vorbeam zilele trecute de femeia puternică, de femeie frumoasă, de femeia înțeleaptă dar astăzi vreau să mă uit dintr-un unghi puțin diferit. Feminitatea este o artă. Frumusețea poate fi suplinită de accesorii, vopsele și haine, înțelepciunea poate fi acoperită de diplome sau de tăcere, de putere nu duc lipsă femeile dar a fi feminine este o artă pe care foarte puține o mai cunosc. Feminitatea e privită ca o slăbiciune în zilele noastre și înlocuită brutal cu femeia fatală, cu vampa. În ziua de astăzi, simboluri ale feminității sunt sânii mari și tocurile foarte înalte. Aceste exemple foarte promovate inspira nenumărate femei, care își fac implanturi și care se chinuie sa meargă pe inconfortabilii pantofi cu toc doar pentru ca le alungesc picioarele și le fac să arate mai elegante și totuși o femeie cu sânii mici poate fi infinit mai feminină decât una cu implanturi. Un alt element care emană feminitate astăzi este forma corpului de clepsidra. Pentru a o obține, femeile de acum apelează la operații estetice. Și câte aspecte nu or mai fi.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.