Patul de la geam

Povestea următoare este despre doi bărbaţi grav bolnavi, imobilizaţi la pat, împărţind aceeaşi cameră de spital. Unuia dintre ei i se permitea să stea aşezat în fiecare zi câte o oră pentru a facilita drenarea fluidului din plămâni. Patul său era poziţionat în dreptul singurei ferestre din cameră.

Celălalt bărbat era imobilizat în poziţie culcată şi îi era inaccesibilă ipotetica privelişte pe care o oferea unica fereastră.
Cei doi nu aveau altceva de făcut decât să stea de vorbă. Şi vorbeau la nesfârşit: despre soţiile lor, despre carierele lor, despre serviciul militar şi despre locurile în care îşi petreceau vacanţele. În fiecare după-amiază, cel căruia i se permitea să stea aşezat, îi descria celuilalt ceea ce vedea afară.

Citește mai mult

Când nimic nu mai poate fi adăugat

Şi după ce a fost făcut desăvârşit, S-a făcut pentru toţi cei ce-L ascultă, urzitorul unei mântuiri veşnice, căci a fost numit de Dumnezeu: Mare Preot „după rânduiala lui Melhisedec. Evrei 5:9

„Răsfoiam” ieri internetul să văd ce se mai scrie despre moartea şi învierea Domnului Isus. E plin internetul de tot felul de scenete, marşuri, meditaţii, predici, eseuri, SMS-uri, poze care de care mai amestecate şi mai scrise, cântări,  comentarii şi urări copiate şi date mai departe. Bisericile sunt ornate frumos, pot participa la un top al celor mai frumos amenajate. Programele sunt aproape de perfecţiune şi coregrafia la unele te lasă cu gura căscată. Omeneşte s-a cam spus tot ce poate fi spus. Nu ştiu ce ar mai putea fi spus despre evenimentul acesta şi să nu fi fost spus deja.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.