Prizonieri ai libertăţii – Sistemele

Nu trebuie multă istorie citită ca să ne dăm seama de continua luptă de eliberare a oamenilor de sub robiile sistemelor. Unele din sisteme erau politice, altele militare, altele economice, religioase sau ideologice.De altfel, dacă ar fi să privim istoria României, că români suntem, vedem uşor lupta şi dorinţa permanentă de eliberare. Fie că doreau eliberarea de huni, turci, romani, unguri, ruşi, nemţi sau dorinţa de eliberare de comunism, românii în toată existenţa lor au dus lupte care doreau să aducă libertatea.

Îmi amintesc perioada de imediat după revoluţie că la cea dinainte nu eram destul de mare să observ lucrurile. Cei care apucau să meargă în Turcia, Serbia, Iugoslavia sau uneori mai departe în Grecia, Austria sau Germania veneau cu povestiri care „îţi tăiau respiraţia”. Apoi a urmat perioada în care se pleca masiv, de la noi toţi tinerii din biserică au plecat în Italia şi Belgia cam jumate-jumate. Ulterior s-a dat liber la graniţe, nu mai aveam probleme cu vizele, ce bucurie a fost, ce sărbătoare. Credeam că suntem liberi, că vom putea scăpa la o viaţă liberă şi îmbelşugată dar… nu avea să fie chiar aşa.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.