Ne mor copiii dar nu ne trezim    

Ne mor copiii dar nu ne trezim    

E vâlvă mare cu jocul morții la adolescenți. E și normal să fie, mor copii și considerăm asta nedrept, considerăm că cineva ne face o nedreptate, că atentează la copiii noștri și ni-i strică. E firesc să ne îngrijorăm dar nu ajunge asta, trebuie să ne documentăm și să gândim cum putem să evităm să se întâmple drame la noi în casă, în biserică, în școală, în sat, oraș sau țară. Dacă doar ne îngrijorăm, dacă doar „șeruim” până la delir pe rețele sociale nu rezolvăm nimic, poate doar popularizăm conceptul și acționăm în favoarea jocului morții. E nevoie de luciditate și acțiune.

Întrebarea care mă frământă este: de ce sunt ispitiți așa de mult copiii de moarte astăzi, poate mai mult decât îi ispitește viața?

Citește mai mult

Vrei un suc? De care?

Vrei un suc De care

Clar tot mediul „creștin” din România e „șocat, dezgustat, intrigat, nervos” că unul din brandurile mari în domeniul răcoritoarelor a îndrăznit să facă un clip publicitar prietenos cu homosexualii. Da să vezi câtă supărare şi câte comentarii şi distribuiri pe reţele de zici că e gata lumea. Cum domle să facă una ca asta? Eu mă întreb de ce să nu facă? O asemena mutare nu e deloc una neglijentă, e ţintită şi calculată cu exactitate şi intriga creştinilor e un element foarte bine calculat, probabil e elementul central. Toată lumea va vorbi despre ei şi nu au cum să iasă rău din asta.

Citește mai mult

Înainte de flori și cadouri

Înainte de flori și cadouri

Azi cele mai folosite cuvinte sunt: mamă, soție, fiică, femeie, profesoară, bunică, soră, iubită, prietenă, colegă și altele care de regulă se termină în „ă”. Adesea am impresia că de nu făcea Dumnezeu femeia pământul nu rezista nici 100 de ani chiar dacă oamenii se înmulțeau ca florile. Lipsea gingășia, frumosul, delicatul, viața, empatia, lacrima, zâmbetul, șăgălnicia, drăgălășenia și rotundul. Mă uitam recent pe o colecție de 1000 cele mai frumoase picturi din istorie și am constatat că peste 800 din ele reprezentau femei deci frumosul nu prea poate exista fără acest element central.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.