Ştiu că titlul va duce pe mulţi cu gândul spre satanism unde abuzurile ritualice sunt foarte folosite şi au un rol foarte important în actele de cult, dar nu la aceasta vreau să mă refer, deşi sunt convins că orice formă de abuz are în sine o doză de „rău” de „malefic”.
Căsnicia creştină este supusă de la înfiinţarea ei presiunilor exterioare de distrugere şi modalităţile de distrugere sunt foarte variate. Una din cele mai folosite căi pentru distrugerea căsniciilor creştine este sexualitatea. De fapt, din cazurile consiliate de mine până acum peste 80% din cupluri au probleme şi la capitolul sexualitate. Şi de acolo sunt atacate. Bineînţeles că nu doar aici au probleme familiile dar pe lângă altele este prezentă şi disfuncţionalitatea la nivel sexual.
Toate problemele în căsnicie pornesc de la păcat şi de la o relaţie slabă sau inexistentă cu Dumnezeu apoi de la lipsa de informare şi de la egoism. O familie în care Dumnezeu nu este prezent sau în care soţii nu îl experimentează zilnic este predispusă atacurilor foarte puternice si viclene ale celui care vrea să o distrugă. Spun viclene şi puternice pentru că mulţi sunt înşelaţi că au o familie puternică, că au mulţi copii, dar în realitate lovitura mare a venit sau va veni, prin generaţiile următoare. Ignoranţa, neştiinţa şi falsa evlavie cumulate cu egoismul sunt capabile de mii de forme de dragoste falsă. Mulţi soţi iubesc egoist crezând că au o dragoste reală. Dragostea reală se vede exclusiv prin fapte nu prin declaraţii.