Sexualitatea e un aspect ruşinos?

Una din tacticile de lucru ale duşmanului omului este şi va fi jocul cu umbre şi întuneric. De altfel, el pentru că ştie puterea luminii şi efectul pe care îl are întunericul, incertitudinea, nesiguranţa şi chiar umbrele în viaţa oamenilor foloseşte acest sector pentru a aduce îndoială şi nesiguranţă în anumite sectoare ale vieţii cu scopul de a pierde suflete.

Spuneam ieri că sexualitatea clar este un lucru bun, Dumnezeu ne-a făcut aşa, tot El a pus în noi toate funcţiile, glandele şi organele deci inclusiv ce ţine de sexualitate. A numi această zonă ruşinoasă, rea, chinuitoare este un păcat. Dumnezeu ne-a creat în chip minunat şi a pus în noi exact ce aveam nevoie ca să trăim pe pământ în relaţii bune unii cu alţii şi în relaţii bune cu El. Sexualitatea e una din marile binecuvântări ale Creatorului şi nu este nimic ruşinos în ea. Faptul că noi simţim ruşine sau stânjeneală este pentru că gândurile noastre sunt pervertite, nu pentru că Dumnezeu a făcut ceva imperfect sau rău. Bineînţeles că nu e un subiect pe care să îl discuţi cu oricine, oriunde dar  între soţ şi soţie nu ar trebui să existe jenă sau ruşine să  discute aceste aspecte. Când e vorba de probleme în dinamica sexuală iar nu ar trebui să existe ruşine în a merge la un specialist. Tocmai învăluirea în negură face sexualitatea să fie un sector vulnerabil.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.