Te iubesc! – pe omeneşte

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică. Ioan 3:16

Spuneam ieri în meditaţia despre Declaraţii de dragoste în limbi străine că nu e de ajuns să iubeşti ci e nevoie să exprimi dragostea într-un mod pe care celălalt să te înţeleagă. Nu e de prea mare ajutor o dragoste nemărturisită, nedovedită oricât de măreţe sunt sentimentele sau  trăirile celui care iubeşte. Putem vorbi despre dragoste doar când aceasta are o finalitate sau un efect în celălalt.

Există oameni care iubesc sincer dar nu arată asta în nici un fel celuilalt dar cele mai multe cazuri sunt în care oamenii iubesc sincer şi nu ştiu să arate celuilalt dragostea sau o arată într-un limbaj pe care celălalt nu îl poate înţelege generând frustrare şi  duşmănie chiar, se ajunge până acolo că dovezile de iubire sunt interpretate ca sfidare, prostie sau nimicuri. E imperios necesar să arătăm dragostea celor pe care îi iubim dar să o arătăm „în limba lor”.

Citește mai mult

Declaraţii de dragoste în limbi străine

În ziua când îşi aducea Elcana jertfa, dădea părţi nevestei sale Penina, tuturor fiilor, şi tuturor fiicelor pe care le avea de la ea. Dar Anei îi dădea o parte îndoită; căci o iubea pe Ana. 1 Samuel 1:4 -5

Pământul acesta e împânzit de oameni care vorbesc multe limbi şi asta se pare că se trage de la Turnul Babel când Dumnezeu le-a  încurcat limbile să nu se mai înţeleagă ca să împiedice finalizarea a ceea ce aveau de gând să facă. De atunci oamenii din popoare diferite au nevoie fie de translator fie să înveţe limba altui popor ca să poate comunica cu acel popor. Dacă vă aşteptaţi să vă scriu cum se zice la „Te iubesc!” în alte limbi vă voi scrie la finalul articolului dar nu despre asta vreau să scriu.

Comunicarea e o parte esenţială a vieţii. Suntem creaţi de Dumnezeu să comunicăm şi dacă nu o facem sau dacă o facem defectuos relaţiile se deteriorează. Ştiu mulţi oameni care se iubesc sincer dar care totuşi nu se înţeleg aproape deloc. E ciudat de tot pentru unii dar nu e totul să iubeşti mai e nevoie şi să arăţi dragostea celuilalt. Poate Dumnezeu va aprecia dragostea mea pentru aproapele dar dacă nu ştiu să o comunic acestuia el nu va putea înţelege sentimentele ce i le port.

Citește mai mult

Sărbătoare fără sărbătorit

Să nu faceţi nici o muncă în zilele acelea; veţi putea numai să pregătiţi mâncarea fiecărui ins. Exod 12:16

Deşi tot mai puţini oameni se declară creştini se pare că aproape toţi se grăbesc să respecte una din poruncile scripturii care face referire la modul de a sărbători. Una din condiţiile sărbătoririi se pare că era: să nu faci nici o muncă în zilele de sărbătoare iar la noi paremise că e respectată „cu sfinţenie” porunca asta mai ales de ziua muncii.

E adevărat că am prins puţin de tot din comunism dar lucrul acesta mi-l amintesc destul de clar de 1 mai era tare „cinstită” munca. Nu că trăiesc în trecut sau că ţin lecţii de morală acum însă îmi amintesc cu plăcere că de 1 mai totul era altfel, totul era curat la locul de muncă, se vopsea, se văruia, se îngrijea. Oamenii sărbătoreau dar era şi „sărbătoritul” acolo.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.