Căsătoria curată

Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea, şi patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari. Evrei 13:4

De când este întocmită instituţia căsătoriei aceasta a devenit o țintă pentru atacurile diavolului. De fapt Satan atacă tot ce este invenția și inițiativa frumoasă a lui Dumnezeu. Căsătoria fiind inițiativa lui Dumnezeu a fost și este printre țintele preferate ale forțelor răului. Dacă privim doar puțin în călătoriile de astăzi vedem că multe sau mai bine zis, cele mai multe nu sunt în parametrii la care Dumnezeu le-a chemat să fie.

Unul din aspectele care fac o căsnicie să eșueze sau dacă nu eșuează se transformă din căsătorie în căznicie este necurăția. Multe din relațiile dintre soț și soție nu sunt curate și asta afectează calitatea relației de căsătorie, afectează relația dintre cei doi dar și relație lor cu Dumnezeu.

Citește mai mult

Căsătoria – inițiativa lui Dumnezeu

Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine că omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el.”… Şi omul a zis: „Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi, femeie, pentru că a fost luată din om. De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevasta sa şi se vor face un singur trup. Geneza 2:18… 24

Poate uneori pare așa de firesc și natural să se căsătorească doi oameni încât o fac și cei care nu sunt credincioşi, şi ateii şi oamenii care nu au respect faţă de Dumnezeu. Pare așa de natural și normal să te căsătorești încât foarte puţini se mai gândesc că este inițiativa lui Dumnezeu căsătoria. Poate celor mai religioşi li se mai aminteşte la biserică la cununia religioasă (dacă sunt atenți) dar cei mai mulţi nu realizează că asta e scris în noi de Dumnezeu.

De multe ori aud băieți sau fete care îmi spun: Cred că e timpul să mă însor/mărit și să mă așez și eu la casa mea. E ceva scris undeva că la un moment dat omul trebuie să găsească partea care să îl completeze, simte asta în adâncul sufletului de cele mai multe ori înainte de a cunoaşte acea parte a sa.

Citește mai mult

Femeia – mamă

Dumnezeu i-a zis lui Avraam: „Să nu mai chemi Sarai pe nevastă-ta Sarai; ci numele ei să fie Sara. Eu o voi binecuvânta şi îţi voi da un fiu din ea; da, o voi binecuvânta şi ea va fi mama unor neamuri întregi; chiar împăraţi de noroade vor ieşi din ea.” Geneza 17:16

Că Dumnezeu a plănuit și a făcut ca femeia să fie și mamă nu se îndoiește multă lume, e aproape natural ca femeia să devină mamă și să crească împreună cu soțul ei copiii. Până acum 60 – 70 de ani nimeni nu își punea problema dacă femeia trebuie să fie și mamă sau nu. Ba chiar era rușine să fii căsătorită și să nu ai copii. Dacă ne uităm în Biblie vedem asta în mai multe cazuri. Dar nu doar biblia ci și modul de viață firesc și natural dicta asta celor care nu erau creștini și nu cunoșteau biblia.

Acum însă lucrurile s-au schimbat dramatic. Femeia și mama sunt în conflict deschis. Dacă până acum Femeie era egal cu Mamă acum Femeie tinde să fie o situație iar Mamă alta ba chiar văd adesea conflict între cele două. De când a apărut feminismul a apărut și problema acestui conflict.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.