Bărbatul – stăpân

Geneza 1:28  Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: „Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pământ.” …3:16  Femeii i-a zis: „Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu durere vei naşte copii şi dorinţele tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine.” … 4:7  Nu-i aşa? Dacă faci bine, vei fi bine primit; dar dacă faci rău, păcatul pândeşte la uşă; dorinţa lui se ţine după tine, dar tu să-l stăpâneşti.”

O temă destul de delicată avem astăzi: bărbatul ca stăpân. Încă de la facerea pământului Dumnezeu l-a făcut stăpân pe om (bărbat şi femeie) peste lucrarea pe care o făcuse El, era o stăpânire faină, mulţi şi-ar dori astăzi să fie administratori peste atăta pământ rodnic şi fără buruiană 🙂 şi stăpâni peste atâtea animale. Ei erau în grădină şi peste ei era stăpân doar Dumnezeu. Dar după un timp apare incidentul dramatic al căderii în păcat şi lucrurile se reaşează la mai multe capitole şi unul dintre ele este stăpânirea. Cei doi sunt izgoniţi din Eden unde erau administratori şi bărbatul este numit stăpân al femeii. Ei bine de aici înainte se complică groaznic de tare lucrurile în relaţia femeie bărbat şi nu numai.

De la momentul acela şi până în ziua de azi femeia încearcă să scape de poziţia ei iar bărbatul încearcă să o domine. Asta a dat naştere la muuuulte dispute, înşelări, comploturi şi chiar ucideri. În Vechiu Testament vedem o femeie care nu seamănă deloc cu femeia modernă de azi, dominată, fără valoare, fără drepturi. Uitaţi-vă la situaţia în care Lot are musafiri şi cei din Sodoma vor să îi abuzeze, îşi pune la dispoziţia viloatorilor fetele ca să îi scape pe bărbaţii aceia, uitaţi-vă la incidentul din Judecători 19 când o femeie este dată iar violatorilor ca să scape bărbaţii după care face un gest dramatic tăind-o pe aceasta in 12 bucăţi. Priviţi la ce se întâmpla în poporul evreu atunci când femeia nu avea drepturi deloc iar bărbatul abuza din plin de poziţia sa.

Citește mai mult

Bărbatul – om al lui Dumnezu

Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună. 2 Timotei 3:16  – 17

 Fie că vrem, fie că nu vrem noi reprezentăm pe cineva, slujim și arătăm prin viața noastră pe cineva. Îmi amintesc că în urmă cu ceva ani eram la liceu la ora de filosofie și nu prea cuplam eu cu filosofia, imi plăcea logica si psihologia tare, dar filosofia cerea eforturi pentru mine atunci și i-am zis profesorului de filosofie că nu înțeleg, că nu voi avea treabă niciodată cu ea, că nu voi fi filosof niciodată și că nu mă ajută la nimic. Răspunsul său însă m-a pus pe gânduri. Spunea el: Chiar dacă nu știi filosofie, chiar dacă nu cunoști diferite curente totuși în viață adopți un anumit curent filosofic sau altul și nu ar fi rău să le înțelegi. Mai târziu am realizat că avea dreptate.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.