Limitările tehnologiei

Toate lucrurile Sunt îngăduite, dar nu toate Sunt de folos. Toate lucrurile Sunt îngăduite, dar nu toate zidesc. Nimeni să nu-şi caute folosul lui, ci fiecare să caute folosul altuia. 1 Corinteni 10:23  – 24

Deşi sunt un adept al tehnologiei şi un utilizator al ei. Deşi sunt încântat de orice progres tehnologic care poate îmbunătăţi viaţa oamenilor, totuşi observ că tehnologia limitează omul foarte mult. Nu condamn tehnologia şi nu sunt împotriva ei dar nu pot să nu observ limitările pe care le aduce omului. Deşi aparent se doreşte un beneficiu adus oamenilor în realitate puţini oameni vor beneficia cu adevărat de tehnologie, cei mai mulţi vor fi afectaţi negativ.

Am asistat la unele conversaţii între tineri zilele trecute şi am observat o limitare extraordinară a limbajului, unii abia mai ştiu să vorbească, gramatica dispare destul de repede, matematica devine o reală provocare în secolul computerului, orientarea e o reală problemă fără GPS, comunicarea devine aproape imposibilă fără sms şi facebook pentru că şi plicurile încep să dispară. Cultura generală bate în zero datorită fenomenului google. Oamenii nu mai  memorează informaţie pentru că au internetul la dispoziţie. Nu mai scrie nimeni o reţetă de prăjituri, o agendă cu numere de telefon sau cum se pune varza la murat că toate se găsesc pe internet.

Citește mai mult

N-am avut de ales…

Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Deuteronom 30:19

Săptămâna trecută în discuţia cu un client la consiliere am auzit replica „n-am avut de ales”. Nu mi-e străină deloc replica asta sau surorile ei „nu am avut ce face” sau „n-am avut încotro” pentru că le aud des şi uneori sunt tentat să le folosesc şi eu. E o scuză bună, destul de bună ca să nu mai pună probleme ulterioare. Pune pe cel care le rosteşte într-o poziţie „eroică”. Înseamnă cu alte cuvinte „am făcut tot ce se putea face şi asta era ultima soluţie” ceea ce e destul de convenabil ca scuză. Realitatea însă este că întotdeauna avem de ales, viaţa noastră e o alegere continuă, chiar şi trăirea clipei următoare e o alegere şi paul următor şi cuvântul următor scris sau rostit şi gândul următor.

 Viaţa noastră este rezultatul alegerilor pe care le facem. A da vina pe cei din jur, pe mediu, pe ceilalţi factori exteriori, înseamnă a da acestor lucruri puterea de a ne controla. Stephen R. Covey

Alegerile în viaţă ne duc acolo unde suntem acum. De fapt creierul nostru este cel care „ne duce” unde vrea. Dacă acesta are principii sănătoase, corecte, ne va duce pe un traseu bun, dacă are principii greşite, „ne va duce” în consecinţă. Expresia „nu am avut de ales” este deci neadevărată şi poate fi cel mult o scuză copilărească.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.