Păzeşte-ţi partenerul

Când eram prin clasa a doua am văzut de aproape un fotograf la lucru. Am examinat aparatul, am văzut cum schimba filmul. Mi sa arătat puţin şi din ce înseamnă developarea filmului, cum se reglează aparatul de fotografiat şi alte câteva detalii. Era fascinant cum poţi face ce o imagine să rămână imortalizată pe hârtie. Copil fiind, îmi doream mult să am un aparat de fotografiat. Am visat o bună bucată de vreme la asta.

Prin clasa a şaptea, tatăl mau se întoarce de la Paşcani cu ceva cumpărături şi surpriza era că găsise un aparat foto ieftin „SMENA”. Nu vă puteţi imagina ce bucurie aveam şi ce fascinat eram. Nu conta că e cea mai ieftină variantă important era că o parte din visul meu era realitate. După ce a trecut efervescenţa contactului cu noul meu prieten, am făcut o strategie despre cum poate fi păstrat cel mai bine ca să nu se strice sau să nu fie furat. În fond, de el depindea trăirea unora din visele mele.

Eram foarte atent cu aparatul. Eram atent unde îl las, cine pune mâna pe el, dacă îl voia cineva să îl privească întâi îl rugam să treacă cureluşa după cap în aşa fel încât să fie protejat dacă e scăpat pe jos. În curăţam de praf, îmi ştergeam mâinile ca să nu las pe lentile urme de degete. Acasă avea locul lui special şi nu admiteam ca cineva să îl mute de acolo decât cu „aprobare”.

Citește mai mult

Înainte de a fi prea târziu    

Venise la consiliere atât de distrusă încât aveai senzaţia că peste inima ei trecuse un marfar. Era distrusă complet, avea medicamente cumpărate pentru a se sinucide. Pur şi simplu căuta moartea prin oraş fie pe vreun pod de pe care să sară, fie gonind cu maşina pentru a se izbi în ceva, fie o aştepta noaptea să vină în somn când mărea doza de somnifere. Nu mai vedea nici un rost pentru viaţă. Versetele din Biblie nu mai aveau greutate deloc deşi înainte rezonau în ea. Cel mai tare o durea că nu s-a gândit nici măcar o clipă la această variantă înainte de a fi prea târziu. Soţul ei plecase la alta.

Nu mi-am data seama că am devenit posesivă, posacă şi isterică. Eram complet dependentă de el psihic, şi material. Nu mai aveam nici prietene, nu mai ieşeam ci îl aveam doar pe el şi îl storceam de orice vlagă prin dorinţa mea de socializare. Devenisem anostă, mă neglijam, nu îl iubeam ci îl posedam aş putea spune, îl foloseam. Dacă aruncam spre mine măcar o privire înainte de dezastru poate puteam salva căsnicia. Dar nu m-am gândit nici o clipă la asta. Credeam că e al meu, doar al meu şi niciodată nu mi-am bătut capul cu gândul că alta mi l-ar putea lua. Şi totuşi s-a întâmplat. A plecat la alta. De fapt… l-am dăruit eu altei femei. Ba nu, l-am fugărit în braţele altei femei.”

Citește mai mult

Reţetă miraculoasă

„Nu vă supăraţi, vreau să vă întreb ceva. Se poate?” Da, „Am auzit că din bloguri se pot câştiga bani. Cam după cât timp încep să vină bănuţii şi cât?” Asta a fost întrebarea unui domn tinerel săptămânile trecute care căuta o metodă miraculoasă de a face bani mulţi cu efort minim sau deloc. La consiliere am parte de întrebări pentru reţete miraculoase adesea. Cum să fac să scap de timiditate repede şi fără eforturi? Cum să repar relaţia  fără să renunţ la punctul meu de vedere? Cum să obţin intimitate fără atâta pregătire şi preludiu? Cum să evoluez spiritual şi să capăt daruri mai repede? Şi multe alte întrebări de acest gen.

Pentru că trăim într-o epocă a „instant-ului” am vrea ca nu doar floricelele de porumb să se facă la microunde ci şi fericirea, succesul, sănătatea, evoluţia, maturizarea şi alte aspecte ale vieţii şi cu predilecţie dragostea şi banii. Ei bine, oricât s-a automatizat şi accelerat viaţa unele aspecte ale ei vor trebui trăite şi rezolvate natural, la viteză normală. Nu tot poate fi pus la microunde. Nici măcar pisica udă nu poate fi uscată mai repede acolo.

Citește mai mult

E mare criză de dragoste. Nu ai puţină de dat?

Ieri, discuţia cu o doamnă ducea inevitabil spre lipsa de dragoste şi bunătate ca o caracteristică a oamenilor care vieţuiesc în prezent şi am primit dovezi că oamenii tânjesc profund după o dragoste autentică şi nu au de unde primi. Este destul de evident că una din nevoile cele mai profunde ale oamenilor este tocmai dragostea şi în consecinţă, o mare parte a vieţii omului este consumată în căutarea dragostei.

Nu ştiu care este omul care şi nu îşi dorească să fie iubit, cei mai mulţi, cei sănătoşi să zicem, au dorinţa asta permanentă în ei. De fapt aşa am fost creaţi, e ceva pus acolo de la conceperea noastră şi pentru că „Dumnezeu ştie din ce suntem făcuţi” şi cum funcţionăm şi pentru că ştie nevoia noastră şi vede lipsurile noastre, vine în Noul Testament cu afirmaţia „fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat pe singurul Său Fiu ca să moară”. El, Creatorul, vede cea mai mare nevoie a omului neîmplinită şi vine în întâmpinarea acestei nevoi ştiind că noi oamenii tot spre ură ne tragem, tot spre lipsa iubirii şi spre sete generalizată de iubire.

De câţiva ani buni am scos televizorul din casa noastră. Consider lucrul acesta un avantaj pentru noi şi copiii noştri, dar uneori sunt mai neinformat (nu ştiu dacă acesta este un avantaj sau un dezavantaj) aşa că doamna despre care vorbeam mai sus, îmi spunea cu mare sete despre răutatea oamenilor, despre ce arată pe la televizor, despre războaie, hoţii, agresiuni, lupte etc. Am constatat că e terifiant uneori să trăieşti cu toate ştirile în casă, că oricum nu te ajută la nimic să ştii totul şi nici nu poţi interveni. Că e o strategie de a le şti pe toate şi de a nu face nimic pentru că problema e prea vastă. Dar din toată discuţia a reieşit clar că nu mai este dragoste şi că este nevoie de dragoste.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.