Riscul și oportunitatea de a fi diferit

riscul si oportunitatea de a fi diferit

Multe fapte și atitudini negândite fac oamenii, din dorința de a nu fi considerați diferiți de ceilalți. La adolescenți și tineri, aspectul acesta le poate schimba macazul în viață. Dorința de a fi ca și ceilalți, de a nu fi etichetat cumva, îi face pe tineri să se ia după turmă. Pe ei îi supără tare o poreclă ca ”tocilarul”, ”pocăitul”, ”ochelaristul”, ”uscatul”, și altele. Aceasta e cauza pentru care tinerii intră în ”rândul celor normali” și se apucă de poante, fumat, uitat la pornografie, alcool, sex, chiulit și câte și mai câte. Se pare însă că acest ”normal” are de a face cu răul și nu cu binele.

Pentru un adolescent sau tânăr, riscul de a fi diferit e foarte mare. La vârsta când îți clădești imaginea de sine, când ai cele mai mari tulburări hormonale, când ești cel mai vulnerabil pentru că încă nu știi cine ești, o insultă sau o ironie te poate afecta foarte mult, atât de mult încât ești gata să lași învățăturile sănătoase, morale, și să faci ceva care știi sigur că e rău, doar să fii relevant, acceptat, primit, apreciat. La ei, riscul este foarte mare de aceea părinții trebuie să le fie în primul rând prieteni copiilor.

Citește mai mult

Egoismul ca sursă a nefericirii

egoismul

De când a intrat păcatul în lume, avem de a face cu egoismul. De fapt, el a pornit de la însuși îngerul luminii și a continuat prin Eva și Adam. Lucifer, a voit pentru sine mai mult decât avea, și avea mult, să nu uităm asta. Eva și Adam, au dorit mai mult pentru ei, și aveau mult, toată grădina Edenului. David a dorit mai mult, și avea deja mult ca împărat, așa înțelegem din confruntarea lui Natan. Ahab avea mult și totuși a dorit și via lui Nabot. Exemple sunt multe în Scriptură, de oameni care aveau, dar cărora nu le-a ajuns deși aveau mult.

Vedeți, păcatul egoismului aduce mare nefericire. Nefericește pe cel egoist și nefericește pe cei din jurul său. Se spune că pe fața pământului 90% din resursele existente sunt deținute de 5-6% din oamenii planetei. Restul de 95% din oameni, trebuie să împartă între ei 10% din resurse. De aici și dispute, conflicte, foamete, mizerie, control al populației etc. Egoismul îl face pe un om să condamne lejer la moarte alte mii de oameni. Egoismul face pe unii oameni puternici să intervină militar, să aducă războiul, foametea, moartea în anumite țări, pentru ca ei să câștige. Egoismul face pe unii deținători de companii să provoace boli și epidemii pentru a vinde leacuri. Egoismul face ca unii oameni să arunce mai degrabă resurse, decât să le dea sărmanilor. Lumea e afectată în cele mai înalte nivele ale sale de egoism și despre asta se poate scrie mult, cu dovezi.

Citește mai mult

Anormalitatea normalului

Vai de cei ce numesc răul bine, şi binele rău, care spun că întunericul este lumină, şi lumina întuneric, care dau amărăciunea în loc de dulceaţă, şi dulceaţa în loc de amărăciune!

Aseară eram pentru niște investigații la o clinică modernă din Sibiu. Totul era aranjat perfect acolo, de la cromatică, la spații generoase de așteptare, fotolii spațioase, liniște, curățenie și rafinament. Se vorbea politicos și personalul de la recepție era foarte amabil. Așteptam liniștit să ”îmi vină rândul”, când a intrat un cuplu, ”de la țară”, care a salutat cu un ”Bună seara!” clar și răspicat. A fost ca un cutremur, nimeni nu se aștepta acolo, în condițiile alea, ca cineva să dea binețe așa de ”sonor”. Domnișoara de la recepție a roșit cerându-și scuze fâstâcită, de parcă oamenii ar fi intrat în pielea goală. I-a convins să vorbească puțin mai încet, apoi pur și simplu i-a expediat, din cauză că nu se potriveau cu ambientul, asta am simțit.

La ieșire, doamna foarte hotărâtă: ”Vă doresc sănătate la toți. Niciunul din voi să nu plece de aici nevindecat. Să vă ajute bunul Dumnezeu pe toți. Vă doresc fericire.” Secretara de le recepție a roșit toată și număra pașii oamenilor spre ieșire. Când aceștia au lăsat în urmă masiva ușă de sticlă am văzut-o cum își relaxează trupul, ca după ce trecuse un mare pericol. Marele pericol de a fi normal. S-a uitat la toți cei ce așteptau, să citească dacă vreunul din noi nu a fost foarte deranjat de apariția misterioasă.

Citește mai mult

Ne modelăm viața prin gânduri

curat in minte suntem ceea ce gandim

Nu știu câtă importanță dai tu gândurilor ce-ți trec prin minte. Poate ești obișnuit să gândești nestingherit la orice. Poate ești obișnuit să lași tot felul de idei să rodească în minte. Poate că în mintea ta e un vuiet permanent de idei și gânduri, pe care nu ți-ai pus problema să le filtrezi nicicum. Ei bine, azi vreau să îți spun că suntem ceea ce am gândit și vom deveni ceea ce gândim.

De obicei, la adăpostul secretului, profitând de faptul că gândurile nu sunt știute de semeni, ne permitem să cochetăm cu tot felul de idei și nu ne punem problema să facem curățenie și să punem filtre. În fond, ceilalți nu pot să ne afle gândurile. În felul acesta mintea noastră devine un loc de plămădeală și dospeală a tot felul de idei care ne vor modela viața.

Noi ne ferim să ne cunoască alții gândurile, dar de fapt, ar trebui să ne preocupe să ne protejăm pe noi de gândurile noastre. Știați că devenim ceea ce gândim? Știați că viața noastră e suma gândurilor noastre de până acum? Știați că nefericirea sau împlinirea actuală, sunt datorate în special gândirii noastre? Da, de acolo pleacă aproape toate, de la minte, de la gândire.

Citește mai mult

Ești supărat pe cineva?

suparare

Astăzi voi scrie scurt, pe un subiect vast dar clar. Scriu scurt pentru că am mai scris despre el. Mulți dintre noi ne supărăm pe careva. Știu oameni care s-au supărat acum 12 ani și încă o mai duc, n-au de gând să renunțe la supărare, așa de mare e. Alţii nu au 13 ani, au 20, 30, 2, 5, luni etc. Problema e aceeași, sunt supărați și nu le trece.

Și eu am fost de-a lungul timpului supărat pe multe persoane. Nu eram eu cel mai supărăcios, dar aveam arsenalul meu de supărări. Motive erau destule și dovezile erau ”zdrobitoare”. La ”câte îmi făcuseră”, eram îndreptățit să fiu supărat pe ei. Multă vreme am stat supărat pe unii oameni, dar minunea este că azi nu mai sunt supărat pe nimeni. Am realizat că dacă sunt supărat pe cineva, e strict problema mea și nu a lui. Dacă sunt supărat pe cineva, eu sunt cel care decide asta și tot eu sunt cel care trage consecințele. Mi-am dat seama că am și varianta să nu mai fiu supărat, cu toate motivele invocate și vreau să îți spun ție care citești, chiar dacă ți se pare că sunt dur că:

Citește mai mult

De un leu dragoste vă rog

dragoste ieftina

Da, ați ghicit, se apropie pseudo-sărbătoarea dragostei ieftine, cunoscută sub numele de ” Valentine’s Day”. Sigur acest material, scris astăzi, va indigna pe unele persoane. Unii vor spune că Sfântul Valentin chiar a existat și a ajutat îndrăgostiții. Și ce dacă?

Două aspecte vreau să menționez. Primul dintre ele este că, oricum de la ceea ce a făcut acel om, considerat sfânt, până la ce se petrece acum e distanță mare, practicile, ideile, modul de a sărbători și alte aspecte, nu au nimic sfânt în ele. Al doilea aspect este că, această sărbătoare, sau mai bine zis cu această ocazie, se vede mai degrabă prostia noastră umană, decât sfințenia dragostei.

Aseară am avut o dezbatere interesantă la emisiune ”Discuții la masa rotundă” cu colegii mei și prima parte a ei o puteți asculta în această seară, 13 februarie, difuzată pe Radio Samariteanul. În această dezbatere au ieșit la iveală diferențele uriașe dintre conceptul de dragoste de plastic, reprezentat cu brio de această sărbătoare și pe de cealaltă parte, conceptul lui Dumnezeu despre dragoste.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.