Dumnezeu drăguțul

Auzeam dăunăzi, o discuție între două persoane în care mi-a atras atenţia expresia din titlu. Cum de ai rămas singură? Răspunsul a fost: Am divorțat. După alte câteva fraze am auzit că: ”așa a îngăduit Dumnezeu drăguțul”. Așa m-a impresionat discuția, că în acel moment mi s-a ars în minte expresia. O fi dumnezeu drăguț? Cât de drăguț? De ce e drăguț? Câtă lume crede că e drăguț? Pentru că în acea discuție suna mai degrabă a bleguț decât a drăguț.

Provocarea meditării de azi este, să ne analizăm puțin concepțiile să descoperim cum îl ”vedem” pe Dumnezeu. Ce imagine a lui Dumnezeu avem proiectată în mintea noastră? Și mai ales trebuie analizat cine ne-a pus acea imagine în minte.

Imaginea despre Dumnezeu, fie că vor, fie că nu vor, ne-o formează tații. Tata, indiferent că e tatăl unei fete, sau tatăl unui băiat, prin viaţa, comportamentul și cuvintele sale, transmite imaginea despre Dumnezeu copiilor. Noi, fiecare, avem modelat acest ”portret al lui Dumnezeu”, de către tații noștri și în anumite cazuri și de mame. Treaba e sensibilă tare, pentru că imaginea prin această cale se transmite tot mai distorsionat de la generație la generație.

Citește mai mult

Bravo. Sunt încântat și de pașii mici      

pacanele

Am aflat azi, 11 februarie 2015, de avizarea favorabilă a unui proiect de lege care prevede ca, celebrele ”păcănele”, să poată fi instalate doar în cazinouri și în agenții ale loteriei române. Avizul nu știu în ce măsură e luat în calcul de parlament, dar faptul că o comisie juridică dă acest aviz mă bucură.

 Ludomania, cum i se spune dependenței acesteia care include și păcănelele, afectează dramatic bărbații din România. Autoritățile, datorită lipsei reglementărilor, au făcut posibilă instalarea de astfel de jocuri în toate crâșmele și mediul este perfect. Alcool, fum și noroc. Acolo își distrug și banii rămași de la alcool bărbații. Fac rost de bani pentru a cumpăra fise și pentru asta soțiile și copiii lor suferă și de foame.

 În tot acest timp, firmele producătoare de astfel de mașini, au cunoscut o creștere a cifrei de afaceri care ar face invidios pe orice antreprenor. Dincolo de faptul că e o afacere ca oricare alta, nu văd deloc moral ca să câștigi banii din alocația copiilor și din ajutoarele sociale, pe care amărâții ăia le iau și le transformă în fise. De regulă, la păcănele nu joacă oameni cu bani, ăia merg la ruletă, poker și altele. Păcănelele sunt pentru a lua banii celor care oricum nu îi au.

Citește mai mult

Cum să-i schimb pe alții?

Una din constantele ședințelor de consiliere este că, oamenii care vin cu probleme de relații, consideră că partenerul trebuie să se schimbe, iar ei au nevoie să îi învăț cum. Mare le este mirarea unora când, la consiliere ne concentrăm exclusiv pe persoana prezentă. Unii se simt ofensați că nu îl consider pe celălalt vinovat și că le cer lor să se schimbe.

Unii oameni au intrat în relații cu gândul că, nu va fi greu să schimbe ce nu le convine la partenerul lor. La alții, după căsătorie au apărut elemente pe care partenerul ar vrea să le schimbe. Situația poate apărea și în relații de prietenie, nu doar în cele de căsătorie. De multe ori, poate de cele mai multe ori, unul vrea să-l schimbe pe celălalt.

Uneori schimbarea celuilalt are un motiv, adică celălalt are comportamente nesănătoase sau nepotrivite, alteori celălalt trebuie să se schimbe din cauza mofturilor primului. Oricare ar fi situația, fie că ne simțim îndreptățiți, fie că nu, fie că e o relație de prietenie, fie că e una de căsătorie, nu e treaba noastră să schimbăm oameni. Dacă nu ne convine ceva, putem cel mult să le aducem la cunoștință ce ne deranjează și să îi rugăm să renunțe la acel obicei, dar nu suntem chemați și nu avem responsabilitatea să îi schimbăm pe semeni.

Citește mai mult

Personalitatea multiplă la creștini

Deși e puțin cunoscută, este destul de răspândită afecțiunea asta în care, dacă ar fi să o definesc, oamenii care o au, trăiesc două vieți distincte, uneori mai multe,  într-una singură. De obicei, oamenii care sunt afectați de personalitate multiplă fug de o traumă, inconștient, astfel își mai crează o personalitate, a unui alt individ și ajung să le trăiască pe ambele. Uneori afecțiunea e așa de gravă, încât omul nu poate să își amintească anumite acțiuni făcute când este în cealaltă personalitate. Recent a fost mediatizat cazul unei tinere cu 15 personalități destul de bine conturate fiecare. E o extremă,  e un caz aparte, dar vreau să scriu despre cum poate afecta acest aspect viața credincioșilor.

Caracteristica principală este trăirea la dublu sau mai mult. Adică în acel om, primesc ”spațiu” două personalități destul de diferite de obicei. Asta înseamnă că omul respectiv, oscilează în funcție de anumite condiții, între cele două personalități. Acum este un om, iar dacă se simte în pericol sau dacă factorii declanșatori apar, poate comuta, automat, pe celălalt ”om”.

Apare deci un comportament schizoid, care face pe acel om să trăiască viața fracționat și să nu fie conștient deplin de ceea ce se întâmplă cu el. De altfel, comportamentul schizoid poate fi și una din cauzele personalității multiple.

Citește mai mult

666 – 6 februarie la ora 6

Da, uite că se suprapun. Acum e ora 6 februarie și ceasul meu arată ora 6, deja nu e în regulă, m-am trezit târziu azi pentru a scrie postul cu numărul 666 de pe blog-ul meu. Necurată treabă s-ar zice, Dar uite că profit de ”coincidenţa” asta pentru a scrie câteva lucruri despre 666, care îngrozește lumea. Aaaa, și ca să nu uit, aseară la înregistrarea emisiunii ”Discuții la masa rotundă”, vorbeam despre avansul tehnologiei și tot la 666 am ajuns, puteți asculta emisiunea pe Radio Samariteanul azi la ora 20:00. Oare să o pun și la 6?

Ce este adevărat și ce este produsul minților speriate, din toată povestea numărului 666, că a ajuns o poveste de la realitatea Scripturii. Oamenii devin super conspiraționiști, înfierează orice cip, card, act de identitate, dispozitiv mai performant și zvonuri pe tema asta apar ”cu duiumul”. Mereu primesc știri despre cipuri, mereu e cineva alarmat de cardul de sănătate sau alte acte. Ce să credem despre numărul acesta, pentru a fi echilibrați si nu paranoici. Ce să știm pentru a fi înțelepți și pentru a nu fi duși încoace și încolo de tot felul de zvonuri. Oare nu picăm cu sensibilitatea noastră, în extrema cealaltă a vremii sfârșitului ”Uite-l aici, uite-l acolo?”

Citește mai mult

Tot mai bine e în hainele tale

tot mai bine e in hainele tale

Cei care au trăit în condiții modeste știu fenomenul ”haine de la second” și fenomenul ”haina lu frate-tu”. Era absolut normal, pe acea vreme, ca să te îmbraci de la second, de fapt second a devenit mai apoi, că denumirea originală era de la ”aju”. Ei bine, când te îmbrăcai așa luai ce îți pica. Nu erau făcute pentru tine hainele alea, dar dacă erau aproximativ pe mărimea ta le considerai bune. Dacă îți mai și plăceau puteau fi și două mărimi mai încolo, că tot le purtai cu inconvenientele de rigoare.

Nu știu câți ați avut ocazia să purtați hainele altora, dar eu am avut și îmi aduc aminte senzația. Senzaţia aia persistentă că nimic nu se așează pe tine, că nimic nu se potrivește și că hainele stau pe tina ca pe sperietoarea de ciori din lanul de porumb. Te simțeai ciudat la școală, te simțeai ciudat la joacă cu ceilalți copii iar la biserică… unde topurile erau topuri… era greu.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.