Anormalitatea normalului

Vai de cei ce numesc răul bine, şi binele rău, care spun că întunericul este lumină, şi lumina întuneric, care dau amărăciunea în loc de dulceaţă, şi dulceaţa în loc de amărăciune!

Aseară eram pentru niște investigații la o clinică modernă din Sibiu. Totul era aranjat perfect acolo, de la cromatică, la spații generoase de așteptare, fotolii spațioase, liniște, curățenie și rafinament. Se vorbea politicos și personalul de la recepție era foarte amabil. Așteptam liniștit să ”îmi vină rândul”, când a intrat un cuplu, ”de la țară”, care a salutat cu un ”Bună seara!” clar și răspicat. A fost ca un cutremur, nimeni nu se aștepta acolo, în condițiile alea, ca cineva să dea binețe așa de ”sonor”. Domnișoara de la recepție a roșit cerându-și scuze fâstâcită, de parcă oamenii ar fi intrat în pielea goală. I-a convins să vorbească puțin mai încet, apoi pur și simplu i-a expediat, din cauză că nu se potriveau cu ambientul, asta am simțit.

La ieșire, doamna foarte hotărâtă: ”Vă doresc sănătate la toți. Niciunul din voi să nu plece de aici nevindecat. Să vă ajute bunul Dumnezeu pe toți. Vă doresc fericire.” Secretara de le recepție a roșit toată și număra pașii oamenilor spre ieșire. Când aceștia au lăsat în urmă masiva ușă de sticlă am văzut-o cum își relaxează trupul, ca după ce trecuse un mare pericol. Marele pericol de a fi normal. S-a uitat la toți cei ce așteptau, să citească dacă vreunul din noi nu a fost foarte deranjat de apariția misterioasă.

Citește mai mult

Ne modelăm viața prin gânduri

curat in minte suntem ceea ce gandim

Nu știu câtă importanță dai tu gândurilor ce-ți trec prin minte. Poate ești obișnuit să gândești nestingherit la orice. Poate ești obișnuit să lași tot felul de idei să rodească în minte. Poate că în mintea ta e un vuiet permanent de idei și gânduri, pe care nu ți-ai pus problema să le filtrezi nicicum. Ei bine, azi vreau să îți spun că suntem ceea ce am gândit și vom deveni ceea ce gândim.

De obicei, la adăpostul secretului, profitând de faptul că gândurile nu sunt știute de semeni, ne permitem să cochetăm cu tot felul de idei și nu ne punem problema să facem curățenie și să punem filtre. În fond, ceilalți nu pot să ne afle gândurile. În felul acesta mintea noastră devine un loc de plămădeală și dospeală a tot felul de idei care ne vor modela viața.

Noi ne ferim să ne cunoască alții gândurile, dar de fapt, ar trebui să ne preocupe să ne protejăm pe noi de gândurile noastre. Știați că devenim ceea ce gândim? Știați că viața noastră e suma gândurilor noastre de până acum? Știați că nefericirea sau împlinirea actuală, sunt datorate în special gândirii noastre? Da, de acolo pleacă aproape toate, de la minte, de la gândire.

Citește mai mult

Ești supărat pe cineva?

suparare

Astăzi voi scrie scurt, pe un subiect vast dar clar. Scriu scurt pentru că am mai scris despre el. Mulți dintre noi ne supărăm pe careva. Știu oameni care s-au supărat acum 12 ani și încă o mai duc, n-au de gând să renunțe la supărare, așa de mare e. Alţii nu au 13 ani, au 20, 30, 2, 5, luni etc. Problema e aceeași, sunt supărați și nu le trece.

Și eu am fost de-a lungul timpului supărat pe multe persoane. Nu eram eu cel mai supărăcios, dar aveam arsenalul meu de supărări. Motive erau destule și dovezile erau ”zdrobitoare”. La ”câte îmi făcuseră”, eram îndreptățit să fiu supărat pe ei. Multă vreme am stat supărat pe unii oameni, dar minunea este că azi nu mai sunt supărat pe nimeni. Am realizat că dacă sunt supărat pe cineva, e strict problema mea și nu a lui. Dacă sunt supărat pe cineva, eu sunt cel care decide asta și tot eu sunt cel care trage consecințele. Mi-am dat seama că am și varianta să nu mai fiu supărat, cu toate motivele invocate și vreau să îți spun ție care citești, chiar dacă ți se pare că sunt dur că:

Citește mai mult

De un leu dragoste vă rog

dragoste ieftina

Da, ați ghicit, se apropie pseudo-sărbătoarea dragostei ieftine, cunoscută sub numele de ” Valentine’s Day”. Sigur acest material, scris astăzi, va indigna pe unele persoane. Unii vor spune că Sfântul Valentin chiar a existat și a ajutat îndrăgostiții. Și ce dacă?

Două aspecte vreau să menționez. Primul dintre ele este că, oricum de la ceea ce a făcut acel om, considerat sfânt, până la ce se petrece acum e distanță mare, practicile, ideile, modul de a sărbători și alte aspecte, nu au nimic sfânt în ele. Al doilea aspect este că, această sărbătoare, sau mai bine zis cu această ocazie, se vede mai degrabă prostia noastră umană, decât sfințenia dragostei.

Aseară am avut o dezbatere interesantă la emisiune ”Discuții la masa rotundă” cu colegii mei și prima parte a ei o puteți asculta în această seară, 13 februarie, difuzată pe Radio Samariteanul. În această dezbatere au ieșit la iveală diferențele uriașe dintre conceptul de dragoste de plastic, reprezentat cu brio de această sărbătoare și pe de cealaltă parte, conceptul lui Dumnezeu despre dragoste.

Citește mai mult

Dumnezeu drăguțul

Auzeam dăunăzi, o discuție între două persoane în care mi-a atras atenţia expresia din titlu. Cum de ai rămas singură? Răspunsul a fost: Am divorțat. După alte câteva fraze am auzit că: ”așa a îngăduit Dumnezeu drăguțul”. Așa m-a impresionat discuția, că în acel moment mi s-a ars în minte expresia. O fi dumnezeu drăguț? Cât de drăguț? De ce e drăguț? Câtă lume crede că e drăguț? Pentru că în acea discuție suna mai degrabă a bleguț decât a drăguț.

Provocarea meditării de azi este, să ne analizăm puțin concepțiile să descoperim cum îl ”vedem” pe Dumnezeu. Ce imagine a lui Dumnezeu avem proiectată în mintea noastră? Și mai ales trebuie analizat cine ne-a pus acea imagine în minte.

Imaginea despre Dumnezeu, fie că vor, fie că nu vor, ne-o formează tații. Tata, indiferent că e tatăl unei fete, sau tatăl unui băiat, prin viaţa, comportamentul și cuvintele sale, transmite imaginea despre Dumnezeu copiilor. Noi, fiecare, avem modelat acest ”portret al lui Dumnezeu”, de către tații noștri și în anumite cazuri și de mame. Treaba e sensibilă tare, pentru că imaginea prin această cale se transmite tot mai distorsionat de la generație la generație.

Citește mai mult

Bravo. Sunt încântat și de pașii mici      

pacanele

Am aflat azi, 11 februarie 2015, de avizarea favorabilă a unui proiect de lege care prevede ca, celebrele ”păcănele”, să poată fi instalate doar în cazinouri și în agenții ale loteriei române. Avizul nu știu în ce măsură e luat în calcul de parlament, dar faptul că o comisie juridică dă acest aviz mă bucură.

 Ludomania, cum i se spune dependenței acesteia care include și păcănelele, afectează dramatic bărbații din România. Autoritățile, datorită lipsei reglementărilor, au făcut posibilă instalarea de astfel de jocuri în toate crâșmele și mediul este perfect. Alcool, fum și noroc. Acolo își distrug și banii rămași de la alcool bărbații. Fac rost de bani pentru a cumpăra fise și pentru asta soțiile și copiii lor suferă și de foame.

 În tot acest timp, firmele producătoare de astfel de mașini, au cunoscut o creștere a cifrei de afaceri care ar face invidios pe orice antreprenor. Dincolo de faptul că e o afacere ca oricare alta, nu văd deloc moral ca să câștigi banii din alocația copiilor și din ajutoarele sociale, pe care amărâții ăia le iau și le transformă în fise. De regulă, la păcănele nu joacă oameni cu bani, ăia merg la ruletă, poker și altele. Păcănelele sunt pentru a lua banii celor care oricum nu îi au.

Citește mai mult

Cum să-i schimb pe alții?

Una din constantele ședințelor de consiliere este că, oamenii care vin cu probleme de relații, consideră că partenerul trebuie să se schimbe, iar ei au nevoie să îi învăț cum. Mare le este mirarea unora când, la consiliere ne concentrăm exclusiv pe persoana prezentă. Unii se simt ofensați că nu îl consider pe celălalt vinovat și că le cer lor să se schimbe.

Unii oameni au intrat în relații cu gândul că, nu va fi greu să schimbe ce nu le convine la partenerul lor. La alții, după căsătorie au apărut elemente pe care partenerul ar vrea să le schimbe. Situația poate apărea și în relații de prietenie, nu doar în cele de căsătorie. De multe ori, poate de cele mai multe ori, unul vrea să-l schimbe pe celălalt.

Uneori schimbarea celuilalt are un motiv, adică celălalt are comportamente nesănătoase sau nepotrivite, alteori celălalt trebuie să se schimbe din cauza mofturilor primului. Oricare ar fi situația, fie că ne simțim îndreptățiți, fie că nu, fie că e o relație de prietenie, fie că e una de căsătorie, nu e treaba noastră să schimbăm oameni. Dacă nu ne convine ceva, putem cel mult să le aducem la cunoștință ce ne deranjează și să îi rugăm să renunțe la acel obicei, dar nu suntem chemați și nu avem responsabilitatea să îi schimbăm pe semeni.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.