Șapte femei vor apuca un bărbat

Trăim vremuri de mare strâmtorare pentru creștinii care vor să trăiască în curăție, iar dacă acum e greu, previziunile sunt sumbre de-a dreptul. Nimeni nu și-a închipuit că problema homosexualității va fi așa de gravă în timpurile din urmă, încât critica unui copil la scoală, a homosexualității, să declanșeze alarma antirasism și să fie considerați posibil extremiști. Nimeni nu și-a închipuit că un fenomen, care în urmă cu doar 50 de ani era inexistent, azi va pune cătușe și va demoniza pe cei ce au curajul să afirme că homosexualitatea e păcat, exact așa cum Kirk şi Pill, strategii activiștilor homosexuali, scriau în revista pentru homosexuali Guide, „The Overhauling of Straight America” din 1987.

Până acum, creștinii au avut poziții defensive, de fapt… nu prea au avut o poziție definită, cei mai mulți erau și sunt pe nicăieri la capitolul acesta. În cel mai bun caz, se mulțumesc să afirme cu tărie că e păcat și să demonizeze oamenii care se luptă cu păcatul acesta, uitând că ”master planul”, e realizat de demoni și draci. Să bagi capul în nisip și să te mulțumești că nu ți s-a întâmplat ție, copiilor tăi sau bisericii din care faci parte, nu e strategie, sau e, dar pentru distrugere sigură, la homosexualitate capul plecat înseamnă altceva, nu scăpare. Să demonizezi oamenii respectivi, fără a le arăta calea dreaptă e iar o strategie greșită și o încurajare a strategiei lor. Să te dezici complet de fenomen, ca și cum nu ai trăi în această realitate, iar nu e strategie întrucât, biserica, familia, copii tăi sunt vizați direct. Cred că e timpul ca oamenii cu frică de Dumnezeu din țara asta să stea la o masă a înțelepților, să cheme Duhul lui Dumnezeu în ajutor și să conceapă o strategie, care să implice atitudinea publică față de homosexualitate dar și pe cea particulară și în același timp, să găsească o cale prin care creștinii temători de Dumnezeu să poată să se opună fenomenului și să salveze oameni nu să lupte cu oameni.

Citește mai mult

Incest nonsexual

De obicei, când auzim de păcate sexuale, devenim curioși, iar dacă acestea îi vizează pe pocăiți, devenim nerăbdători de-a dreptul să aflăm ce anume a făcut și cu cine. Considerăm ofensator și vrednic de deconspirat, orice păcat din această sferă din viața creștinilor și curiozitatea bolnavă ne împinge la cercetări minuțioase și la aflarea detaliilor picante ale întregii întâmplări. Dacă auzim despre incest deja trăim sentimente încurcate rău de tot și inima ne bate cu putere. Da, există multe, mult prea multe astfel de cazuri și la pocăiți, dar azi vreau să scriu despre o formă de incest care este prezentă foarte, foarte des și e destul de posibil să îl practici și tu sau cineva din casa ta. E vorba de incestul nonsexual.

Clar termenul e unul inventat de mine, nu e ceva științific, e un termen menit să atragă atenția asupra unor relații păcătoase existente, menite să distrugă familia și care persistă, de cele mai multe ori fără a fi observate de nimeni sau dacă sunt observate, cei mai mulți le tolerează.

Citește mai mult

Sfârșitul lumii, asteroizi, comete și NASA

Recent, cineva mă întreba cu mare îngrijorare, dacă vine sfârșitul lumii în Septembrie cum anunță NASA. Am rămas surprins pentru că nu știam de data asta nimic, mai apoi am auzit că NASA si serviciile militare americane ar fi în alertă maximă, din cauza unui asteroid sau comete care trece ”razant” pe lângă Pământ și alte și alte știri bombastice. Azi, am văzut ”șeruite” la greu, link-uri cu acest ”eveniment” în paginile creștinilor și deja m-a atins suficient de tare ca să scriu câteva rânduri.

Dragii mei, nu vreau să fiu nici dur, nici să mă dau mai sfânt ca voi, că nu sunt, nici să mă dau mai cunoscător, că nu sunt, dar vă rog mult să nu mai fiți așa de sperioși și nici așa de superstițioși, și nici așa de ușor de înduplecat. Da, e posibil să fie sfârșitul lumii în Septembrie, dar tot așa de posibil este să fie în august sau în decembrie sau anul viitor sau peste 100 de ani. Mă doare că dăm crezare mai mare paginilor web obscure, decât Bibliei, care spune că ziua aceea nu e cunoscută nimănui. Credem mai mult oameni, decât pe Dumnezeu. Și durerea mare este că nu credem vreo autoritate în domeniu, ci autori anonimi. Dacă ar verifica cineva pagina NASA, cum se încearcă a se da greutate scrierii respective, ar vedea că nu se zice nimic acolo.

Citește mai mult

De 1 August

Da, am lipsit, fără să spun o lună de zile și acum tocmai am ”aterizat”, revin cu plăcere la vechile îndeletniciri, printre care și scrisul. În perioada cât am fost plecat, accesul meu la net a fost limitat și din cauza locului în care mă aflam și din cauza timpului, dar mintea mea nu s-a deconectat deloc de la a cugeta la viață și la Voia lui Dumnezeu. Am strâns în consecinţă, sute de idei de meditări pentru perioada următoare, numai sănătate de-ar da Dumnezeu.

Și ca să mă explic pe scurt, am fost plecat împreună cu soția mea în Belgia unde am încercat să dăm o mână de ajutor la construitul unei case într-o pădure. A fost o perioadă de transpirație fizică și de curățire mentală și spirituală în care Dumnezeu a avut de lucrat cu mine ca și un dresor cu un cal nărăvaș. Sper că am învățat ce trebuia să învăț.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.