Temerile credincioșilor – I

Temerile credincioșilor - I

Viața de pe acest pământ e una tare nesigură. Ce avem azi putem pierde aproape instant și mâine să nu mai avem. Banii, bunurile, sănătatea, putințele, frumusețea, cunoștințele, relațiile și chiar viața stau mereu sub semnul incertitudinii și există mereu riscul să le pierdem. Nu putem avea siguranță absolută pe nimic.

Așa se face că s-au inventat asigurările. Se pot asigura casa, mașina, pensia, sănătatea dar și alte chestii mai puțin întâlnite în acest domeniu cum ar fi: buzele, vocea, sânii femeilor, picioarele, câinele, frumusețea și multe alte lucruri sau aspecte la care oamenii țin mult din cauză că le sunt dragi sau din cauză că le asigură un oarecare confort financiar sau material ori prestigiu. Unele  asigurări sunt obligatorii și vrei nu vrei ți se asigură sănătatea (ce bine ar fi) sau pensia dacă lucrezi (dar nu mai apuci să o încasezi).

Citește mai mult

Incredibil

Incredibil

Două expresii sunt foarte uzate în perioada asta și anume: „Paște fericit!” Și „Hristos a înviat!” Sunt pe buzele tuturor și devii un fel de eretic dacă nu le spui, chit că prima nu e corectă gramatical iar cea de a doua, deși e reală e ceva așa de special încât puțini oameni care o rostesc o și cred.

Mi se duce gândul inevitabil la detaliile oferite de apostolul Marcu despre evenimentele imediat următoare învierii și anume despre reacția ucenicilor în două instanțe diferite la auzul veștii despre înviere. Reacția lor a fost necredința sau un fel modern de a spune „Du-te bă d-aici!” Asta a fost reacția și la vestea Mariei și la confirmarea venită de la ucenicii cu care Mântuitorul a vorbit pe drumul spre Emaus.

Citește mai mult

Cea mai bună soluție

Cea mai bună soluție

Viața este un complex greu de explicat iar provocările de care avem parte sunt unice în felul lor, de fiecare dată, chiar dacă se repetă periodic. Adică nu putem aplica aceleași soluții ca data trecută. Dacă de exemplu am avut primul copil neascultător și am găsit o soluție de rezolvare, aproape sigur nu merge aceeași soluție la fratele sau sora sa care vin din urmă, cu atât mai puțin la copiii altora.

Modul în care funcționăm astăzi e unul bazat pe găsirea soluțiilor deja existente. Căutăm aproape totul pe internet ca și cum sigur ar exista o soluție bună pentru problema noastră undeva. E destul de probabil să fie adevărat, dar problema mare este: de unde știm care din soluțiile găsite sunt cele potrivite nouă și care nu? Că de teste nu prea avem timp?

Sau poate problema trebuie pusă diferit. De ce să caut la orice problemă o soluție deja existentă? Oare nu e mai înțelept ca la unele probleme să creez soluții?

Citește mai mult

Ne mor copiii dar nu ne trezim    

Ne mor copiii dar nu ne trezim    

E vâlvă mare cu jocul morții la adolescenți. E și normal să fie, mor copii și considerăm asta nedrept, considerăm că cineva ne face o nedreptate, că atentează la copiii noștri și ni-i strică. E firesc să ne îngrijorăm dar nu ajunge asta, trebuie să ne documentăm și să gândim cum putem să evităm să se întâmple drame la noi în casă, în biserică, în școală, în sat, oraș sau țară. Dacă doar ne îngrijorăm, dacă doar „șeruim” până la delir pe rețele sociale nu rezolvăm nimic, poate doar popularizăm conceptul și acționăm în favoarea jocului morții. E nevoie de luciditate și acțiune.

Întrebarea care mă frământă este: de ce sunt ispitiți așa de mult copiii de moarte astăzi, poate mai mult decât îi ispitește viața?

Citește mai mult

Vrei un suc? De care?

Vrei un suc De care

Clar tot mediul „creștin” din România e „șocat, dezgustat, intrigat, nervos” că unul din brandurile mari în domeniul răcoritoarelor a îndrăznit să facă un clip publicitar prietenos cu homosexualii. Da să vezi câtă supărare şi câte comentarii şi distribuiri pe reţele de zici că e gata lumea. Cum domle să facă una ca asta? Eu mă întreb de ce să nu facă? O asemena mutare nu e deloc una neglijentă, e ţintită şi calculată cu exactitate şi intriga creştinilor e un element foarte bine calculat, probabil e elementul central. Toată lumea va vorbi despre ei şi nu au cum să iasă rău din asta.

Citește mai mult

Înainte de flori și cadouri

Înainte de flori și cadouri

Azi cele mai folosite cuvinte sunt: mamă, soție, fiică, femeie, profesoară, bunică, soră, iubită, prietenă, colegă și altele care de regulă se termină în „ă”. Adesea am impresia că de nu făcea Dumnezeu femeia pământul nu rezista nici 100 de ani chiar dacă oamenii se înmulțeau ca florile. Lipsea gingășia, frumosul, delicatul, viața, empatia, lacrima, zâmbetul, șăgălnicia, drăgălășenia și rotundul. Mă uitam recent pe o colecție de 1000 cele mai frumoase picturi din istorie și am constatat că peste 800 din ele reprezentau femei deci frumosul nu prea poate exista fără acest element central.

Citește mai mult

Un selfie cu Isus

un selfie cu Isus

Din nenorocire pentru mulți, Biblia nu ne spune despre aspectul fizic al Mântuitorului mai nimic. Nu găsim detalii nici despre înălțime, nici despre culoarea părului sau a ochilor, nici despre constituția fizică. Nu face nici unul din apostoli în scrieri o caracterizare prin care să ne imaginăm un portret. Cu toate astea nu cred să existe vreun portret mai pictat și mai printat ca cel al lui Isus cel închipuit.

Cum s-a ajuns la acest chip pictat pe icoane ar putea să ne spună mai multe un om de arte sau unul care a făcut o cercetare minuțioasă în acest domeniu, că o logică trebuie să aibă. Dacă eu ar trebui să fac un astfel de portret fără a avea indicii cred că aș căuta literatura vremii din acea regiune, să găsesc măcar descrierile altor evrei pe cât se poate din acel neam. Așa au dat de descrierea lui Publius Lentulus care îl descrie: cu părul blond la rădăcină și ondulat în jos, frunte netedă, chip atrăgător, gură și nas perfecte, ochi albaștri strălucitori, înalt, mâini frumoase, mai frumos decât majoritatea oamenilor. Dar nici pe această descriere nu există acord între teologi.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.