Ieri şi mâne şi niciodată…

Suntem fascinanţi noi oamenii. Aşa de uşor ne trece viaţa şi habar nu avem de ce nu putem muşca din ea să o savurăm şi să o trăim. Din păcate multe frumuseţi ale vieţii, deşi ne sunt accesibile, le ratăm grosolan. Deşi ne sunt oferite le amânăm până le pierdem. Deşi sunt tentante şi chiar sub nasul nostru, ne uităm la ele de salivăm, apoi ne pare rău de ele.

Când suntem mici ne dorim să fim mari, când ajungem mari ne-am  dori să dăm timpul înapoi. Când suntem tineri, ne dorim să facem bani şi apoi să ne permitem să iubim, să ne căsătorim. Când ne dăm seama că era bine să ne fi căsătorit şi începem să căutăm realizăm că am devenit foarte pretenţioşi şi scorţoşi. Nu facem copii la tinereţe ca să putem face carieră, apoi vrem să facem copiii dar nu mai putem. Sacrificăm sănătatea ca să facem bani apoi sacrificăm banii ca să ne însănătoşim. Sacrificăm relaţiile pentru carieră sau bani ca mai apoi să cumpărăm cu ei oameni pentru că avem nevoie de relaţii. Suntem nerăbdători să trăim viitorul ca mai apoi să tânjim după trecutul irosit aiurea. Când suntem în putere lăsăm preocuparea pentru suflet pentru bătrâneţe ca la bătrâneţe să regretăm că nu ne-am apropiat de Dumnezeu mai devreme (dacă mai apucăm să regretăm în viaţa aceasta).

Citește mai mult

Salvează-ţi căsnicia (9) – „Desăvârşit” prin har

Poate veţi spune că e deja prea mult. Se cere prea mult de la cel care vrea să salveze căsnicia. Dorinţa de a salva, iertare, împăcare, să nu întrebe de detalii şi acum să fie şi desăvârşit. Însă ceea ce scriu azi face referire nu la puterea celui care vrea să refacă relaţia, ci la puterea lui Dumnezeu prin harul Său. Scriptura ne învaţă că nimic nu-i este cu  neputinţă celui care crede. De aceea este necesară desăvârşirea celui care decide repararea relaţiei. Trebuie să facă şi să fie nu doar un soţ sau o soţie bună, ci trebuie să ajungă desăvârşit în comportamentul faţă de partenerul său.

Cum adică desăvârşit? Păi partenerul  cel care a greşit, nu cumva el, cel care a greşit, trebuie să se schimbe? Ce bine ar fi, dar în primul rând celui care nu a comis adulter i se cere să se schimbe pentru că e singurul prin care Dumnezeu mai poate lucra la relaţie. Cea mai mică alunecare în vorbe, acţiuni sau fapte îi poate da motive, scuze şi încuviinţări partenerului înşelător să renunţe la căsnicie. Resentimentele sunt benzină aruncată pe focul unei relaţii care se distruge. Resentimentele şi raţionamentele sunt două aspecte cheie în gândirea unui partener infidel. Chiar şi o remarcă rostită negândit suficient poate aţâţa flăcările vechilor resentimente şi să dea greutate raţionamentelor pe care partenerul le fabrică pentru a-şi scuza comportarea.

Citește mai mult

O nouă etapă

Unul din domeniile în care activez şi care mă preocupă foarte mult este consilierea creştină. Probabil acest lucru nu este tocmai străin celor care citiţi acest blog. Activând în acest domeniu am luat inevitabil contact cu Asociaţia Consilierilor Creştini din România în urmă cu câţiva ani buni şi am avut o colaborare frumoasă şi profitabilă. Întotdeauna am susţinut şi am intenţia să susţin şi în continuare consilierea creştină.

Colaborarea între mine si ACCR a evoluat mult iar în 2011 am fost propus şi ales ca preşedinte al acestei asociaţii, funcţie care m-a onorat şi m-a provocat şi mai mult să susţin consilierea creştină din România şi mai ales formarea de oameni care să facă consiliere la un nivel avansat. Anii în care am ocupat această funcţie mi-au fost foarte încărcaţi de dorinţa de a face cât mai bine faţă provocărilor unei asemenea misiuni.

Mă bucur pentru fiecare reuşită să pentru fiecare pas înainte în acest demers al promovării consilierii creştine si al formării de consilieri şi mulţumesc tuturor membrilor implicaţi în acest proiect. Apreciez disponibilitatea si implicarea tuturor membrilor şi mai ales evidenţiez implicarea extraordinară a instructorilor activi în predarea consilierii în mod profesionist.

Citește mai mult

Muncă

Un aparat foto si 8 ore de „pândeală” la aeroportul din Los Angeles şi „împuşcături” probabil mii dar uite ce a iesit. Povestea toată e pe site-ul fotografului MICHAEL KELLEY.

Să ierţi fără motiv

Vi s-a spus vreodată că v-aţi supărat degeaba sau fără motiv? Sunt aproape sigur că măcar odată vi s-a întâmplat. Mai mult sunt unele persoane care se pare că se supără adesea fără motiv sau cu alte cuvinte din cauze imaginare, închipuite deci ireale. Supărarea fără motiv e destul de întâlnită şi nu o singură dată am citit şi am auzit despre oameni care s-au supărat dintr-o bănuială doar. Unii parcă sunt făcuşi pentru supărări, găsesc motive de supărare în orice discuţie sau acţiune. Aşadar există multe supărări fără motiv.

Astăzi totuşi aş vrea să scriu despre iertarea fără motov. Adică să ierţi chiar dacă nu ţi se cere iertare. Voi sumariza doar ceea ce scriptura ne spune dar nu pentru că nu este important ci pentru că ştim deja teoria foarte bine şi mă voi strădui să vă conving că iertarea „pe degeaba” e foarte profitabilă.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.