Capacitatea omului de a face bine

Scriam ieri, despre impresionanta capacitate a oamenilor, de a face răul, dar astăzi, la meditarea cu numărul 600 pe care o scriu pe acest blog, vreau să scriu despre bucuria, satisfacţia şi beneficiile pe care le experimentează omul care alege să facă binele.

De când suntem născuţi, noi oamenii suntem egoişti şi acţionăm instinctual în toate domeniile vieţii şi instinctele, toate, au de a face cu egoismul. Aici ne asemănăm mult cu animalele, care instinctual se luptă să mănânce şi nu au interes să le lase pe celelalte, să se reproducă şi nicidecum nu respectă partenerul celuilalt, să fugă de pericol pentru a trăi, ca să se păzească şi alte şi alte instincte. Ori noi oamenii avem o altă menire, o altă chemare şi altfel de „parametri de funcţionare”. Noi suntem chemaţi să gândim, pentru că avem o capacitate extraordinară de creare. Odată cu creşterea, noi ar trebui să învăţăm, că nu putem să ne lăsăm viaţa condusă de instincte, ci trebuie să gândim bine orice acţiune pe care o facem.

Un mod de viaţă instinctual, adică egoist, este un mod de viaţă infantil, al celor care sunt copii sau care au devenit adulţi doar la trup nu şi la gândire. Oamenii care aleg să se maturizeze şi investesc în ei, pot spune că îşi conduc viaţa într-o anumită măsură. Cei care pot să îşi frâneze instinctele şi să le controleze, dau dovadă de maturitate. Mulţi se cred stăpâni pe viaţa lor când fac „şmecherii” care să le aducă venituri, când se impun înaintea altora şi ajung de temut, când reuşesc să îşi mai cumpere o maşină scumpă şi alte situaţii considerate „reuşite” dar, în realitate, este doar o altă faţetă a egoismului şi a vieţii conduse de instincte.

Citește mai mult

Capacitatea oamenilor de a face rău

Întâlnind o varietate mare de oameni la şedinţele de consiliere, am o varietate mare de subiecte de discuţie cu ei, dar şi o varietate mare de păreri, pe diferite teme. În mod aproape previzibil una din discuţiile pe care trebuie să le port este cea referitoare la răutatea oamenilor. Bineînţeles că se exclud de regulă, persoanele implicate în conversaţie şi de obicei, „ceilalţi” sunt răi şi capabili de rău şi cei prezenţi sunt, măcar puţin mai buni.

Răutatea oamenilor este vizibilă şi incontestabilă şi a fost abordată de mulţi oameni în scrierile lor. Unii o pun pe seama mediului de trai sau de dezvoltare, alţii o pun pe seama anturajului, alţii pe seama suferinţei şi unii au încercat să o pună în categoria bolilor. Răutatea de care sunt capabili oamenii este înspăimântătoare. Oamenii sunt capabili să mângâie cu o mână şi să ucidă cu cealaltă. Oamenii sunt capabili să chinuiască pe ceilalţi, să omoare în numele dragostei şi al păcii. Sunt capabili să ducă răul la extreme pe care nu ni le închipuim.

Citește mai mult

Sfârşitul lumii – Să ne dăm cu presupusul

Sfârşitul lumii este domeniul despre care se vorbeşte şi se scrie foarte mult în mediul creştin. Dacă privim la mediul neoprotestant vom descoperi o pasiune imensă pentru acest subiect şi „n-şpe mii” de variante ale acestuia. Oamenii încearcă să „ghicească”: data începerii, data răpirii, cine e anticristul, ce se întâmplă cu America, care va fi semnul fiarei şi multe alte chestiuni care nu ne sunt dezvăluite de Scriptură.

Multe greşeli s-au făcut până acum pe această temă. Unele din ele au fost confirmate ca eronate, altele urmează. Au apărut şi escatologi de profesie. Oamenii aceştia îşi dedică viaţa lor profesională studierii a ceea ce Scriptura spune şi a ceea ce trăim, pentru previziuni privind sfârşitul acestui pământ. Astfel, din pasiunea mare pentru a şti ceea ce este tăinuit de Dumnezeu, au apărut „preziceri” cum că anticristul ar fi cutare sau cutare persoană, sau că ar fi un anumit cult religios, sau că ar fi o anumită naţiune. Au apărut sute de variante de calcul a cifrei „666”, au apărut multe variante ale răpirii raportat la tribulaţie. Ca să nu mai spun despre câte variante despre „cip-uri” au apărut şi câte şi mai câte ştiri „senzaţionale”.

Citește mai mult

Mai este pâinea îndeajuns?

Unul din cele mai folosite pretexte pentru excese în viaţa creştinilor şi nu numai, este pâinea de pus pe masă copiilor. Pâinea aceasta, pare a fi motiv suficient de puternic pentru a munci până la epuizare, pentru a separa părinţi de copii, soţi de soţii, pentru a minţi, pentru a fura, pentru a fi trişti şi câte şi mai câte excese.

Prin Scriptură, Dumnezeu ne spune că se va îngriji de aceste trebuinţe: „Nu vă îngrijoraţi, deci, zicând: „Ce vom mânca?” Sau: „Ce vom bea?” Sau: „Cu ce ne vom îmbrăca?” Fiindcă toate aceste lucruri Neamurile le caută. Tatăl vostru cel ceresc ştie că aveţi trebuinţă de ele.” Totuşi, foarte mulţi dintre oameni, fie ei şi creştini, îşi dedică toată viaţa acestei „pâini” care între timp devine mult mai mult decât o pâine.

Am fost martorul unui incident interesant cu câteva luni în urmă. O persoană, prinsă de paznicii unui magazin la furat, încerca să se motiveze că are copii mulţi acasă şi că a furat pentru a le da de mâncare, că are nevoie de pâine pe masă. Ce treabă avea pâinea cu aparatul foto, routerul şi placa de păr, nu prea înţeleg… dar … e în numele pâinii de pe masă făcută fapta.

Citește mai mult

Pervertirea ocultă a minţii copiilor

Cu riscul de a poza în conspiraţionist, doresc totuşi să atrag atenţia şi asupra acestui pericol mare. Pericolul „infestării” cu ocult a minţii copilaşilor noştri, a adolescenţilor şi a tinerilor. Pervertirea sexuală, despre care scriam ieri, este de altfel, o componentă a ocultului. Pentru cine are un minim de cultură generală, nu este o noutate că în practicile oculte sexul este o constantă. Am ales totuşi să le abordez separat pentru a putea fi mai explicit în avetizările acestea.

Se urmăreşte, nu am dubii în privinţa asta, o „educare” sau o „acomodare” cu terminologii oculte a celor care mâine vor fi adulţi. O zonă de mare impact pentru copii sunt desenele animate. În aceste desene vrăjitoria e pe faţă, invocările de spirite sunt clar explicate, formulile „magice” sunt explicate şi copiii sunt provocaţi chiar să le repete, semnele oculte cum ar fi: ochiul, bufniţa, triunghiul, etc sunt evidente şi vizibile. Demoni de tot felul sunt prezentaţi ca fiind drăguţi şi buni. Practicile oculte sunt o constantă a familiilor din desene.

Citește mai mult

Pervertirea sexuală a minţii copiilor

Una din preocupările mele majore din ultima perioadă este cea referitoare la găsirea de metode adecvate şi eficiente de a face terapie cu oamenii care manifestă dependenţe pe capitolul sexualitate şi mă refer în special la pornografie şi tot ce decurge de aici. Este greu de înţeles de ce prinde atât de bine şi de tare fenomenul acesta la oamenii acestor vremuri, dar mai ales este greu să scoţi pe cineva dintr-o asemenea legătură. Asta mă provoacă mai mult la citit, meditat, cerut înţelepciunea divină a lui Dumnezeu peste fiecare caz pe care îl am de consiliat.

În aceeaşi măsură, o altă latură a activităţii mele de consiliere are legătură cu proiectul „Contra Curentului” unde avem de a face cu oameni care se luptă cu homosexualitatea. Iarăşi o zonă a distrugerii umane folosind sexualitatea pervertită şi de asemeni o zonă în care schimbarea apare foarte foarte greu, iar bătăliile sunt crunt de grele.

Din zbaterile acestea s-au născut multe idei şi Dumnezeu a descoperit metode de lucru şi a dat putere şi înţelepciune să găsesc soluţii, dar o observaţie făcută mergând pe firul vieţii multora mă face să mă cutremur. Este vorba de o pervertire a gândirii copiilor din ziua de azi, o introducere de la vârste fragede în mintea copiilor a tot felul de „deviaţii” sexuale şi de concepte care odată însuşite îi vor duce la distrugere.

Citește mai mult

Un Dumnezeu deformat

Nu vreau să fie un titlu „şocant”, vreau să atrag atenţia asupra modului în care noi, copiii Lui, Îl proiectăm sau Îl arătăm oamenilor greşit, uneori hidos de neatrăgător. Vreau să discutăm azi despre greşelile făcute din neştiinţă la acest capitol, dar şi de cele făcute cu bună ştiinţă. Vreau să atrag atenţia în mod deosebit asupra a ceea ce le transmitem copiilor noştri despre Dumnezeu pentru că e vital ca informaţia să fie corectă.

Cei mai mulţi oameni transmit o imagine deformată despre Dumnezeu din cauză că ei înşişi au în minte un Dumnezeu deformat de către ceilalţi. Spre exemplu: mulţi oameni au aflat doar despre mânia lui Dumnezeu şi s-au speriat aşa de tare de iad încât s-au pocăit. Oamenii aceştia au o imagine greşită despre Dumnezeu şi acea imagine o vor proiecta asupra copiilor lor, rudelor lor, prietenilor lor. O imagine a unei părţi din Dumnezeu. Vor vorbi şi vor arăta un Dumnezeu hidos, disproporţionat dacă nu vor căuta să vadă şi să înţeleagă şi celelalte caracteristici ale Lui. Un alt exemplu este cel care au imaginea unui Dumnezeu al prosperităţii, un alt exemplu este cel în care oamenii au un Dumnezeu doar al dragostei în mintea lor şi exemple mai sunt.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.