Paginile web ale pocăiților – Comentariile

Iată încă un subiect care merită o atenție mare. Comentariile pe care le lăsăm diferitor articole și scrieri ale blog-urilor evanghelice. Ei bine, ele vorbesc mult despre noi și transmit informații directe sau indirecte. Și acest sector al interacțiunii online a noastră, trebuie atent studiată și corectată unde este cazul.

De multe ori m-au întristat comentariile scrise de unii creștini la diferite articole. Bineînțeles că și unele articole parcă nu caută altceva, decât să scoată veninul din om, dar despre asta voi scrie cu altă ocazie. Totuși, veninul pe care îl poate injecta un creștin este de cantități considerabile și întotdeauna mă surprinde. Dacă mai punem în ecuație anonimatul din spatele diferitelor identități asumate ad-hoc, aproape că nu mai putem aduce creștinismul în discuție. Uneori, la adăpostul anonimatului sau al identităților false, creștinii o comit în moduri monstruoase.

Bineînțeles că este o extremă, nu putem generaliza, dar uneori un gând nu îmi dă pace. Ce s-ar întâmpla dacă ne-am putea face invizibili, ne-am putea schimba vocea sau înfățișarea sau toate trei. Hmmm… cred că ar fi dezastrul lumii, am spulbera tot în cale. Probabil creștinismul multora s-ar topi ca prin farmec, cum a și apărut și am vedea ferocitatea și monstruozitatea, ținute captive de aceste trupuri limitate.

Citește mai mult

Învierea Mântuitorului și Matrixul religiei

Că nu sunt foarte conformist religios, deja o știu mulți, așa că îmi asum riscul de a mă face iar neplăcut prin scrierile mele, de fapt încep să am talent în a mă face neplăcut. Acum, când ar trebui să pun o poză cu un mormânt gol sau cu un Isus răstignit sau măcar un amărât de iepure cu ouă colorate lângă el, mă pomenesc vorbind de matrix. Sunt prea de tot…

Unul din scopurile venirii Mântuitorului pe Pământ este tocmai biruința asupra sistemului pământesc corupt, murdar, păcătos, înrobitor și ofensator la adresa lui Dumnezeu. Sistemul acesta omenesc, care e format din foarte multe subsisteme, cineva îl numea matrix. EI bine, Hristos e cel ce a venit să biruiască aceste sisteme și să elibereze oameni din închisoarea lor. Va veni și vremea când matrixul va fi distrus complet dar până atunci Hristos a dovedit capacitatea de a trăi în matrix neîntinat și necontrolat de el. Prin viața, suferința, moartea și învierea Sa, ne-a dovedit că putem avea putere asupra păcatului și a morții, dacă primim această putere de la El.

Citește mai mult

Pagini web – Preluarea materialelor

Una din marile frământări din lumea evanghelică este cea a drepturilor de proprietate intelectuală. Foarte mult s-a discutat și se discută pe marginea modului de folosire al creațiilor altora. Uneori aceste discuții duc în derizoriu la ambele extreme, dar în principiu, frământarea nu poate fi ocolită. E foarte foarte important să ne caracterizeze corectitudinea și cinstea, dar și iubirea aproapelui.

Când deții un blog sau o pagină web, indiferent că este a ta sau a unei organizații, trebuie să ții cont de câteva aspecte privitor la conținutul pe care îl publici sau republici. De departe am o admirație pentru cei ce crează conţinut, pentru cei ce își pun mintea la muncă, să creeze materiale de calitate. Loc este pentru toată lumea și pentru teologi de mare calibru, și pentru cei ce scriu poezii sau eseuri și pentru cei ce scriu la un nivel de amatori. Problema este în special la cei care țin blogurile doar din materiale preluate. Apreciez scrierile oamenilor, oricât de slabe ar fi, dacă sunt creațiile lor, dar ajung să depunctez serios pagini web, oricât de bine ar fi făcute, dacă materialele din ele sunt preluate doar și mai ales pe cele care preia fără respectarea regulilor minime de republicare.

Citește mai mult

Paginile web ale pocăiților – Pagina de Contact

Iată a venit timpul pentru câteva scrieri utile celor ce dețin bloguri și site-uri web, care transmit informații celor din mediul online. În câteva scrieri, care nu sunt puse într-o ordine anume, vreau să atrag atenția asupra unor aspecte importante de care ar trebui să ţină cont cei care obișnuiesc a se manifesta în online.

În primul rând vreau să îmi declar aprecierea pentru cei care contribuie la informarea corectă în mediul online, pentru cei care aduc scrieri ale lor unicat, creație proprie și pentru cei care administrează pagini web de biserici, instituții sau ONG-uri care promovează moralitatea și integritatea morală și religioasă. Mulți ”admini” se ocupă de astfel de pagini și am toată considerația pentru ei. Nu e treabă ușoară, necesită jertfire și implicare, asta o știu pe pielea mea.

Apoi vreau să îi încurajez pe cei ce se ocupă de astfel de pagini, dar și pe cei ce au bloguri personale, să se dezvolte în permanenţă. Să urmărească să se exprime cât mai corect și să țină cont de regulile, scrise sau nescrise, după care funcționează netul. E vital să fim cei dintâi la fapte bune, de aceea e nevoie să ne implicăm corect și cât mai cu eficiență în viața publică. În acest sens voi scrie următoarele materiale, sperând că demersul meu va fi înțeles corect și că va fi și completat de cei care au idei în acest domeniu. Așadar, prima problemă pe care o abordez, pentru că o văd prezentă mult prea des, este:

Citește mai mult

Aoleu religia mea

Presimt că iar o voi încasa, dar nu pot tăcea nici în acest subiect. E vorba de pasiunea religiei creștine pentru durere și autosuferință. Adesea mă întâlnesc cu oameni care asociază neapărat religia cu suferința și care evocă amintirea unor oameni care au murit pentru religie. Mă doare tare, când găsesc oameni gata să sufere pentru orice altceva, decât pentru credință. Știu că ce voi scrie azi este dur, dar trebuie să ne trezim nițel la realitatea scripturală.

Apostolul Pavel, în scrierea sa către cei din Corint, specifică la un moment dat că, nici jertfa umană nu valorează nimic fără dragoste. În alt loc, în Vechiul Testament, Dumnezeu le spune celor din poporul Israel, că e scârbit de jertfe și sărbători ținute în cinstea Lui și vrea doar ascultare. Versete mai găsim pe această temă, dar mă opresc la aceste două pasaje, pentru că le găsesc foarte explicite. Ele vor să spună clar, că nu este neapărat necesară suferința fizică pentru a fi în voia lui Dumnezeu și că orice suferință fizică pentru Dumnezeu e valabilă, doar dacă este prezentă dragostea.

Citește mai mult

Cât de călău e ANAF-ul

Mare febră, mare cu ANAF-ul zilele astea și tone de știri pe această temă. Oamenii… comentează aproape la unison că sunt nedrepți, despoți, călăi și mari actori, închizând firme pentru 5-10 lei diferență în casă. Toată lumea îi urăște acum iar unii din agenții lor, chiar ajută la stricarea imaginii instituției lor făcând pe Tarzan în jungla evaziunii fiscale și impresionând prin măreața putere primită.

În realitate lucrurile trebuiesc luate mai molcom. Puține din controalele făcute de ei au fost ”la nimereală”, cele mai multe au fost pe baza sesizărilor primite în anii trecuți, sesizări rămase nesoluționate, din lipsa de legislație și scoase acum ca materie primă. Cu alte cuvinte, puțini din cei controlați,  erau ușă de biserică, la adresa lor existând deja sesizări anterioare. Pe de altă parte, între noi fie vorba, evaziune se face la greu.

Chiar săptămâna asta am fost de 8 ori în magazine, eu și soția mea și din aceste vizite am primit doar 3 bonuri fiscale, iar la al treilea, pentru că am insistat din priviri, mi-a trecut salam de 32 de lei, deși ăla nu costase decât 5 lei. Nu am nimic cu cei ce ”se descurcă”, dar cred că nu e corect să se sustragă așa de la tot. Când eu știu că plătesc la bănuț către ANAF dări și alții mă consideră retard și fraier că nu ”le învârt”. Sunt magazine pe care le frecventez și din sute de ocazii când am cumpărat, tot de atâtea ori nu am primit bon sau vreun document. La fel unele localuri sau restaurante care îți aduc doar notă de plată nu și bon.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.