Evanghelizare prin ironie și dispreț

Evanghelizare prin ironie si dispret

Unul din motivele de eșec în evanghelizarea oamenilor este atitudinea nepotrivită față de aceștia. Lipsa respectului este cea mai des întâlnită formă de abordare greșită a oamenilor, care include la pachet multe alte atitudini care devin veritabile ziduri în comunicarea cu semenii. Credem greșit că odată ce am devenit copii ai lui Dumnezeu suntem superiori … Citește mai mult

Singur la biserică – Așa de singur într-o biserică așa de plină

Singur la biserica - Asa de singur intr-o biserica asa de plina

Când merg la biserică nu o fac pentru a mă întâlni cu Dumnezeu cum des se sugerează, nu vin că „unde sunt doi sau trei Dumnezeu e acolo”, nu o fac pentru că „aici e locul întâlnirii cu Dumnezeu”, nu o fac pentru că „doar aici Duhul Sfânt lucrează”, o fac mai degrabă pentru a … Citește mai mult

Sfârșitul lumii descoperit

Sfarsitul lumii descoperit

După evenimentele recente din lume, mașinile precise de calcul ale sfârșitologilor lucrează din plin la noi pronosticuri. Am discutat recent cu unul din specialiștii în sfârșitologie, cunoscuți si ca: sfârștilogi, terminatori, terminați, finaliști sau spărgătorii de secrete divine și am aflat noutăți incredibile. „Ecuațiile noastre au căpătat elementul care a lipsit până acum. Odată cu … Citește mai mult

Dăruire cu dichis

daruire cu dichis

Suntem în perioada… cadourilor. De la „tradiționalul” Black Friday începe goana după cadouri și se gată într-o mare epuizare după anul nou. Epuizare fizică, psihică și financiară care ne propulsează în noul an obosiți și extenuați. Nu știu pentru cine și ce cadouri ați cumpărat anul acesta sau pentru cine planificați să cumpărați dar vreau … Citește mai mult

Educația sexuală în familie -Lansare de carte

Educatia sexuala in familie - Anda Mogos

Am fost onorat să particip la evenimentul organizat de RVE Sibiu în parteneriat cu Asociația Mama din Sibiu, și anume lansarea cărții doamnei Anda Mogoș cu titlul Educația sexuală în familie. Salut inițiativa și o consider una extraordinară având în vedere contextul în care ne aflăm la acest moment. După cum spuneam în meditarea „Religia … Citește mai mult

Religia e pe invers?

Una din expresiile folosite adesea pentru a descrie homosexualii fără să rostești termenul specific e „pe invers” care ar însemna „în contra naturii”. Nu comentez termenul, poate cu altă ocazie, dar sunt surprins de aplicabilitatea termenului la religii. Demersul în care s-au aruncat religiile în România (mare parte din ele) cu privire la modificarea constituției … Citește mai mult

Modestia si creștinismul

Modestia si crestinismul

Am avut recent o discuție tare interesantă cu o persoană „nepocăită în acte” despre modestie și mândrie, discuție foarte plăcută de altfel care m-a pus pe gânduri, unele din ele le voi exprima acum. Mai este modestia compatibilă cu creștinismul? Asta a fost întrebarea care s-a ridicat la un moment dat și care mă frământă … Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.