Confruntarea – Desfășurarea discuțiilor

Sunt încă multe aspecte de scris despre confruntare, dar nădăjduiesc în Dumnezeu ca fiecăruia din noi să ne descopere prin Duhul Sfânt care ne locuiește metoda și aspecte care să o facă eficientă și cât mai puțin dureroasă. Azi am ales să scriu puțin despre ceea ce se întâmplă practic, spun puțin, pentru că aici pot exista mii de variante, dar voi menționa doar câteva aspecte ce țin de generalități, nicidecum nu vorbesc despre particularități.

Iată câteva aspecte importante care îmi vin acum în minte și care își au originea în materialele studiate de mine despre care tot am mai spus în această serie.

Alege locul și timpul. Trebuie să găsești un loc cât mai neutru, neintimidant pentru niciunul, de exemplu, biroul păstorului nu e un astfel de loc pentru că e intimidant. Trebuie să fie un loc cât mai neutru, nu la casa unuia dintre voi. La fel trebuie să fie un timp bun, în care de regulă nu sunteți solicitați telefonic și nu sunteți „pe fugă”. Locul trebuie să fie cât de puțin poluat cu televizor, radio, muzică, calculator, telefon etc și în același timp să asigure o intimitate decentă.

Citește mai mult

Cât de periculos e un părinte?

Extrem de periculos în optica unor „instituții de protecție a copilului”. Așa de periculos încât să aibă loc sub supraveghere întâlnirea. Așa de periculos încât la pușcărie dacă vizitezi un deținut ai intimitate, dar dacă îți vizitezi copilul răpit, nu ai voie neînsoțit la acea întâlnire. Așa de periculos încât e nevoie de cereri, programări … Citește mai mult

Creştinism sau Isusism?

Isusismul

De obicei nu preiau scrierile altora, nu de deștept ce sunt, ci din cauză că nu e sportul meu preferat. Citesc mulți bloggeri din România și mai ales din sfera creștină, dar nu republic pur și simplu textele  lor. Azi vreau să fac o excepție. E un text care trebuie publicat, mai ales azi. E vorba de textul domnlui Marius Cruceru din cursul de partisitcă. Sursa e chiar blogul domnului Marius Cruceru

Citește mai mult

În țară e revoltă       

Deși mă hotărâsem să mă rup oarecum de subiectul fierbinte acum în țară, întrucât nu am simpatii politice și nu susţin nici un partid politic sau om politic, mă văd nevoit să scriu continuarea seriei pornite. Ultima dată scriam meditarea „trăiești în țara pe care o meriți” și acum văd mii de oameni dorindu-și o altă țară. Despre asta vorbeam în acea meditare, este diferența dintre complăcere și acțiune.

Trebuie să recunosc că nu îmi este clar ce va ieși în urma acestor acțiuni. Trebuie iar să recunosc că am mai văzut acțiuni stradale, unele mai reușite, altele mai nereușite și trebuie să recunosc că mă tem de politizarea acțiunilor. Sunt oameni care vor avea abilitatea „să deturneze” aceste proteste pentru ei. Iar mă mai tem că nu vom reuși să facem rost de lideri autentici, nu e totul să dispară corupții, e nevoie de oameni integri in locul lor și nu știu dacă avem oameni integri dispuși să facă sacrificiul de a fi lideri, întrucât termenul de „om politic” în România a fost pervertit.

Citește mai mult

Examenul dragostei – PICAT

Mă doare rău să scriu aceste rânduri, e trist și jalnic, în ce mod am putut pica examenul dragostei. Prin articolul scris de mine în care vorbeam de consecințele păcatului asupra nației noastre, am primit multe mesaje. Pe de o parte oameni care mă considerau nebun că fac legătură între acel accident și spiritualitate, pe de altă parte am rămas șocat la văzul unor comentarii ale „credincioșilor” pline de ură, venin și bucuria răzbunării. Sunt șocat dacă asta e adevărata față a oamenilor religioși. Sunt nevoit să accept că am picat examenul dragostei.

Una este să vezi starea de păcat și să avertizezi oamenii și alta este să vezi mesaje „așa au meritat”, „i-a trăsnit Dumnezeu”, „Dumnezeu i-a ars” și alte idei pline de ură.

Citește mai mult

Vei lucra în cea mai bună firmă

Data trecută scriam despre cât de bună e pentru tine firma în care lucrezi și am încercat să nu fiu sarcastic, dar usturător a fost, nu ai cum altfel. Azi vreau să vorbesc despre cei care au evoluat, sunt mai buni, vor mai mult. Cum nu e greșit să te mulțumești cu ce ai, așa nu e greșit nici să îți dorești să evoluezi în permanență și să progresezi. Atenție, extremele, în ambele cazuri sunt foarte periculoase. Așadar, azi voi scrie despre firma la care vei lucra. De fapt, mai exact, voi scrie despre cât de important este ca la un moment dat să faci și pași riscanți și pentru asta voi folosi detalii din viața mea personală. Nu pentru că am făcut cele mai bune alegeri ci pentru că acest caz îl cunosc cel mai bine.

Citește mai mult

Abuzul spiritual – IV

Așa cum bine observa cineva ieri, comentând la ceea ce scriam, abuzul spiritual este o parte a formelor de abuz și de obicei nu vine singur. Adică abuzatorul nu se folosește doar de autoritatea spirituală pe care o are, ci orice îi vine la îndemână, ca să abuzeze pentru a controla victima. Asta înseamnă că de cele mai multe ori abuzul spiritual vine la pachet cu cel emoțional, psihic și chiar fizic. Sau autoritatea spirituală e calea prin care se pot realiza oricare din celelalte forme de abuz.

Cum recunoaștem dacă avem fructele sau efectele unei victime a a abuzului? Cum putem cunoaște această stare și la alții? Sunt două grupuri de efecte ușor de observat. Unele pot fi comune cu a altor probleme, dar când cumulăm multe din ele, e foarte posibil să indice că suntem sau acea persoană este victima abuzului spiritual, cu toată gama sa de efecte asupra psihicului, sentimentelor, emoțiilor și chiar fizicului.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.