Pocăiții și ispita citirii în stele

Una din cele mai vechi îndeletniciri umane este citirea în stele. Oameni din toate timpurile, au căutat să coreleze ceea ce se petrece pe cerul nopții, cu evenimentele viitoare. Astfel aceste activități pot fi de la simple bănuieli „țărănești”, până la adevărate fenomene, cu implicații financiare imense, dar mai ales cu implicații spirituale incomensurabile.

Nici creștinătatea în istoria ei, nu a fost străină de astfel de activități. Dumnezeu avertizează clar poporul Său că urăște aceste lucruri și totuși chiar Saul, unsul Său apelează la o astfel de persoană. Mai mult se specifică prin Împărați, că poporul s-a dedat la ghicire și vrăjitorii „de aceea Domnul S-a mâniat foarte tare împotriva lui Israel, şi i-a îndepărtat de la Faţa Lui.”

Citește mai mult

De ce Dumnezeu nu spune STOP păcatului

Faptul că Dumnezeu nu poate suferi păcatul, nu mai este de mirare pentru nici un credincios și nu este pentru niciunul din noi o noutate. Dumnezeu condamnă păcatul și îl va distruge pentru totdeauna, odată cu inițiatorul său dar împreună cu ei, vor fi distruși și oamenii care nu acceptă să fie spălați în sângele Mântuitorului de păcatele lor. Deși iadul a fost pregătit pentru cel care a inițiat păcatul și pentru slujitorii lui, vor ajunge acolo și mulți oameni, din cauza respingerii salvării venite prin Isus Hristos Mântuitorul.

Totuși, adesea văd oameni care cred că, dacă Dumnezeu nu îi trăsnește, fac un lucru acceptat de El. Știu credincioși, și eu am fost unul din ei, care continuă în starea lor neconformă, din cauză că Dumnezeu nu intervine să le dea vreo pedeapsă când greșesc. Acesta este și motivul sau mă rog, unul din motivele pentru care creștinii moțăie sau chiar sforăie de-a binelea, în ce privește omul spiritual.

Citește mai mult

Îmi place

Păcat că engleza mea nu e aşa bună încât să îmi permit să traduc materialul. Dar probabil mulţi din voi înţelegeţi. Merci Andrei Pătrâncă pentru sugestie.

Îndemn la neascultare – Satanismul de azi

Niciodată nu au existat atâtea informații și niciodată aceste afirmații nu au fost considerate demne de urmat, ca astăzi. Cu alte cuvinte există multe învățături, așa de multe că ne bulversează și ne amețesc. Mii de curente religioase, mii de curente filosofice, mii de modele în viață, mii de vedete care pot fi urmate, mii de învățături, toate cu pretenții exclusiviste și inteligente. Dintre toate acestea cum să alegi? De cine să asculți? Pe cine să urmezi? Când diferența e așa mică între unele și altele?

Mai ales tinerii sunt bulversați și foarte derutați, iar pe acest fond, prind tot mai bine învățăturile extreme, cele care aduc ceva cu totul diferit, cum ar fi curente religioase violente, satanismul și alte învățături, care chiar aduce ceva relevant, chiar dacă acea relevanță e negativă. Se cere diferență, se cere o religie, învățătură, filosofie, care să le dea oamenilor convingerea că sunt diferiți de ceilalți oameni. Omenirea caută ceva ce nu mai este normal și din păcate creștinismul a devenit ceva normal. Nu mai suntem în faza să fim urâți, pentru că ne-am adaptat și pliat pe cerințele societății contemporane căutând să-i fim pe plac, să fim ca toți oamenii crezând că asta ne va face mai populari și căutați. În aceste condiții religiile creştine nu mai atrag oameni, pentru că nu mai este nimic diferit de lume.

Citește mai mult

Vrei să ți se căsătorească copiii?

vrei să se casatoreasca copiii

Dacă îți dorești ca la vârsta potrivită, fiul sau fiica ta, să se căsătorească, nu să aleagă un stil de viață compromis, dorești un lucru tare bun. Dumnezeu să îți ajute la asta. Însă aș vrea să îți spun câteva cuvinte despre cum poți favoriza acest aspect. Ce poți face tu ca tată sau mamă, ca să influenţezi decizia lor spre o familie.

”By default”, fără să facem nimic special, ne convingem copiii să nu se căsătorească. Din păcate, puține familii îi fac pe copiii lor să își dorească un mariaj. Există și astfel de cazuri, multe, dar tot sunt puține, mult prea puține. Cele mai multe familii le demonstrează cu mare sârguință, că nu se merită să fii căsătorit și aici vorbesc mai ales de familiile creștinilor.

Mulți părinți aud tânguindu-se de alegerile în această privință ale copiilor lor. Unii se plâng că au ales homosexualitatea, alții că nu vor să se căsătorească și că trăiesc în concubinaj, alții că ”au luat”  pe cine nu trebuie, alții că au divorțat etc. Multe situații care rup inima părinților în acest sector. Zilele trecute o mamă a sunat disperată că a descoperit de curând homosexualitatea fiului său. Acum o lună un tată complet bulversat a sunat să spună că fiica sa nu vrea să se căsătorească, ci să trăiască în concubinaj cât merge, apoi când nu se mai poate, să schimbe bărbatul. Cazuri sunt foarte multe și variate, deși dorința părinților este și a fost curată, au vrut ca fiul sau fiica lor să ”o dea bine” în căsnicie.

Ce se întâmplă oare?

Citește mai mult

Satan este foarte religios

Acum câteva luni, la sfârșitul unui mesaj în biserica Betel, am fost oprit de două persoane, ca să fiu atenționat să nu mai rostesc ”numele necuratului” acolo, ca nu cumva să fie asta un fel de invitație sau chemare a lui. Erau îngrijorate acele două persoane ”dacă își bagă coada aici ce ne facem”. Ei bine, observația lor de atunci mi-a dat de gândit. Nu este nimic ironic în ce vreau să scriu ci este o zbatere a minții.

Bineînţeles că varianta acelor persoane mi se pare copilăroasă. Cred că Satan e acolo de fiecare dată și nu lipsește. Nu găsim în Scriptură un text care să ne arate că ar avea interdicție în astfel de spații, ba chiar găsim un posedat în aceeași sinagogă în care era Isus. De altfel, adesea se vede imboldul lui prin bisericile locale. Ba ceartă, ba conflict, pofte, orgolii, minciună, grandomanie și altele. Deci rostindu-i numele, nu e o invocare, nicidecum. Poate e mai punctual decât noi toți la biserică.

Citește mai mult

Mă rog ca toţi să fie una

Iată una din dorințele Domnului Isus din momentele care au precedat evenimentele prinderii și uciderii Sale. Dorința Sa era ca ei, urmașii Săi, să fie una. Nu se ruga doar pentru ucenici, se ruga și pentru cei ce vor crede în evanghelia vestită de ucenici, adică și pentru noi care trăim astăzi. Asta mă face să îmi pun o întrebare dură:

Să fie asta o rugăciune pe care Dumnezeu nu a ascultat-o?

Uneori la consiliere simt o mare povară din cauza împărțirii credincioșilor în atâtea religii creștine. Am ajuns într-un timp care, numărăm mii bune de curente și religii creștine. Ne-am scindat și împărțit de nu mai știm nimic de unitate. Fiecare din noi pretindem că religia noastră e cea unită, a noastră e trupul la care face referire Scriptura. Și asta ne face să ne divizăm și să ne mărunțim în continuare. Pe fața pământului, creștinii sunt undeva la o treime din populație, dar probabil suntem cei mai împărțiți. Nu mai avem putere de evanghelizare pentru că suntem preocupaţi cu luptele între noi.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.