O femeie fascinantă

Ai fost şi vei rămâne cea mai fascinantă fiinţă de pe Pământ pentru mine. Eşti o combinaţie unică de sensibilitate, emoţii, putere, perseverenţă, muncă, jertfă, frumuseţe şi creativitate. Ştii doar că îmi place uneori, să mă uit la tine şi să te admir îndelung. Da, chiar eşti specială, unică, deosebită şi se pare că, tocmai această combinaţie, era ceea ce îmi trebuia. Dumnezeu nu greşeşte niciodată. Îi mulţumesc pentru tine.

Îţi doresc o viaţă cât mai liniştită în continuare, că palpitatntă o faci tu. Îţi doresc toate binecuvântările cerului în viaţa ta, că sigur le vei împărţi altora. Îţi doresc sănătate şi putere, că sigur le vei folosi pentru cei din jur. Îţi doresc izbândă în împlinirea planurilor tale, pentru că ele ne privesc şi pe noi. Îţi doresc ani buni în continuare, ani în care să ai parte de iubirea lui Dumnezeu, a copilaşilor noştri şi a mea. Te iubesc Ana! Pentru totdeauna! La mulţi şi buni ani!

Citește mai mult

Black Friday – o oportunitate

Probabil nu ştiţi cât de pasionat sunt de tehnologie, sau mă rog, puţini din voi au ajuns să afle despre pasiunea aceasta a mea. Ei bine, sunt pasionat de tot ce are butoane, ecrane, memorie, monitoare şi altele. Chiar dacă nu v-am spus până acum detaliul acesta, o fac astăzi, pentru a profita de o oportunitate. Despre ce este vorba:

Prin acest articol mă adresez celor care au de gând să cumpere ceva de Black Friday, şi îi anunţ că pot sprijini lucrarea de la Cabinetul de Consiliere şi pe cea de la Radio Samariteanul, dacă ajung în paginile magazinelor prin site-ul meu. Nu costă nimic în plus şi în acest fel lucrările, în care sunt implicat pro bono, vor primi anumite comisioane de la magazinele de la care doriţi să cumpăraţi.

Nu vă provoc să cumpăraţi, nu vreau să vă conving despre un anumit magazin, nu vreau să vă păcălesc în vreun fel, dar dacă aveţi în plan să cumpăraţi, ne puteţi ajuta în acesta lucrări enorm de mult cu zero lei.

Iată cum:

Citește mai mult

Votăm sau nu votăm? Asta e întrebarea.

Îmi place să cred că odată cu trecerea timpului am devenit mai înţelept. Una din dovezi este că nu m-am mai lăsat tras în discuţii electorale despre candidaţii la preşedenţie anul acesta, cum am făcut-o de alte dăţi. Mi-am păstrat astfel calmul şi am analizat fără patimă candidaţii şi am decis că TREBUIE SĂ VOTEZ. … Citește mai mult

Respingerea şi relaţia cu Dumnezeu     

 Respingerea are efecte în foarte multe din capitolele vieţii. Este dramatic de dureroasă în unele cazuri. Aşa de dureroasă că poate duce la suicid sau la pierderea vieţii veşnice. Dacă privim la atâtea cazuri de suicid, vom observa că multe din ele au de a face cu respingerea, neacceptarea şi lipsa iubirii. Totuşi, aspectul cel mai îngrijorător este că oamenii respinşi au o imagine distorsionată a lui Dumnezeu în concepţia lor.

Un copil respins de părinţi, va percepe un Dumnezeu greu de mulţumit, un Dumnezeu al performanţelor şi al meritelor. Va percepe pe Dumnezeu ca fiind iubitor dacă are performanţe bune şi neiubitor dacă calcă strâmb. Mulţi se gândesc că ar fi prea mici copiii ca să înţeleagă pe Dumnezeu, dar nu se gândesc că fiecare atitudine, vorbă, expresie, acţiune îi clădesc copilului o imagine despre Dumnezeu care va fi aproape imposibil de schimbat ulterior. Aşa se explică răzvrătirea faţă de biserică şi Dumnezeu, a multora dintre tinerii care au asemenea manifestări. Construim o imagine greşită despre Dumnezeu neacceptându-ne copiii.

Citește mai mult

Pervertirea sexuală a minţii copiilor

Una din preocupările mele majore din ultima perioadă este cea referitoare la găsirea de metode adecvate şi eficiente de a face terapie cu oamenii care manifestă dependenţe pe capitolul sexualitate şi mă refer în special la pornografie şi tot ce decurge de aici. Este greu de înţeles de ce prinde atât de bine şi de tare fenomenul acesta la oamenii acestor vremuri, dar mai ales este greu să scoţi pe cineva dintr-o asemenea legătură. Asta mă provoacă mai mult la citit, meditat, cerut înţelepciunea divină a lui Dumnezeu peste fiecare caz pe care îl am de consiliat.

În aceeaşi măsură, o altă latură a activităţii mele de consiliere are legătură cu proiectul „Contra Curentului” unde avem de a face cu oameni care se luptă cu homosexualitatea. Iarăşi o zonă a distrugerii umane folosind sexualitatea pervertită şi de asemeni o zonă în care schimbarea apare foarte foarte greu, iar bătăliile sunt crunt de grele.

Din zbaterile acestea s-au născut multe idei şi Dumnezeu a descoperit metode de lucru şi a dat putere şi înţelepciune să găsesc soluţii, dar o observaţie făcută mergând pe firul vieţii multora mă face să mă cutremur. Este vorba de o pervertire a gândirii copiilor din ziua de azi, o introducere de la vârste fragede în mintea copiilor a tot felul de „deviaţii” sexuale şi de concepte care odată însuşite îi vor duce la distrugere.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.