„În zilele acelea, nu se va mai zice: „Părinţii au mâncat aguridă, şi copiilor li s-au sterpezit dinţii” Ieremia 31:29
Un subiect care mă face să tremur prin dramatismul său. De ce mă face să tremur? Ei bine tocmai pentru că faptele mele actule pot afecta viitorul meu ireparabil dar şi al copiilor mei şi implicit viitorul societăţii în care aceştia vor trăi.
Uneori trebuie să recunosc că nu am fost conştient de efectele pe care faptele mele le puteau avea. Nu am meditat prea mult asupra lor şi le-am făcut instinctual, automat fără a medita realist la ce urmări vor avea acestea. Am greşit şi greşesc toţi cei care nu trăiesc responsabil. Spuneam, tot într-o meditaţie anul acesta, că aş fi dorit (mi s-ar fi părut mai corect) să nu afectez prin faptele mele copiii mei sau alte persoane dar Dumnezeu aşa a stabilit şi aşa se întâmplă. Faptele noastre au triplu efect din punctul acesta de vedere: atunci când sunt făcute sau în viitorul imediat, în viitorul copiilor noştri şi în eternitate.
Cunosc multe persoane care trăiesc total iresponsabil şi uneori asta mă indignă. Mă supără când văd de exemplu femei însărcinate cu ţigara în gură, când le văd consumând alcool, mă supără când văd taţi care au copii acasă consumând alcool şi duhnind a bere ieftină şi a ţigară. Mă întristez când văd tineri care nu se gândesc nici o secundă la urmările faptelor lor. Mă întristează şi când oameni care au trăit şi trăiesc fără nici o responsabilitate acuză statul şi ceilalţi oameni că nu îi înţeleg şi nu îi ajută. Noi oamenii am vrea să facem tot ce ne taie capul dar să nu avem deloc consecinţe. Sunt convins că iresponsabilitatea era infinit mai mare dacă faptele noastre nu ar fi avut un aşa de mare efect transgeneraţional.