Să nu vi se tulbure inima (II)

Să nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu, şi aveţi credinţă în Mine. Ioan 14:1

Am avut de multe ori inima tulburată, multe momente în care inima mea a fost umbrită de gânduri sau situaţii care mă frământau în adâncul meu. Probabil nici voi nu faceţi excepţie de aceea vreau să scriu astăzi despre tulburarea inimii câteva rânduri.

În versetul citat Domnul Isus îi avertizează pe ucenici de apariţia tulburării inimii ca urmare a despărţirii de El si mai ales datorită evenimentelor care aveau să se desfăşoare, evenimente violente, crude care aveau să le zdruncine inima în profunzime. Domnul Isus ştia ce avea să urmeze în viitorul imediat dar şi în cel depărtat când ucenicii trebuiau ei înşişi să moară pentru credinţa lor (unii din ei). Cum să nu apară tulburare când eşti condamnat pentru credinţa ta mai ales că aceasta nu este una antisocială ci una morală, care se dăruieşte pentru semeni. Da inima lor avea să fie tulburată de multe ori începând de atunci dar Domnul Isus le dă avertismentul acesta şi le spune despre alternativa sau mai degrabă despre soluţia menită să le aducă pace în inimă, pregătită de el.

Citește mai mult

Cât mai valorează iertarea?

„Un cămătar avea doi datornici: unul îi era dator cu cinci sute de lei, iar celălalt cu cinzeci. Fiindcă n-aveau cu ce plăti, i-a iertat pe amândoi. Spune-Mi, deci, care din ei îl va iubi mai mult?” Simon I-a răspuns: „Socotesc că acela căruia i-a iertat mai mult.” Isus i-a zis: „Drept ai judecat.” Luca 7:41 – 43

Când vine momentu pentru primirea pedepsei, aproape fiecare om care se află în faţa sa imploră iertare. Când vine momentul plăţii pentru fărădelege sau păcate oamenii cer iertare, când vine momentul apariţiei consecinţelor faptelor noastre ne dorim să beneficiem de iertare, am face orice atunci ca sa fim iertaţi, am da orice ca să reparăm greşeala anterioară, am da orice ca să nu mai apară consecinţele păcatului şi să trebuiască să le suportăm.

Îmi amintesc de când eram copil că ştiam destul de clar care lucruri nu am voie să le fac şi care ar fi consecinţele pentru faptele mele şi totuşi unele le făceam deşi nu aveam voie. Când venea momentul „notei de plată” imploram iertare, urlam, ţipam doar, doar voi impresiona prin părerea mea de rău pe mama sau pe tata ca să nu mai trebuiască să primesc pedepsa pentru fapta mea. Uneori mergea, reuşeam dar de cele mai multe ori nu. Ei bine când reuşeam să evit o bătaie stăteam cuminte 2 săptamâni fără să mai supăr pe părinţi că tocmai mă iertaseră apoi încet-încet reveneam la un comportament „normal”.

Citește mai mult

Cascada Niagara

Ce ziceți de o vizită, măcar virtuală, la cascada Niagara? Am atașat câteva imagini, trei filmulețe și o scurtă descriere oferită de wikipedia.

Cascada Niagara este un ansamblu format din trei căderi de apă situate la granița dintre statul nord american New York din SUA și provincia Ontario din Canada. Cascada americană (American Falls) și Cascada vălul miresii (Bridal Veil Falls) pe teritoriul Statelor Unite și Cascada potcoavă (Horseshoe Falls) pe teritoriul Canadei.

Lacul Erie este legat cu lacul Ontario prin râul Niagara cu o diferență de nivel de 58 m, cursul apei fiind despărțit în două brațe de Insula Caprei (Goat Island). Pe partea nord americană cascada are o lățime de de 363 m, apele cascadei cad de la 21 m înălțime, iar pe partea canadiană cascada are o lățime 792 m (în formă de potcoavă), înălțimea căderii de apă fiind 51 m. Debitul de apă fiind între 2.832 și 5.720 m³/s, în medie 4.200 m³/s.

Galerie foto:

Citește mai mult

Vorba te dă de gol

Peste puţin, cei ce stăteau acolo, s-au apropiat, şi i-au zis lui Petru: „Nu mai încape îndoială că şi tu eşti unul din oamenii aceia, căci şi vorba te dă de gol.” Matei 26:73

Nu ştiu dacă aţi încercat vreodată să vă declinaţi identitatea pentru a nu fi recunoscuţi ca pocăiţi aşa cum a făcut Petru  dar eu am făcut-o. Era în primul an de liceu, venisem în Paşcani la şcoală, nu mă cunoştea nimeni din clasă şi mi-a fost ruşine să spun că sunt pocăit. Nu am spus la nimeni dar am fost descoperit la maxim 2 saptamâni tot de vorbă. Vorba m-a dat de gol. Pur şi simplu nu puteam rosti vorbele folosite de ei şi asta le-a atras atenţia după care au intrat în conversaţie cu mine şi au ajuns la concluzia: Tu sigur eşti pocăit, te porţi ca ei şi vorbeşti ca ei.

Cazul lui Petru este unul care este are şi partea sa pozitivă chiar dacă expresia „vorba te dă de gol” de obicei face referire la ceva negativ. E de dorit dacă vreţi ca schimbarea produsă de Dumnezeu să fie aşa de mare încât să nu mai poată fi ascunsă, este bine ca impregnarea cu Cuvântul lui Dumnezeu să fie atât de intensă încât să ne fie imposibil să ne mai deghizăm. Este mare binecuvântare ca legătura cu Dumnezeu să fie aşa de bună încât să nu putem să ne separăm de El nici măcar când am vrea să facem asta.

Citește mai mult

La mine nu functioneaza astea…

Încredinţează-ţi lucrările în mâna Domnului, şi îţi vor izbuti planurile. Proverbe 16:3

Adesea la şedinţele de consiliere pentru ca să facă omul clic folosesc poveşti terapeutice şi sau motivaţionale. Folosesc exemple pozitive, exemple de reuşite pentru a determina clientul să dorească schimbarea. Unii din ei răspund bine dar foarte mulţi, tot mai mulţi spun: „La mine nu merge domnule, nu funcţionează şi gata” şi multe alte afirmaţii de genul acesta.

Dacă stau bine şi meditez şi eu am spus de multe ori asemenea afirmaţii. De multe ori mi s-a părut greu ceea ce mi se cerea şi după 2-3 încercări am zis: Nu merge, la alţii o fi mergând dar la mine nu. Un ultim exemplu este cel în care mi-am propus să mă trezesc la ora 5. Am încercat cu ceasul, ceasul departe de pat, cu radio care să pornească dimineaţa, cu culcatul devreme etc, cu nimic nu mergea şi am zis: La mine nu se poate. Şi totuşi acum la 5 sunt sus.

Văd familii care vin la consiliere în conflict şi spun: Noi nu putem. Văd tineri care vin robiţi de pornografie şi spun: Eu nu pot. Văd oameni certaţi care au nevoie să ierte şi spun: Nu pot. Văd părinţi care greşesc şi care spun: Noi nu putem şi exemplele pot continua. De ce nu pot oamenii oare? Sau… chiar nu pot? Nu se poate să fie aceasta o scuză?

Citește mai mult

Cât de bine e să te ştii iertat

Dimpotrivă, fiţi buni unii cu alţii, miloşi, şi iertaţi-vă unul pe altul, cum v-a iertat şi Dumnezeu pe voi în Hristos. Efeseni 4:32

Nu ştiu dacă privind în urma dumneavoastră găsiţi ca şi mine fapte de care nu vă e tocmai cinste. Mă uit adesea în urma paşilor mei şi găsesc fapte făcute de mine care nu sunt tocmai corecte, sunt chiar păcătoase, altele ruşinoase, altele copilăreşti şi prosteşti. Nu mai pot modifica vreuna din acele fapte deşi tare, tare aş dori să pot face asta. Îmi doresc să nu le fi făcut, să nu fi supărat oameni, să nu le fi dat ocazia să vadă aspecte neplăcute, să nu îi fi enervat dar îmi doresc tare ca nici faptele rele neştiute de nimeni să nu le fi făcut.

Aţi avut vreodată teama că una din faptele trecutului, făcută în ascuns ar putea ieşi la iveală? Dar teama că cineva care ştie un secret neplăcut despre tine ar putea să îl facă public? Dar teama că o anumită faptă a trecutului ar putea să îşi arate consecinţele deodată? Eu am avut şi uneori mai am teama asta. Am rezolvat problema acelor păcate cu Dumnezeu dar parcă nu aş vrea ca imaginea să îmi fie pătată de aspectele trecutului şi totuşi acest lucru nu este exclus. Consecinţele păcatului nu dispar când Dumnezeu acordă iertare.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.