Voia Lui

Ahimelec a întrebat pe Domnul pentru el, i-a dat merinde şi i-a dat sabia lui Goliat, Filisteanul. 1 Samuel 22:10

Una din preocupările majore din ultimul timp a fost cea referitoare la aflarea voii lui Dumnezeu pentru mine şi familia mea. Când ai dorinţa de a fi cât mai aproape de El, cauţi şi modalităţi pentru a îi afla voia şi asta a devenit o frământare majoră pentru mine. Mai exact modul în care pot comunica cu Dumnezeu atât de eficient încât să îi aud sfatul, călăuzirea.

Nu mă consider a face parte din neştiutori în ale teologiei, nu sunt eu teolog dar o bază minimă de cunoştinţe am şi totuşi comunicarea cu Dumnezeu va rămânea o mare provocare pentru mine şi mai ales comunicarea pe două sensuri.

Ieri discutam cu un „omuleţ” care îmi este tare drag şi o bună parte a discuţiei noastre s-a dus spre asta, cum să întrebăm pe Domnul, iar el mi-a adus mărturia unui om care chiar reuşeşte o comunicare eficientă cu Dumnezeu, asta m-a provocat să fac un pas mai departe în aflarea voii lui Dumnezeu şi în împlinirea acesteia.

Citește mai mult

Ajută 100 de copii în 5 minute fără să plăteşti

Ştiţi că una din temele abordate de mine în ultima vreme a fost cea referitoare la implicarea creştinilor în societate, în facerea de bine, în a aduce speranţă şi ajutor şi că militez pentru asemenea acţiuni de aceea astăzi vreau să vă atreg atenţia că puteţi susţine o astfel de faptă fără bani, fără deplasare … Citește mai mult

La dispoziţia Lui în totalitate

Doamne, Dumnezeul oştirilor, ascultă rugăciunea mea! Ia aminte, Dumnezeul lui Iacov! Tu, care eşti scutul nostru, vezi, Dumnezeule, şi priveşte faţa unsului Tău! Psalmi 84:8  

Noi oamenii simţim o anumită stare de confort, o anumită stare de bine, când ştim că deţinem controlul. Oamenii care au control asupra unui lucru, asupra unei organizaţii sau asupra unor oameni sunt apreciaţi şi stimaţi sau de temut în unele cazuri. Dar nu la aceasta vreau să mă gândesc azi ci la controlul asupra vieţilor noastre şi asupra evenimentelor şi situaţiilor din viaţă.

Ne place să ne ştim oarecum în controlul vieţii, ne place să putem decide noi ce vrem şi ce nu şi să avem cumva siguranţa că totul este bine sau că va fi bine. Ne-ar place să decidem cu privire la viaţa noastră, cu privire la viaţa familiei noastre, cu privire la viaţa copiilor noştri. Asta dă o anumită stare de confort.

Situaţiile prin care viaţa ne trece în care nu mai deţinem controlul ne sperie sau ne agită. Pentru a înţelege asta priviţi un părinte al cărui copil nu a ajuns acasă deşi e ora zece deja şi el trebuia să fie de la nouă în casă sau priviţi un om care se află în faţa unei intervenţii chirurgicale. Cum se întâmplă ca lucrurile să iasă de sub sfera noastră de control ne simţim nesiguri, ne temem, ne agităm, descurajăm şi mai ales nu ne simţim confortabil.

Citește mai mult

Fii un model bun

 „Când vor întreba copiii voştri într-o zi pe părinţii lor: „Ce înseamnă pietrele acestea?” să învăţaţi pe copiii voştri, şi să le spuneţi: …. Iosua 4:21-22

Săptămâna trecută am avut ocazia să observ de câteva ori pe Iosua, băiatul nostru cel mic, chinuindu-se să facă exact ce făcea Timo, băiatul nostru cel mare. Acesta construia o cetate din lego iar Iosua, deşi avea interzis să copieze, trăgea cu ochiu şi încerca şi el cu mânuţele lui mei micuţe, mai neîndemânatice să facă o cetate tot aşa de grozavă ca la fratelui său.

Iosua nu îl „copie” doar la lego pe Timotei ci şi la citit, când Timo ia cărţi la „ronţăit” şi frate-său înhaţă una de colorat sau cu imagini şi rămâne concentrat muuultă vreme la acele imagini, dacă Timo vrea desene… ai ghicit, şi Iosua vrea desene. Nu se copiază tot dar Iosua e cu ochii pe Timo şi noi am discutat asta cu el ca să ştie.

Dar Iosua nu îl copiază doar pe Timotei ci şi pe mama şi pe tata. Este prezent când mama frământă şi îţi bagă mânuţele în aluat şi se „mozoleşte” tot, dacă se repară bicicleta e acolo, dacă se face curat în casă e şi el la acţiune, dacă suntem trişti şi el este trist şi tace observând şi cel mai mic gest de zâmbet ca să poată să profite de el şi se simte foarte nedreptăţit dacă cineva are voie să facă un anumit lucru şi el nu.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.