De multe ori mi s-a întâmplat să nu fiu atent la detalii, de fapt cred că în fiecare zi trec pe lângă aspecte fascinante fără ca măcar să știu de ele. Dar există și oameni cu pasiune care știu să se oprească în loc să le surprindă cum se întâmplă și cu realizatorul clipului acestuia și atunci spun: Fascinant, uimitor, extraordinar…
Lună: martie 2013
Greșelile… altora
Să nu ne mai judecăm, deci, unii pe alţii. Ci mai bine judecaţi să nu faceţi nimic, care să fie pentru fratele vostru o piatră de poticnire sau un prilej de păcătuire. Romani 14:13
În dimineața asta am urmărit firul unei discuții pe marginea unui articol dintr-un ziar în care un om era judecat de autorul articolului și de comentatori. Era vorba despre un fost profesor al meu și despre soția acestuia. Asta m-a făcut să meditez la …. greșelile altora.
Viața pe care o trăim pe pământul acesta e scurtă și guvernată de legea păcatului și a greși este natural, a fi rău e normalul, a păcătui e parte din noi. Fiecare din noi avem luptele noastre interioare, dorințele noastre și ascunzișurile noastre. Fiecare suntem răi în stilul nostru, unii mai răi decât ceilalți, unii mai egoiști decât ceilalți dar când e vorba de a ne vedea greșelile, ale noastre ne par așa de nevinovate în comparație cu ale semenilor noștri încât ne credem abilitați să emitem condamnări sau propuneri de pedeapsă.
Bucuria unei zile normale
Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul: să ne bucurăm şi să ne veselim în ea! Psalmi 118:24
Luni… ziua în care multă lume nu are chef de viață și de muncă. Umblă o vorbă că lunea nici iarba nu crește. Am văzut și văd multă lume apatică și fără vlagă lunea. Citisem nu de mult că datorită faptului că ar fi guvernată de lună ziua de luni e fără chef de muncă în toată lumea. Oamenii lunea abia se mișcă dar țin să spun că nu toți. Eu nu am probleme lunea 🙂 ci doar joia uneori.
Și totuși de ce oamenii nu au chef de viață lunea?
Păi în primul rând din cauza dezechilibrelor. Oamenii tind să schimbe programul dramatic la sfârșitul săptămânii. După o săptămână de muncă, cei mai mulți dintre noi am vrea să ne odihnim cât de mult se poate sau extrema cealaltă să petrecem cât de mult se poate. În ambele cazuri dezechilibrul ne dă peste cap. Cineva care doarme prea mult sau lenevește prea mult lasă organismul să intre într-o stare de repaus mai mare decât avea nevoie pentru recuperare și se instalează o moleșeală generală. Cei care au obiceiul să petreacă sau să iasă cu prietenii si să stea până târziu cad în extrema cealaltă și devin surmenați pentru că timpul de odihnă s-a dus pe ceva neodihnitor. În ambele cazuri lunea este grea.
E de rău sau de bine?
Când am văzut poza asta m-a impresionat mult. Fotograful Hernelie Ruazol Campo a surprins o nuntă simplă în Filipine în timpul ploilor musonice. Cei doi au dorit o nuntă simplă, dar spun ei, a ieșit una extraordinară. Îmi amintesc de nunta noastră, a mea și a Anei, a plouat o săptămână întreagă înainte și eram tare îngrijorați că va ploua și în duminica aceea. Nu a plouat, am avut probleme doar cu scaunele care tot intrau în pământ că masa a fost în curte, dar dacă ploua probabil consideram asta un eșec cum mulți ar considera așa de altfel.
Oamenii ăștia din poză au prins ploaie, inundații și furtuni mari și au putut să se bucure. Am văzut o situație mai drastică decât asta la Corni-Albești la Vaslui. Acolo dacă plouă nu mai intri decât cu tractorul. Veneam spre mașină care era lăsată la cineva în capătul satului că nu aveai cum intra mai mult și am auzit acordeon și chiuială. După un timp am văzut și motivul. O nuntă. Mireasa m-a impresionat mult. Rochie albă, trenă și ciubote roșii. Un noroi de măcar 6 cm, ploaie adevărată și totuși alaiul era vesel nevoie mare. Depinde perspectiva. Puteau amâna, dar nu merge faza de pe o zi pe alta, sau puteau lua ce aveau și transforma în ceva fain. Se pare că asta au reușit și cuplul din Filipine și cel din Corni-Albești.
Acțiuni personale cu impact mare
Poporul a rămas încremenit şi cu inima moale ca apa. Iosua 7:5b
De multe ori am fost deranjat când a trebuit să plătesc consecințele faptelor altora. Îmi amintesc că eram în liceu și unul din băieții din clasă a scos piciorul în hol să împiedice pe careva și cea care a picat a fost nimeni alta decât directoarea școlii, era o profesoară de matematică foarte severă. Ce a urmat… o revărsare de mânie asupra întregii clase, nu doar reproșuri și consecințe asupra notelor noastre la matematică pe trimestrul acela dar și la purtare. Am tras-o toți atunci pe nedrept zic eu.
Uneori am aceeași gândire despre Dumnezeu când pentru păcatul unui om pedepsește toată familia acestuia sau toată cetatea sau toată națiunea sau tot pământul. Mi se pare nedrept uneori să plătesc eu consecințele acțiunilor altora dar până la urmă meditând la câteva cazuri am găsit logica. Menționez că nu înțeleg logica tuturor lucrurilor în domeniul acesta dar aleg să ascult de Dumnezeu și în lucrurile pe care acum nu le înțeleg.
Lucruri mici și importante
Omul are bucurie să dea un răspuns cu gura lui, și ce bună este o vorbă spusă la vreme potrivită! Proverbe 15:23
Viața noastră e făcută din multe părți, foarte multe aspecte construiesc viața unui om, unele mai mărețe, mai importante, altele medii ca mărime și altele mărunte de tot. Greșim când credem că doar cele mari sunt importante. Ce ar fi dacă pentru noi ar conta doar cariera și să desconsiderăm relațiile și îngrijirea trupului de exemplu? Nu vi se pare corect deși mulți fac asta. În mod normal viața trebuie luată ”toată” nu doar ce ne place. Dacă reușim să o luăm ca întreg va fi echilibrată, dacă dorim să extragem doar ce credem noi că e important se va dezechilibra într-un târziu.
Dar până la urmă e minunat că viața are și aspecte grandioase și aspecte aparent neînsemnate. Ce ar fi dacă un sportiv celebru s-ar mulțumi doar cu celebritatea și nu ar acorda timp lucrurilor mărunte cum ar fi igiena personală. Ce ar fi dacă un om de afaceri celebru și de succes ar vedea doar banii săi și nu ar avea timp pentru relații deloc. Ar fi probleme cu siguranță în ambele cazuri.
Astenia spirituală
Oboseşti mergând, şi nu zici: „Încetez!” Isaia 57:10
Ieri mă simțeam tare obosit și extenuat și aproape automat mi-am zis: trebuie să fie astenia de primăvară. Astenia de primăvară e o stare de oboseală și apatie care apare datorită trecerii de la un anotimp la altul, de la un tip de alimentație la altul. Apare oboseala, dureri de cap , amețețeli și alte simptome. De regulă aceasta trece după o vreme de la sine dar putem ajuta și noi corpul să depășească mai repede astenia prin exerciții fizice sau mișcare în aer liber, suplimente alimentare care aduc un plus de energie, consumarea de mai multe crudități și odihna suficientă.
Trecând printr-o stare ce bănuiesc a fi o astenie de primăvară care aduce moleșeală, cefalee, palpitații, nervozitate, scăderea memoriei și comportament instabil nu am putut să nu mă gândesc la asteniile spirituale.
Asteniile spirituale au simptome asemănătoare: Moleșeală – când omul nu mai vrea să meargă la biserică, nu mai are timp de rugăciune, nu mai are vlagă să poarte bătăliile spirituale. Palpitații – când omul este entuziasmat emoțional de mesaje sau cântări dar nu își însușește mesajul. Nervozitate– când omul este foarte iritabil, îl supără cam tot ce se face prin biserică, îl irită stilul de cântare, predicile, nimic nu i se pare în regulă. Scăderea memoriei – când persoana uită promisiunile și poruncile Domnului, uită că trebuie să trăiască biruitor, uită că este copil de Dumnezeu, uită că Dumnezeu i-a promis victoria. Comportament instabil – când suntem ba super încântați de ce auzim și experimentăm la biserică sau în relația cu Dumnezeu apoi după scurtă vreme ne îndoim și cădem în descurajare.