La timpul potrivit

Din vremea lui Iosua, pe vremea lui Ioiachim, Pe vremea lui Eliaşib, pe vremea lui Artaxerxe,  pe vremea lui Zorobabel, pe vremea lui Iosia, pe vremea lui Avraam, Pe vremea lui Saul, Pe vremea lui David, pe vremea lui Solomon.

Am cules frânturi de versete biblice care vorbesc despre oameni ai bibliei, nu sunt toate, mai sunt multe dar un aspect e comun: toți aceștia au avut o vreme a lor, au avut un timp pus la dispoziție de Dumnezeu pentru a trăi pe acest pământ și din timpul acesta o perioadă în care au avut un rol marcant în istorie. Niciunul dintre cei menționați nu a putut ignora timpul său ci doar l-au folosit în bine sau în rău.

Ca mulți dintre dumneavoastră îmi pun adesea întrebări despre scopul vieții mele pe acest pământ din convingerea că nimic nu e la voia întâmplării și că Dumnezeu are o lucrare de făcut prin mine. După ce mă frământă o astfel de întrebare, după ce fac o recenzie a ceea ce fac pentru alții (în ordine: pentru soția și copiii mei, pentru biserica din care sunt și pentru societatea lărgită) realizez că mereu e loc de mai mult. Alfred Adler insistă în cărțile sale pe acest aspect și anume semnificația omului în istorie și reușește să surprindă foarte bine împlinirea pe care o simte individul care a realizat ceva în viața asta. Un astfel de om în pragul morții are o atitudine mai pașnică și are un sentiment de mulțumire că și-a împlinit menirea spune el. Acum înțeleg mai bine și conceptul românesc?!?! conform căruia în viață trebuie: Să plantezi un copac, să construieşti o casă şi să sapi o fântână. Și mai înțeleg și expresia: Ține umbră pământului degeaba.

Citește mai mult

Aparențele înșeală

„Aşa vorbeşte Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor şi îşi abate inima de la Domnul! Ieremia 17:5

Îmi amintesc de o întâmplare amuzantă din adolescență. Eram un tip tare introvert și mai ales complexat. Nu aveam curajul să abordez fetele deloc pe când câțiva din anturajul meu erau mari cuceritori. Într-o zi unul din amicii mei în timp ce eram pe stradă și discutam de aspectul acesta s-a oferit să îmi facă o demonstrație. Trecuse pe lângă noi o fată care spunea el: ”Așa ceva nu se ratează, uite ce bine arată” și a început cu artileria pe ea în timp ce mergeam în spatele ei, complimente, apropouri, propuneri și multe altele. Fata a intrat într-o conversație cu el fără să se întoarcă și a durat asta câteva minute până când a fost impresionată de tacticile lui și i-a spus: Bine, sărut vrei, sărut ai și s-a întors brusc să îl pupe pe ăsta. Ce a urmat a fost din filme cu proști, el alerga și ea după el. Nu am înțeles de ce până nu am văzut-o la față.

Colegul meu fusese impresionat de cum arăta de la spate, ca mulți bărbați de altfel și a tras concluzia că e frumoasă fata și trebuie să o cucerească dar a fost aproape șocat de cum arăta din față.

Poate e prea brutal exemplul meu dar l-am ales pe acesta pentru că de multe ori tot așa suntem duși în eroare de aparențe. Trăim într-un timp al aparențelor, multe aspecte sau decizii sunt de suprafață, multe imagini sunt trucate, fețe machiate, emoții simulate, forme ajustate, credințe preluate, vieți copiate și destine ratate. Trăim o lume a superficialității și amăgirilor. Știm că suntem foarte nereali dar continuăm să ne acceptăm cu falsitate cu tot, tocmai pentru că și noi avem o doză mai mică sau mai mare de falsitate.

Citește mai mult

Mai bun ca… alţii

…căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Matei 5:45

Ieri mi-a fost dat să observ multe aspecte ale vieții noastre cotidiene care m-au impresionat mult de tot. Atât de multe acțiuni pur instinctuale care semănau mult prea tare cu ce vedeam pe Discovery la emisiuni despre viața animalelor. Mulți bărbați și femei care se manifestau aproape animalic și care făceau din asta ”o artă” . Aveam impresia că asist la o emisiune documentar despre cum se împerechează specia numită ”om” . Nu cred că omul se trage din maimuță dar sunt convins că se duce în direcția aceea. Nici un filtru al gândirii și al faptelor, nici o rușine, nici o reținere pentru faptul că îi văd alții, poate chiar copii.

Trebuie să recunosc, am gândit atunci că sunt mai bun decât ei, am meditat la acest verset și m-am poziționat în tabăra celor buni dar după mai multă atenție am realizat că nu mă poziționasem bine și că ar încăpea ceva ajustări. Nu îmi place să cred despre mine că sunt un om rău cum probabil nici ție nu îți e prea plăcută o asemenea catalogare. Nimănui probabil nu îi place să se știe într-o asemenea grupă, excepție fac unii adolescenți aflați la criza de identitate, unii adulți infantili și unii bolnavi mintal. Fiecare din noi am vrea să fim considerați buni.

Citește mai mult

O fi ziua femeii?

Bărbaţilor, purtaţi-vă şi voi, la rândul vostru, cu înţelepciune cu nevestele voastre, dând cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unele care vor moşteni împreună cu voi harul vieţii, ca să nu fie împiedecate rugăciunile voastre. 1 Petru 3:7

Mare lucru dacă nu voi lua castane azi, dar ca şi ieri să zicem un „Doamne-ajută” şi „îndrăzniţi fraţilor”. Păi de ce atâta grijă? Pentru versetul de mai sus.

În primul rând 8 martie nu este o sărbătoare creştină şi mulţi masculi vin cu remarca, foarte evlavioasă de altfel: „Ce 8 martie `domle, arată-mi unde scrie în Biblie despre asta!” E adevărat că nu îşi are originea în creştinism ci este iniţiată de Clara Zetkin (1857-1933), o intelectuala evreica născută la Wiederau (Saxonia) si moartă la Arhanghelskoie, in fosta U.R.S.S. De ce tocmai ziua de 8 martie? Unul dintre motive (şi cel mai invocat) este că în această zi avuseseră loc mai multe demonstraţii revendicative ale „femeilor muncitoare“, începând cu o grevă a ţesătoarelor new-yorkeze din 1857. Apoi ca să fie mai acceptată s-a încercat cuplarea ei cu sărbătoarea Purim unde tot o femeie, Estera, a avut un rol major.

Citește mai mult

Cât de mult contează perspectiva

În clipul de mai jos, care e format din două părți se vede o diferenţă mare între ceea ce se vede de sus şi ceea ce se vede de jos. De foarte multe ori o simplă schimbare de persepectivă ne ajută să înţelegem lucrurile altfel. E nevoie ca de fiecare dată să avem şi o privire de ansamblu, de sus, asupra vieţii pentru a îi înţelege frumuseţea. Privind de jos vedem problema cât elefantul dar dacă ne uităm de sus şi elefantul devine mic de tot.

Citește mai mult

Concurs de egoisme

Să nu pofteşti nevasta aproapelui tău; să nu pofteşti casa aproapelui tău, nici ogorul lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tău. Deuteronom 5:21

Când eram copil gândeam ca un copil și acționam ca un copil dar întrebarea e: acum când sunt om mare, am lepădat ce era copilăresc? Când eram copil nu înțelegeam deloc ce înseamnă să poftești și mai ales nu înțelegeam câte valențe are pofta asta și cei din jurul meu mă condamnau pentru forma mea primitivă de egoism și poftire pe când ei se bucurau să folosească o formă rafinată de egoism și poftă îmbrăcate în falsă evlavie. Cu timpul am învățat bine de la dascălii mei și acum am capacitatea să fiu ca ei 🙁 .

Acum când sunt mare îmi dau seama că a pofti nevasta aproapelui nu înseamnă neapărat curvie în forma ei brută, a pofti casa aproapelui nu înseamnă un gând chinuitor despre cum să îi iei nefericitului casa, a pofti ogorul nu înseamnă să îi dai în cap ca să-ți rămână ție, a pofti robul, măgarul, lucrurile lui nu înseamnă neapărat a avea gânduri despre cum să i le furi, asa gândeam când eram copil. Acum însă realizez că de foarte multe ori am poftit și nici măcar nu am realizat că fac un păcat. De fiecare dată când am avut dorința de a fi puțin mai tare decât aproapele la vreunul din acele capitole m-am angajat într-o cursă a egoismelor și a poftirii.

Citește mai mult

Chiar și cei mari pleacă

Anii vieţii noastre se ridică la şaptezeci de ani, iar, pentru cei mai tari, la optzeci de ani; şi lucrul cu care se mândreşte omul în timpul lor nu este decât trudă şi durere, căci trece iute, şi noi zburăm. Psalmi 90:10

Citeam în dimineața asta știrea despre moartea lui Hugo Chavez, om mare și de care  puțină lume nu a auzit. Tot la 5 martie a murit acum 60 de ani și Stalin, tot om mare, cunoscut, temut. Îmi vin în minte și accidentele și incidentele  recente din România în care au murit oameni bogați și cunoscuti: Dumitru Sechelariu, fost primar al Bacăului și patronul unui club de fotbal, George Naghi fostul patron al  unei firme mari din domeniul alimentar, Alin Popa patronul celei mai mari firme de transport marfă din România și cazuri mai sunt.

În același timp au murit mulți alții mai puțini importanți pentru noi. În fiecare minut mor îm medie 74 de persoane în lume (Poți vedea aici un contor) Dintre toți cei care mor puțini sunt vedete, dar în fața morții nu contează cine ești, nu e important ce averi ai, nu e important ce studii ai, nu e important nici dacă ești iubit sau urât, nu contează nici dacă lași copii în urmă, soție sau dacă ești singur pe lume. Moartea nu îi ocolește nici pe cei care dăruiesc mult, nici pe cei zgârciți, nu se rușinează dacă ești dezbrăcat și nu îi pasă dacă ai pe tine haine de firmă. Nu o interesează dacă ești în pat sau la manșa unui avion. Când trebuie să vină, nimeni nu poate să se opună.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.