Bărbatul – om al lui Dumnezu

Toată Scriptura este însuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună. 2 Timotei 3:16  – 17

 Fie că vrem, fie că nu vrem noi reprezentăm pe cineva, slujim și arătăm prin viața noastră pe cineva. Îmi amintesc că în urmă cu ceva ani eram la liceu la ora de filosofie și nu prea cuplam eu cu filosofia, imi plăcea logica si psihologia tare, dar filosofia cerea eforturi pentru mine atunci și i-am zis profesorului de filosofie că nu înțeleg, că nu voi avea treabă niciodată cu ea, că nu voi fi filosof niciodată și că nu mă ajută la nimic. Răspunsul său însă m-a pus pe gânduri. Spunea el: Chiar dacă nu știi filosofie, chiar dacă nu cunoști diferite curente totuși în viață adopți un anumit curent filosofic sau altul și nu ar fi rău să le înțelegi. Mai târziu am realizat că avea dreptate.

Citește mai mult

Bărbați puternici

 Ştefan era plin de har şi de putere, şi făcea minuni şi semne mari în norod. Fapte 6:8

Puterea a fost de când e lumea o preocupare a minții masculine. De când ne putem ține pe picioare avem tendința de a ne arăta puterea, când abia învățăm să scriem avem deja experiență în a ne încorda mușchii, în a ne lua la trântă sau a da cu pumnul. Mai apoi la adolescență și tinerețe totul se amplifică, facem exerciții, ne comparăm aruncând pe furiș priviri de evaluare la colegii noștri, la prietenii noștri și dacă avem loc ne manevră nu ezităm în a ne etala faptele de vitejie și putere pe care le-amn facut, folosind la asta și imaginația din plin. Când devenim adulți puterea rămâne încă o procupare dar capătă valențe noi. Ne arătăm puterea prin mașina pe care o deținem, prin femeia pe care am cucerit-o, prin averea sau banii pe care îi avem. Ajungem la bătrânețe și acolo nu prea mai putem vorbi de putere ca până atunci ba din contra, dar avem muuulte amintiri despre putere sau scoatem în evidență ce fac puternicii noștri. Băiatul meu a ajuns…, fata mea câștigă….. nepoții mei îs primii din clasă…. și altele. Deci suntem puternici de când  ne naștem neptincioși și până murim neputincioși.

Citește mai mult

Bărbații destoinici

Alege din tot poporul oameni destoinici, temători de Dumnezeu, oameni de încredere, vrăjmaşi ai lăcomiei; pune-i peste popor drept căpetenii peste o mie, căpetenii peste o sută, căpetenii peste cincizeci şi căpetenii peste zece. Exod 18:21

Versetul de  mai sus este scris în contextul în care Moise trebuia să delege sarcini altora, era obosit, era extenuat și socrul său îl învață să procedeze înțelept punând din sarcina sa cu înțelepciune pe umerii mai multor bărbați destoinici. În acest fel povara avea să fie distribuită și implicit mult mai ușor de dus pentru fiecare din ei.

Recomandarea era să găsească oameni destoinici. Ca să fii folosit în lucrarea lui Dumnezeu trebuie să fii destoinic. Destoinic înseamnă conform DEX: vrednic, merituos, isteț, îndemânatic, capabil, competent. Să fii destoinic nu înseamnă deloc să fii isteț cu „șmecherie” ci din contră. Destoinic în lucrarea lui Dumnezeu (nu mă refer doar la slujirea din biserică) înseamnă șă știi ce trebuie să faci, să vrei să faci și să duci la bun sfârșit. Să se poată baza pe tine cineva să îți dea o sarcină cu convingerea că odată acceptată ea va fi finalizată. Despre tinerii din Babilon biblia spune că erau cei mai destoinici dintre toți: Daniel 1:19  Împăratul a stat de vorbă cu ei: dar între toţi tinerii aceia, nu s-a găsit nici unul ca Daniel, Hanania, Mişael şi Azaria. De aceea ei au fost primiţi în slujba împăratului. În toate lucrurile care cereau înţelepciune şi pricepere, şi despre care îi întreba împăratul, îi găsea de zece ori mai destoinici decât toţi vrăjitorii şi cititorii în stele, care erau în toată împărăţia lui.

Citește mai mult

Bărbați integri și demni

„Mi-am păstrat şapte mii de bărbaţi, care nu şi-au plecat genunchiul înaintea lui Baal.” Romani 11:4

Întotdeauna Dumnezeu a cerut și a lucrat prin oameni integri și demni. Dumnezeu cere integritate și demnitate și în ochii lui are valoare omul integru și bărbatul integru. Se pot spune multe despre bărbații de astăzi, despre proprietățile lor, despre banii lor, despre aspectul lor, despre moda, despre inteligența lor, despre puterea lor dar se poate vorbi doar în mică măsură de integritatea și demnitatea lor.

Ofertele mass-media și ale societății consumiste de astăzi devin fatale pentru integritatea și demnitatea multora. Oricum termenul de om integru s-a schimbat mult astăzi dar mă voi referi la integritatea despre care scriptura vorbește. Mă refer la bărbați precum cei șapte mii de mai sus, precum Daniel, tinerii din Babilon, Iov, Domnul Isus, bărbați care nu au cedat în fața ispitelor, bărbați care au știut că trebuie să fie tari. Uitați-vă ce lucrări mare a făcut Dumnezeu prin ei.

Citește mai mult

Bărbatul să-și iubească nevasta

Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S-a dat pe Sine pentru ea,….Tot aşa trebuie să-şi iubească şi bărbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine îşi iubeşte nevasta, se iubeşte pe sine însuş. Efeseni 5:25

Trăim în lumea în care aproape nimic nu mai are preț, în lumea în care nu doar o haina ruptă este aruncat și nu reparată, nu doar un aparat de radio este aruncat si nu reparat că mai mult aruncăm oamenii la gunoi fie că este vorba de avortarea unui copil, fie că este vorba de un divorț oamenii renunță la alți oameni ca la oricare alt lucru simplu și neimportant.

Multe cupluri sau „frânturi de cupluri” ajung la consiliere pentru că vor să se debaraseze unul de celălalt. De multe ori stau în față cu oameni aruncați la gunoi de partener și lucrul acesta se întâmplă din ambele sensuri, și bărbații și femeile au aceeași problemă. Sper să nu fiu considerat conspiraționist dar voi spune că eu am impresia că e vorba de o educare primită de societate să ajungă în punctul acesta. Divorțurile au o rata mare, muuuult prea mare decât își poate permite societatea. În 2007 de exemplu au fost mai multe divorțuri decât căsătorii în 2010 au fost 32.000 de divorțuri. Astfel, 21% dintre casatorii au luat sfarsit in 2010. In jur de 6500 de cazuri, era vorba despre căsătorii cu o vechime mai mica de 3 ani. La recensământul din 2011, s-a constatat ca românii se căsătoresc tot mai rar, iar ca media de vârstă la care are loc căsătoria a crescut.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.