Bărbatul – omul rugăciunii

Vreau dar ca bărbaţii să se roage în orice loc, şi să ridice spre cer mîini curate, fără mînie şi fără îndoieli. 1Ti 2:8

Dacă ar fi să dau crezare marilor psihologi ai lumii (și tind să le dau) închinarea, îngenuncherea e mai ales pentru bărbați ceva nu foarte ușor de făcut ci foarte greu, e pus inconștient în joc rolul de mascul. Masculii nu se pleacă ușor, orgoliul lor îi ține mai degrabă în tălpi decât în genunchi, îi face gata de sacrificii și acte de bravură pe cei mai muți din ei nu prea se combină cu smerenia.

Asta e în firea bărbaților și așa se și explică cum de la întâlnirile specifice, dedicate rugăciunii bărbații sunt mai puțini, așa se explică de ce soțiile, mamele sunt de fapt cele care se roagă mai mult, cele care învață pe copii de obicei rugăciunea. Așa se explică și „stângăcia” , viteza și tonul scăzut al vocii rugăciunilor masculine în biserici. La noi în biserica în care slujesc bărbații o termină cam în 10 minute iar femeilor le trebuie măcar 25.

Acum încercând să revin la versetul care m-a motivat astăzi trebuie să spun că nu firescul trebuie să mă călăuzească. În fire, în adevăr fără să conștientizez poate voi încerca să evit închinarea dar porunca lui Dumnezeu e clară: bărbaţii să se roage în orice loc . Și sunt convins că nu de rugăciunea din biserică e vorba aici ci despre o viață de rugăciune. E un lucru necesar și deosebit se benefic pentru bărbați care vor să stea plini de putere și să poată face lucrări mari pentru Dumnezeu și pentru casa lor.

Citește mai mult

Biserica – izvor de sănătate al societății

Căci inima acestui popor s-a împietrit; au ajuns tari de urechi, şi-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile, să înţeleagă cu inima, să se întoarcă la Dumnezeu, şi să-i vindec.” Dar ferice de ochii voştri că văd; şi de urechile voastre că aud! Matei 13:15 – 16

Că trăim într-o societate tot mai grav afectată de păcat, imoralitate și minciună nu mai este o noutate pentru nimeni. Nu trebuie să fii un bun cunoscător al moralei sau un om religios neapărat ca să vezi asta. Se vede foarte clar la TV, internet, reviste, paradele gay, concerte, afișe publicitare, îmbrăcămintea oamenilor și mai ales în vorbirea oamenilor. Pământul pe care trăim a fost infestat cu păcat de la primii oameni și se pare că lepra păcatului s-a extins pe fiecare om născut pe pământ. Societatea în care trăim e grav bolnavă, oamenii împreună cu care trăim sunt grav bolnavi și au nevoie de vindecare.

Mare har am avut să îl Întâlnesc pe Domnul Isus cel care m-a vindecat, m-a curățat și m-a făcut copilul Său dar în același timp trebuie să realizez că sunt chemat să am milă de cei bolnavi.

Citește mai mult

Biserica – locul creșterii

Toţi împreună erau nelipsiţi de la Templu în fiecare zi, frângeau pâinea acasă, şi luau hrana, cu bucurie şi curăţie de inimă. Ei lăudau pe Dumnezeu, şi erau plăcuţi înaintea întregului norod. Şi Domnul adăuga în fiecare zi la numărul lor pe cei ce erau mântuiţi. Fapte 2:46  – 47

Porunca expresă a Domnului Isus înainte de înălțare a fost ca șă mergem să răspândim Evanghelia și cred că sunteți de acord că toți am primit misiunea asta chiar dacă unii, uneori, ne eschivăm în a spune despre Hristos oamenilor din anturajul nostru totuși avem porunca să spunem oamenilor despre Isus. Vorbirea aceasta nu trebuie făcută doar de cei ce au darul de evangheliști ci de fiecare din noi. Oamenii trebuie să audă despre jertfa Domnului Isus și să fie mântuiți în oricît de mare număr îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru, spune FA 2:39

Îi vedem pe ucenici întrunind câteva condiții: nelipsiți de la templu, bucuroși, curați la inima și plăcuți norodului după ce înainte primiseră Duhul Sfânt ca și călăuzitor și consecința ascestei stări este: „și Dumnezeu adăuga în fiecare zi la numărul lor”. Rezultatele evanghelizării se văd în biserică, se văd când creștinii se strâng la părtășie în numărul lor dar și în calitatea viații lor. Nu știu câtă evanghelizare făceau verbală dar acest mod de a trăi în voia lui Dumnezeu este foarte eficient în a spune oamenilor despre Isus. Oamenii vor să îl vadă pe Isus în noi nu să audă despre Isus din gura noastră.

Nu susțin că nu trebuie să evanghelizăm verbal oamenii ba din contră spuneți-le oamenilor despre Isus, vorbiți despre EL și puterea Sa și despre mila, dragostea și dreptatea Sa, chemații la biserică când sunt evanhgelizări dar în același timp haideți să îl atătăm pe Isus cel din viața noastră. Isus trebuie să se vadă în viața mea și a ta, prin noi trebuie să curgă binecuvântarea Sa către oameni așa cum a curs prin EL binecuvântarea lui Dumnezeu pentru oamenire.

Citește mai mult

În rai e ca la bunica acasă

Ieri vorbeam cu o familie în vârstă care venise împreună cu nepoțica lor de 9 ani să facă un contract. Părinții fetiței erau în Spania la muncă și stătea cu bunicii. Bunicii au început printre altele să spună cât de multe au realizat copii lor și cât de mult ajutor le oferă ținându-le fetița și … Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.