Ieri şi mâne şi niciodată…

Suntem fascinanţi noi oamenii. Aşa de uşor ne trece viaţa şi habar nu avem de ce nu putem muşca din ea să o savurăm şi să o trăim. Din păcate multe frumuseţi ale vieţii, deşi ne sunt accesibile, le ratăm grosolan. Deşi ne sunt oferite le amânăm până le pierdem. Deşi sunt tentante şi chiar sub nasul nostru, ne uităm la ele de salivăm, apoi ne pare rău de ele.

Când suntem mici ne dorim să fim mari, când ajungem mari ne-am  dori să dăm timpul înapoi. Când suntem tineri, ne dorim să facem bani şi apoi să ne permitem să iubim, să ne căsătorim. Când ne dăm seama că era bine să ne fi căsătorit şi începem să căutăm realizăm că am devenit foarte pretenţioşi şi scorţoşi. Nu facem copii la tinereţe ca să putem face carieră, apoi vrem să facem copiii dar nu mai putem. Sacrificăm sănătatea ca să facem bani apoi sacrificăm banii ca să ne însănătoşim. Sacrificăm relaţiile pentru carieră sau bani ca mai apoi să cumpărăm cu ei oameni pentru că avem nevoie de relaţii. Suntem nerăbdători să trăim viitorul ca mai apoi să tânjim după trecutul irosit aiurea. Când suntem în putere lăsăm preocuparea pentru suflet pentru bătrâneţe ca la bătrâneţe să regretăm că nu ne-am apropiat de Dumnezeu mai devreme (dacă mai apucăm să regretăm în viaţa aceasta).

Citește mai mult

Promisiuni pe care le facem noi

Bineînţeles că de fiecare dată când ne amintim de promisiuni politice neîmplinite, ne transformăm în critici, unii chiar vehemenţi, şi prin asta arătăm că nu ne convine deloc să fim înşelaţi, ne simţim vânduţi sau cumpăraţi ieftin şi ne deranjează orice promisiune care ni s-a făcut şi nu s-a împlinit. La fel se întâmplă şi cu locurile de muncă sau alte situaţii când ni s-a promis ceva şi nu s-a împlinit.

La polul opus se află promisiunile împlinite. Dacă persoana votată chiar a împlinit ce a spus ne bucurăm ca şi cum noi am fi făcut acel bine. Ne simţim adesea „suspect” de bine, considerând chiar că e meritul nostru că s-a făcut acel lucru bun. Promisiunile împlinite produc bucurie şi Scriptura ne cheamă la un asemenea mod de a trăi.

Mai mult, promisiunile lui Dumnezeu ne bucură. Cine nu vrea viaţă lungă, viaţă veşnică, binecuvântare, părtăşie eternă cu El? Ştiu că probabil oamenii s-ar bucura mult dacă aceste promisiuni divine nu ar fi condiţionate deloc însă sunt singurele promisiuni pentru care avem garanţia că se vor împlini şi ne bucură.

Citește mai mult

Promisiuni în care te poţi încrede

La polul opus faţă de discuţia de ieri, astăzi discutăm despre promisiuni pe care le putem crede,  ar fi bine să le credem, deoarece sunt probate şi validate de împlinirile anterioare dar şi pentru că Cel ce promite este demn de încredere.

Pe Dumnezeu îl găsim în scriptură numit ca Cel care Duce la bun sfârşit ce a promis, ce a început. Cel care este Începutul şi Sfârşitul, Alfa și Omega. Cel prin care stau în ființă toate lucrurile. Mai găsim scris că în El nu este nici o intenție de schimbare sau răzgândire (Iacov 1:17) și că El este același ieri și azi și în veac. Psalmul 89:34 spune Nu-Mi voi călca legământul şi nu voi schimba ce a ieşit de pe buzele Mele. Iar Iosua provoacă pe cei din poporul Israel să analizeze promisiunile lui Dumnezeu şi să verifice împlinirea promisiunilor Lui în Iosua 23:14  Iată că astăzi eu mă duc pe calea pe care merge tot ce este pământesc. Recunoaşteţi, deci, din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru, că nici unul din toate cuvintele bune, rostite asupra voastră de Domnul, Dumnezeul vostru, n-a rămas neîmplinit; toate vi s-au împlinit, nici unul n-a rămas neîmplinit.” Iar Isaia spune tot despre promisiunile sau Cuvintele lui Dumnezeu adevărul iese din gura Mea şi cuvântul Meu nu va fi luat înapoi.

Citește mai mult

Promisiuni fără acoperire

Deşi sunt hotărât să stau departe de orice implicare electorală sau promovare electorală, nu pot să nu observ modul în care candidaţii fac promisiuni în campaniile electorale. Promisiunile sunt prezente în fiecare campanie electorală şi vor să convingă votanţii să le acorde votul. Acum, la votarea care urmează, promisiunile sunt mai credibile deşi există şi unii candidaţi care exagerează, însă când e vorba de alegeri prezidenţiale sau parlamentare sau locale, promisiunile ilogice, umflate şi mincinoase sunt nelipsite şi prezente la aproape toţi candidaţii.

Oamenii fac promisiuni pentru a câştiga încrederea cuiva. Sunt două feluri de oameni care fac promisiuni şi nu le ţin. Unii care chiar doresc să împlinească ceea ce promit dar nu îşi fac calculele bine şi deci nu le vor împlini. Alţii care pur şi simplu mint grosolan, doar cu scopul de a fura voturile celor care vor vota. Pe aceştia nu îi interesează deloc dacă au cum respecta promisiunile, pe ei îi interesează doar să ia voturile şi atât.

Citește mai mult

Pentru atunci cand crezi că eşti nenorocit

De multe ori ne plângem când ne simţim la capătul puterilor, când după încercări repetate experimentăm eşecul sau când o boală ne încurcă. De multe ori suntem gata să reunţăm la luptă şi la bătălie la prima înfrângere. Poate de prea multe ori ne aşteptăm ca succesul, fericirea, puterea să ne vină „din oficiu” şi … Citește mai mult

Aş vrea să fiu altcineva… unul mai fericit

După cum ştiţi, foarte rar public ceva ce nu e scris de mine. Povestea asta însă mi se pare excepţională. E de luat aminte. Sursa e specificată în final.

“În momentul ăsta aş da orice să fiu altcineva.” spuse Meo şi trânti paharul gol pe tejgheaua murdară.

Era sfârşitul unei zile infernale. În dimineaţa acelei zile romanul său fusese respins şi de ultima editură din ţară. Apoi primise un mesaj de la soţia lui prin care îi spunea că îl va părăsi.

Şi ca un făcut, la întoarcere spre casă maşina lui cedase în acest cartier mărginaş. Să uite de necazuri într-o bodegă uitată de lume era următorul pas logic.

 “Dacă ţi-aş spune că ai putea fi oricine vrei tu, de fapt două persoane diferite?” răsună o voce spartă în stânga lui.

Omul care vorbise era scund, slăbănog şi avea o faţă prelungă care aducea cu botul unui viezure.

“Văd că eşti interesat” continuă repede viezurele, “şeful meu caută oameni să testeze o nouă invenţie.. un cip pe care îl montezi în spatele urechii şi care îţi schimbă temporar trăsăturile faciale. Pe scurt.. vei putea fi oricine vrei tu pentru o zi”

Citește mai mult

Cum mă vede Dumnezeu?

Uneori sunt atât de dezamăgit de mine, de greşelile să păcatele pe care le fac, de eforturile nereuşite în evoluţia mea, de greutăţile pe care le întâmpin în drumul pe care îl am de urmat şi de păcatele care îmi dau atâta întristare şi mă întreb inevitabil: Cum mă vede Dumnezeu? Eu mă văd uneori aşa de mic, păcătos, murdar, slab şi nevrednic şi tendinţa de a dispera estre mare însă zilele acestea am ascultat un mesaj al lui Andrei Popovici în care mi-a atras atenţia compararea noastră a oamenilor imperfecţi cu o operă de artă a lui Michelangelo.

Povestea statuii lui David, una din cele mai apreciate opere de artă, sculptată de Michelangelo e una care seamănă foarte mult cu istoria mea şi poate şi a ta. Iată câteva date importante despre această statuie. David este o sculptură, capodoperă a Renașterii, creată între 1501 și 1504 de artistul italian Michelangelo. Este o statuie de marmură albă care măsoară 4,34 metri. Statuia îl reprezintă pe eroul biblic David. Statuia a fost realizată dintr-un bloc de marmură albă de Carrara, abandonată după eșecul altor sculptori. Michelangelo a știut să profite din plin de strâmtimea blocului de marmură și să forțeze unul din defecte (o spărtură în care artistul a săpat spațiul dintre brațul drept și tors) în favoarea sa. Michelangelo l-a reprezentat pe David cu praștia în mână, chiar înainte de lupta cu Goliat.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.