Eram doar un ţânc şi aveam un frăţior mai mic cu aproape doi ani decât mine la care ţineam mult. Totuşi, una din întrebările chinuitoare pentru mine pe acea vreme, venită de la tot felul de rudenii sau vecini sau colegi de ale părinţilor era asta: „Măi, da mi-l vinzi mie pe frăţiorul tău?” sau „Cât să-ţi dau pe frăţiorul tău ca să mi-l laşi mie?” sau „Cât costă frăţiorul tău?” Eu ştiam una şi bună: „Nu e de vânzare nene” şi uneori deveneam chiar obraznic când oamenii insistau, fiind nevoiţi ai mei să mă urechească. Dar mă durea când auzeam expresia asta.
Tot atât de tare mă doare si azi aspectul acesta al vânzării de fraţi care nu mai este ca înainte o joacă, ci o treabă reală şi profitabilă. Astăzi unii sunt vânduţi la cerere pe sume foarte mari, alţii sunt vânduţi din proprie iniţiativă pe sume derizorii iar unii sunt pur şi simplu oferiţi ca să se scape de ei. Vânzarea de fraţi e unul din păcatele crunte care mă răscolesc profund în fiinţa mea şi nu de puţine ori mă revoltă.