Importanţa tăcerii

Este interesant felul în care alegem să vorbim şi când. Vorbirea a trecut de-a lungul istoriei prin multe faze, iar acum suntem în timpul în care vorbim cel mai mult, cred eu. Avem sute de canale de televiziune, probabil sute de reţele de socializare, mii de minute gratuite în abonamentele de telefonie, nelimitat la scris email-uri şi chiar libertatea de a ne aduna şi a vorbi. Chiar dacă se pare că nu se vorbeşte, realitatea e că discutăm mai mult a niciodată, sau măcar suntem parte în conversaţii.

Se vorbeşte foarte mult, fie prin vorbe, fie prin scris, fie prin gesturi şi acţiuni. Cu alte cuvinte oamenii, dedică o parte consistentă din timpul lor vorbirii şi există un aflux mare de informaţie. Problema pe care o cunosc bine, pentru că vorbesc mult J, şi o capcană mare se află aici, este că, pentru a vorbi mult e nevoie să gândeşti foarte mult, să te pregăteşti foarte mult.

Vorbăria multă emite informaţie diluată, neinteresantă, este fenomenul numit „vorbe goale”, pe care într-o măsură mai mică sau mai mare, fiecare din noi îl cunoaşte. Mihai Eminescu, le scria criticilor săi în iarna lui 1883 următoarele versuri „E uşor a scrie versuri , Când nimic nu ai a spune,  Înşirând cuvinte goale, Ce din coadă au să sune.” Ei bine, ne aflăm într-un timp al abundenţei de vorbe, al încercării în informaţie, al tentaţiei de minciună, doar ca să impresionăm cu ceva, că oricum nimic nou nu se aduce.

Citește mai mult

Tăcerea şi durerea din spatele ei

De multă vreme, Dumnezeu mă tot învață, să nu judec oamenii după aspectul lor, înfățișarea lor sau hainele lor. E o treabă grea, într-o societate concurențială și educarea mea a însemnat durere și disconfort, dar de ceva timp, mi-a intrat la cap și chiar reușesc să aplic această evaluare imparțială. În același timp, realizez acum cât de păguboasă este pentru oameni etichetarea, prejudecata și evaluarea după exterior.

Dina, e o femei în jur de 45 de ani, care debordează optimism, bunăvoie și viață. Este genul de om pe care îl place toată lumea. Calmă, vorbește frumos, îngrijită, serioasă și mai ales plăcută la conversație. Asta a făcut ca multe prietene ale ei, și are multe, să intre în relație cu ea pentru a îi povesti din durerile lor. Dina, a ascultat ani de zile spovedaniile prietenelor și prietenilor ei și pentru asta a fost apreciată.

Acum însă, stătea pe canapeaua din cabinet și era de nerecunoscut. S-a schimbat aproape instant cum a intrat pe ușă. Genul de schimbare bruscă, ca și cum ai scoate o mască de pe față. Din omul zâmbitor plin de viață, amabil, optimist, a căpătat, de fapt a arătat, o față împovărată crunt. Parcă avea o durere imensă. De aproximativ 27 de ani de zile Dina poartă în suflet drama ei și … a tăcut, 27 de ani a simțit durerea și a tăcut. A tăcut față de prieteni, față de soț, față de copii… nu a avut puterea să spună nimănui durerea sa.

Citește mai mult

Părere de amator în ale politicii

Nu sunt cel mai în formă pentru a scrie, însă încerc să gândesc la ce s-a întâmplat la aceste alegeri dincolo de ceea ce se vede. Aparent se vede o victorie, bucurie, efervescenţă şi stările acestea sunt normale după un asemenea eveniment şi e bine să fie trăite şi exprimate. Sper că această bucurie să nu ne învrăjbească cum a reuşit în campanie unul din candidaţi.

Una peste alta, deşi e o victorie, este un moment în care avem nevoie de rugăciune pentru noi şi pentru ţara aceasta. Nu va fi uşor deloc în perioada viitoare, după cum am mai scris. Va fi greu pentru că asta e viaţa pe acest pământ. Caracatiţa comunistă e mare şi tenebroasă, are tentaculele întinse peste tot prin dedesubturile politice, sociale si economice. Bătălia e imposibilă pentru un om. Nu îmi pun prea mari speranţe în dl. Iohanis, pentru că nu poate lupta cu o asemenea caracatiţă. Îmi pun însă speranţele în Dumnezeu, care poate destructura păcatul, mârşăvia, minciuna şi hoţia. Sper că dl. Iohanis va sta aproape de Dumnezeu şi va avea o relaţie cu El, e vital pentru ţara aceasta.

Sunt necesare câteva principii vitale acum pentru a face din România o ţară mai bună:

Citește mai mult

Necesitatea de a îţi păstra calmul

Cel mai probabil este că nu au fost creştinii niciodată mai implicaţi în campanie electorală ca la aceste alegeri prezidenţiale. Nu îmi amintesc să fi văzut atâta susţinere ca la aceste alegeri înainte. Unii reuşesc să îşi păstreze calmul, dar cei mai mulţi sunt repede traşi de vârtejul discuţiilor şi ajung să discute precipitat, agitat, să acuze, să fie pătimaşi, să îşi piardă calmul şi să fie tulburaţi, de aceea vă propun să poposim puţin asupra nevoii de a privi echilibrat viaţa cu toate aspectele ei, în vederea păstrării liniştii interioare, acolo unde nu se impune neapărat agitaţie şi tulburare.

Noi oamenii, ne agităm atunci când ne simţim în pericol, când suntem nedreptăţiţi. Ne precipităm atunci când cineva nu ne respectă şi de multe ori, ne agităm atunci când cineva are o opinie contară cu a noastră. Nimănui nu îi este convenabil să se simtă ameninţat, nedreptăţit, nerespectat, dar chiar şi în aceste situaţii trebuie să ne păstrăm calmul, să evaluăm, să vorbim şi să acţionăm cu maxim de înţelepciune.

Când se duce pacea, când neliniştea, agitaţia, nervii, tensiunea, nerăbdarea şi pasiunea ne stăpânesc fiinţa, avem toate condiţiile întrunite pentru a acţiona impulsiv şi necugetat. De fapt, aceste stări sunt specifice situaţiilor limită, când viaţa ne este în pericol, când efectiv trebuie să „ţâşnim” pentru a scăpa de pericol. Atunci, în pericol iminent, singurul scop este să scapi de pericol şi acţionarea impulsivă este justificată. În alte situaţii, cum este campania electorală, suntem provocaţi să acţionăm aşa pentru că aşa, în stare de stres, teama, frică, suntem mai uşor de  manipulat.

Iată câteva idei dacă până acum te-ai agitat, certat, pierdut calmul şi liniştea în această campanie.

Citește mai mult

Pacea şi speranţa din suflet

Zilele trecute am văzut un mesaj pe profilul Irinei şi m-a determinat să scriu iarăşi despre putinţa de a lupta şi despre dorinţa şi credinţa reuşitei. Îl redau mai jos aşa cum a fost el scris. Menţionez că Irina lucrează la Institutul de Boli Cardiovasculare şi Transplant: „Ieri am primit o lecție de viață …și … Citește mai mult

Alegerile care ne aleg

Privesc spre discuţiile din ultima vreme dintre cunoscuţi, dintre oameni din anturajul meu, de pe internet şi constat că tema aceasta a alegerilor dezbină oamenii foarte mult. Oameni pe care îi ştiam calmi şi aşezaţi ajung să îşi dea frâu liber nervilor şi să devină agresivi, să lovească cu vorba şi să atace alte persoane. Mă doare, când pentru un candidat sau altul, se strică relaţii între oameni şi se ajunge şi la bătaie şi vă îndemn pe toţi la calm şi la discuţii echilibrate.

Nu uitaţi că fiecare are dreptul de a vota cu cine vrea. Deşi fiecare din noi avem convingerile noastre, nu putem cu forţa şi cu cearta să le impunem altora ce să voteze. Dacă aceste alegeri ne aleg şi ne separă atunci nu e în regulă. Nu toţi oamenii au aceleaşi valori, nu toţi oamenii au aceeaşi maturitate, nu toţi oamenii au acelaşi grad de integritate. Sunt oameni care se tem de răul care ar putea să vină, alţii acţionează favorabil la mita primită, la alţii merge ameninţarea şi din păcate sunt destui de puţini care să poată judeca cât de cât echilibrat.

Citește mai mult

Vreau să îţi spun că se poate

Multe situaţii din viaţă par a ne pune în faţa imposibilului. Conjuncturile de mare provocare sunt tot mai dese, dar ele nu au fost rare nici în trecut. Oamenii, de-a lungul existenţei lor, au trebuit să evolueze, să progreseze şi pentru a trece la nivele superioare au trebuit să se confrunte cu aspecte care păreau imens de grele sau imposibile. Astfel de situaţii sunt în viaţa ta acum sau vor fi în perioada următoare.

Drumul spre evoluţie, indiferent că e vorba de evoluţie spirituală, psihică, intelectuală sau fizică, este greu şi presărat cu tot felul de obstacole. Unele acceptabile, altele sunt însă adevărate provocări pentru renunţare, blocare sau întoarcere din drum.

Evoluţie spirituală – sfinţire. Să ajungi la o relaţie mai bună cu Dumnezeu, să respecţi întocmai Cuvântul Scripturii nu este deloc uşor, indiferent de religie. De aceea unele religii au considerat că e mai bine ca oamenii nici să nu citească Scriptura, ci să beneficieze doar de ce dau clericii. Citind şi recitind Scriptura, realizăm că Dumnezeu vrea să ne sfinţim în permanenţă şi drumul spre acel stadiu al asemănării cu Hristos e plin de provocare şi renunţare.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.