De obicei, când auzim despre cuvântul binecuvântare, ne gândim la binecuvântarea primită de noi de la Dumnezeu, la cea oferită nouă de alții sau de noi altora, dar nu prea ne gândim la binecuvântarea pe care o putem rosti noi asupra noastră. Ni se pare aproape un egoism să ne gândim la un astfel de scenariu. Cum ar suna: Mă binecuvintez pe mine? Recunosc că nu am libertate să spun asta, deși nu văd ceva greșit în expresie. Totuși, la altceva vreau să mă refer astăzi, sau la acest aspect dar dintr-o altă perspectivă.
Data trecută scriam despre puterea vorbelor negative în viața noastră și cum ele, vorbele, devin ușor blesteme pe care le rostim noi asupra noastră. De aceea astăzi, vreau să arăt cum putem folosi cuvintele și puterea lor în avantajul nostru. Nu, nu dau credit unor curente care circulau odată cu privire la mai știu eu ce puteri magice ale cuvintelor, dar nici nu pot diminua sau ignora puterea pe care o au vorbele în ele. Scriptura de altfel, ne avertizează că în puterea limbii stă viața și moartea, ne avertizează că din cuvintele noastre putem fi scoși fără vină sau osândiți, ne mai recomandă să binecuvântăm și să nu blestemăm.