Biruitori – Modelul lui Ghedeon

Pentru că oricine este născut din Dumnezeu, biruieşte lumea; şi ceea ce câştigă biruinţă asupra lumii, este credinţa noastră. 1 Ioan 5:4

Fiecare din noi pe parcursul vieții avem de dus mai multe bătălii. Unele din ele sunt decizii stresante dar simple altele sunt adevărate provocări iar altele ajung să fie munți imposibil de trecut. Fie că este vorba de viața noastră personală fie că este vorba de viața familiei noastre sau a bisericii sau a comunității uneori avem de dus bătălii mari.

Într-o asemenea situație se afla și Ghedeon după cum citim în Judecători c 6-7, era mai mult decât o bătălia a sa personală era  o bătălie pentru întregul popor cu un alt popor imens de mare, de fapt cu mai multe popoare adunate. Evreii erau puțini, neînarmați și au fost apăsați de Madianiți șapte ani și acum stăteau iar gata de invazie. Le distrugeau tot, le luau tot, nu rămânea nimic în urma lor.

Citește mai mult

Căsătoria între sacralitate și spectacol

Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea. Evrei 13:4  Căci harul lui Dumnezeu, care aduce mântuire pentru toţi oamenii, a fost arătat, şi ne învaţă …  să trăim în veacul de acum cu cumpătare, dreptate şi evlavie. Tit 2:11

Una din caracteristicile vieții trăite în secolul 21 este spectacolul. Aproape din orice se poate face spectacol, dintr-o ceartă cu profesorul, dintr-o discuție între vecini, dintr-un accident rutier, dintr-o înmormântare, dintr-un divorț orice. Căsătoria nu a fost ocolită deloc ci e transformată tare într-un spectacol și la festivitatea de căsătorie dar și pe parcursul vieții de căsătorie.

Versetul citat mai sus spune de căsătorie că trebuie ținută în toată cinstea, adică cu reverență, respect și seriozitate, trebuie să fie și să rămână ceva sacru pentru că a fost invenția lui Dumnezeu. Dacă va rămâne așa și binecuvântarea pregătită de Dumnezeu va rămâne asuprea acelui cuplu. Cum se schimbă abordarea cum avem necazuri.

Nu un singur verset găsim în Biblie care ne învață să fim cumpătați ci multe de tot. Dumnezeu vrea ca noi să nu fim extremiști ci echilibrați, nu vrea să fim cei care rupem gura târgului cu spectacolul pe care suntem în stare să îl facem ci spune: Podoaba voastră să nu fie podoaba de afară… ci să fie omul ascuns al inimii, în curăţia neperitoare a unui duh blând şi liniştit, care este de mare preţ înaintea lui Dumnezeu.

Citește mai mult

Căsătoria și intimitatea

Bărbatul să-şi împlinească faţă de nevastă datoria de soţ; şi tot aşa să facă şi nevasta faţă de bărbat. Nevasta nu este stăpână pe trupul ei, ci bărbatul. Tot astfel, nici bărbatul nu este stăpân peste trupul lui, ci nevasta. Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea; apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpânirii voastre. 1 Corinteni 7:3  – 5

De ce o fi dat Pavel o asemenea recomandare? De ce trebuia să le spună soților să nu se neglijeze unul pe celălalt? Oare aveau probleme atunci sau știa că vom avea probleme astăzi? Oare mai este nevoie de asemenea recomandări astăzi când trăim într-o lume care mereu te incită la intimitate?

Vreau să specific un amănunt important încă de la început. Dumnezeu este cel care a creat sexul. Nu e invenția vreunei minți perverse, e invenția lui Dumnezeu și e creat pentru a se desfășura strict în cadrul căsătoriei. Știu că o serie din părinții bisericii au blamat sexul spunând chiar că soții trebuie să doarmă în paturi separate ca să nu se poftească unul pe celălalt. Ei susțineau că sexul se poate practica doar în scopul facerii de copii și orice relație sexuală în afara acestui scop era considerată păcătoasă și trebuia mărturisită. Nu judec pe cei ce au emis astfel de teorii, nu e treaba mea asta, însă vreau să vedem astăzi că Dumnezeu a lăsat ca sexul să fie o binecuvântare pentru soț și soție.

În primul rând sexul nu este păcătos sau rău. De la creație Dumnezeu vorbește despre cei doi ca fiind un singur trup. Vorbește despre o unire fizică a celor doi după ce în prealabil cei doi s-au separat de părinți și s-au alipit unul de celălalt. Condiția care e esențială este să nu depășească cadrul căsătoriei. Este ca și cu focul, poate face căldură, te poate face să te simți bine, confortabil, poți găti sau tăia metale are multe utilități dar trebuie să ardă în locuri speciale nu oriunde că face pagubă.

Citește mai mult

Căsătoria – binecuvântare sau blestem?

Casatoria...

Iată, pun azi înaintea voastră binecuvântarea şi blestemul: binecuvântarea, dacă veţi asculta de poruncile Domnului, Dumnezeului vostru pe care vi le dau în ziua aceasta; blestemul, dacă nu veţi asculta de poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, şi dacă vă veţi abate de la calea pe care v-o dau în ziua aceasta.  Deuteronom 11:26 – 28

De când a fost creat, omul a avut libertatea să aleagă. Acum în anul 2013 situația asta e încă valabilă, omul poate să aleagă ce să facă și ce nu. Poate să aleagă dacă ascultă de Dumnezeu sau nu. Poate să aleagă dacă trăiește viața de căsătorit după regulile lui Dumnezeu sau nu, e liber să aleagă dar în același timp trebuie să fie conștient că orice alegere are consecințe. O alegere bună va avea consecințe bune una rea va avea consecințe pe măsură.

Eu pot alege ce fel de căsnicie voi avea. Știu că multe persoane au o căsnicie eșuată și dezastruoasă „din cauza celuilalt” știu că cei care se plâng de căsnicia lor „nu au nici o vină de situația în care se află” dar eu pot alege în ce fel de relație trăiesc. Pot alege ca din căsătoria mea să fac o binecuvântare sau pot alege să fac din ea un blestem. Și binecuvântarea asta sau blestemul din căsătoria mea va afecta persoana mea, soția mea, copiii mei, biserica în care trăiesc și societatea.

Citește mai mult

Căsătoria – Dragoste sau îndrăgostire

Izvorul tău să fie binecuvântat, şi bucură-te de nevasta tinereţii tale. Cerboaică iubită, căprioară plăcută: fii îmbătat tot timpul de drăgălăşiile ei, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei! Proverbe 5:18  – 19

Una din reclamațiile dese la adresa căsătoriei este pierderea acelor simțăminte de îndrăgostire care apar la începutul relației. Foarte mult se blamează dispariția sau estomparea acelor sentimente dar haideți să vedem care este realitatea.

Puține căsătorii încep altfel decât prin îndrăgostire. De obicei celebrele versuri din melodia Mădălinei Manole sunt reale: „Te-am văzut, mi-ai plăcut. Ce rămâne de făcut? Îndrăznesc să-ți vorbesc. Te iubesc!” De obicei așa încep cam toate relațiile măcar în România (există și culturi în care nu e așa) . Oamenii se văd, se plac, se nasc sentimente și se cultivă cu visare și romantism și când ajung la un anumit grad de creștere cei doi dacă sunt cu teamă de Dumnezeu se căsătoresc, dacă nu doar se mută împreună ca să facă sex.

Citește mai mult

Păzeşte-ţi căsnicia

Păzeşte-ţi inima mai mult decât orice, căci din ea ies izvoarele vieţii. Proverbe 4:23

Nu se mai îndoieşte nimeni că familiile, căsniciile, relaţiile curate sunt una din ţintele preferate ale atacurilor mediei, formatorilor de opinie, conducătorilor lumii şi bineînţeles a lui Satan. Cel puţin cei care sunt căsătoriţi ştiu asta pentru că au experimentat-o pe pielea lor. De multe ori ne trezim în mijlocul unor dispute care sunt provocate de terţe persoane şi ne afectează. Ne afectează formarea pe care o face mass media, ne afectează ispitele care există în jurul nostru şi ne afectează aproape fiecare privire aruncată în altă parte decât la modelul lui Dumnezeu de relaţie.

Este foarte uşor astăzi să ajungi le certuri crunte, e foarte uşor să ajungi la conflicte în relaţie, e foarte uşor să te desparţi, e foarte uşor să scapi de partener mai ales dacă eşti femeie. E foarte uşor să distrugi căsătoria şi e considerat normal să se distrugă, oamenii sunt îngăduitori, din ce în ce mai îngăduitori cu divorţul, cu separarea. Suntem aşa de indiferenţi când cineva din anturaj se desparte, nu mai considerăm că trebuie făcut ceva, o acceptăm pur şi simplu ca pe o realitate. Dar între voi nu trebuie să fie aşa spune Biblia, spune Dumnezeu.

Citește mai mult

Povestea lumânării

Motto: Cine vrea să împrăştie lumină trebuie să reziste arderii. M-ati aprins si vă uitaţi gânditori la lumina mea. Simţiţi bucurie în suflet? În mod sigur eu mă bucur, pentru că am un sens numai când ard. Nu sunt tristă, chiar dacă arzând, am devenit mai mică. De fapt eu am doar două posibilităţi: Prima, … Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.