Şi cine luptă la jocuri, nu este încununat, dacă nu s-a luptat după rânduieli. 2 Timotei 2:5
Trebuie să recunosc că nu le am cu fotbalul, dar deloc. Poate juca România cu America pe tăpșan în fața casei că nu mă văd uitându-mă. Totuși aud la radio diferite știri din fotbal și ultima auzită e despre victoria Stelei în meciul cu Ajax. O mulțime de laude multe vorbe de apreciere, bucurie mare. Bravo lor. Doar că un gând îmi macină creierul meu de non-microbist. De ce atât de rar se întâmplă o asemenea calificare? De ce o echipă odată bună se uzează așa de tare și scade ca valoare?
Merg acum în viața noastră. Viața asta e o continuă competiție pe mai multe nivele. De la aspectul material la cel sentimental și la cel spiritual. Evident că fiecare din noi ne dorim să fim biruitori dar de foarte multe ori trebuie să ne resemnăm cu înfrângerea. E adevărat că la o competiție cel care e cel mai bun va primi primul loc dar în viață cum se întâmplă?