Munca înnobilează pe om?

Una din activităţile oamenilor care vor să trăiască frumos şi corect e munca. Deşi e din ce în ce mai puţin tentantă, din cauză că în unele cazuri o zi de muncă face cât cinci minute de şmecherii, totuşi există oameni care pun valoare pe muncă întrucât nu pot prin natura lor să umble cu şmecherii, caracterul lor e ales şi nu concep viaţa prin poiată (la găinării). Munca a fost şi va rămâne un subiect mare de dezbateri şi părerile vor rămâne mereu împărţite între a face banii cinstit prin muncă sau a folosi tot felul de „inginerii” ca să munceşti cât mai puţin şi să câştigi cât mai mult. Mulţi oameni azi consideră munca un fel de boală (cineva spunea chiar că e o boală că doar de aia e inventată „medicina muncii”) şi că trebuie să te tratezi de ea. Mai mult, când vezi pe cei de lângă tine că o duc mai bine, deşi nu muncesc ci „şmecheresc”, te ispiteşte tare gândul de a face la fel.

O extremă este să faci la fel ca ceilalţi, deci să câştigi şi altfel decât prin muncă. O altă extremă, la care vreau să mă refer azi, este să profiţi de „vidul” de pe piaţa muncii şi să tragi până la epuizare, până nu mai ştii de tine şi de ai tăi. Într-o astfel de extremă merg mulţi dintre creştinii care trăiesc astăzi. Muncesc mult, profită de „nevoia” pieţei şi de faptul că pot câştiga din asta şi mai profită şi de faptul că e cinstit… (aici nu sunt sigur că aşa este).

Citește mai mult

Să pierzi frumos este o artă

Aseară mi-a fost dat să văd un exemplu de viaţă, un om care a luptat până la ultima clipă pentru a câştiga,dar care a ştiut să piardă frumos. E atât de complex de descris ce senzaţii extraordinare ai într-un meci „al vieţii tale” pentru care dai tot din tine şi pe care totuşi îl pierzi şi totuşi există oameni care ştiu să piardă. Pentru că au caracterul frumos unii oameni  reuşesc nu doar să câştige frumos, ci fac şi din pierdere o artă.

Mă gândeam la ce spuneam ieri despre politicienii care au tupeul să politizeze un asemenea eveniment şi care din pierdere fac un circ ieftin. Ei dacă pierd dau vina pe concurenţă, fac contestaţii, acuză, împroaşcă cu noroi pe cei care au câştigat, au discursuri josnice şi atmosfera e una de cocină de porci. Poate totuşi au învăţat ceva acei politicieni care au asistat la meci. Poate au prins ideea că în joc nu ai voie să trişezi deloc, întotdeauna joci „la lumină”, respecţi adversarul, nu umbli cu şmecherii, faci totul ca să câştigi dar te pregăteşti să pierzi frumos.

Citește mai mult

Simona străluceşte, România se vede aşa cum e?

Deja putem vorbi despre „fenomenul Simona”. România e dintr-o dată mai bine văzută din cauza evoluţiei spectaculoase a Simonei Halep în acest  turneu. Românii se identifică cu această sportivă grozavă şi se simt îndreptăţiţi să spună „vedeţi mă acuma cine suntem noi?” oricărui străin care nu ne ştie sau ne contestă sau respinge. Însă deşi Simona străluceşte, ţara ei, şi a noastră nu e avantajată ci dimpotrivă i se văd toate petele şi murdăriile la o asemenea lumină.

Că ne merge un renume negativ prin lume nu e o noutate. Că nu ne convine renumele ăsta iar nu e nou. Că acest renume e dat de unii din români şi nu de toţi iar e adevărat. Dar de la asta până la toată isteria iscată  în jurul unor performeri e drum lung. Cum apare o persoană care este incontestabil o imagine bună, cum toată ţara se identifică cu acea persoană. Asta nu e tocmai bine. E un fel de „mă simt bine că-s român spărgând seminţe la televizor şi identificându-mă cu Hagi care joacă bine”.

Citește mai mult

O părere echilibrată despre sine

Terenul acesta al imaginii de sine, stimei de sine, părerii despre sine, este unul evitat în discuţii sau dacă se apucă careva de predicat sau spus ceva de regulă o face în termeni negativi. Am scris în prima meditare despre modul în care oamenii condamnă o părere „prea înaltă” despre sine orice om care ara altceva de spus despre sine decât „minus”, dar am văzut şi că „o părere proastă despre sine” e tot la fel de rea, dacă nu mai rea decât extrema cealaltă. Totuşi, cum putem avea o părere bună, în sensul de „echilibrată” despre noi?

Iată câteva aspecte importante când vrem să vorbim de o bună imagine de sine:

Sunt creaţia lui Dumnezeu şi Dumnezeu nu face lucruri imperfecte, incorecte, defecte. Sunt aşa cum m-a creat El şi am încredinţarea că tot ceea ce face El este desăvârşit. David ajunge să izbucnească în laudă la adresa lui Dumnezeu când realizezi lucrul acesta: „Te laud că Sunt o făptură aşa de minunată. Minunate Sunt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!”. E foarte important să conştientizez că nu sunt la voia întâmplării, nu sunt abandonat, nu sunt al nimănui eu sunt al Lui, sunt opera lui Dumnezeu.

Citește mai mult

O părere proastă despre sine

Continuând discuţia de ieri vreau să atrag atenţia asupra unui alt păcat, la fel de grav ca „părerea prea înaltă despre sine” şi pentru care avem îngăduinţă şi pe care chiar îl apreciem. E vorba de păcatul unei păreri proaste despre sine. Dacă un om este mândru de el, are senzaţia că „e mai mult” decât în realitate ne „sesizăm” însă datorită unei explicări defectuoase a Scripturii avem mai prezentă extrema cealaltă şi nu luăm poziţie.

De ce spun că „o părere proastă despre sine” e păcat. Păi iată câteva motive:

Eu sunt creaţia lui Dumnezeu – în consecinţă, o părere proastă despre opera aceasta este o nemulţumire la adresa creatorului. Unii suntem albi, alţii negri, unii înalţi, alţii scunzi, unii slabi, alţii plinuţi, unii cu abilităţi practice, alţii cu abilităţi intelectuale şi găsim mii de diferenţe între noi. O părere proastă despre noi se naşte nu din smerenie, ci din înţelegerea greşită a vieţii şi din neacceptarea planului şi voii lui Dumnezeu. Din acest punct de vedere, o părere proastă despre sine nu poate fi sănătoasă, biblică, sau vreo dovadă de credinţă şi supunere faţă de Dumnezeu.

Citește mai mult

O părere mai înaltă decât se cuvine

Pornesc meditarea mea din această dimineaţă de la discuţia cu un cunoscut pe chat pe versetul scris de apostolul Pavel în Romani care spune: „Prin harul, care mi-a fost dat, eu spun fiecăruia dintre voi, să nu aibă despre sine o părere mai înaltă decât se cuvine; ci să aibă simţiri cumpătate despre sine, potrivit cu măsura de credinţă pe care a împărţit-o Dumnezeu fiecăruia.” Întrebările legitime care apar la o asemenea citire sunt: Care e părerea echilibrată despre sine? Ce înseamnă o părere mai înaltă? Ce se întâmplă cu o părere „scundă” despre sine? Cine este sinele acesta şi de ce trebuie să avem o părere despre el? Şi încă câteva. Menţionez de la început că nu mă avânt acum în analize filosofice sau comparaţii între diferiţi psihologi în definirea sinelui că nu există filosof important, lider religios sau psihanalist celebru care să nu fi atins subiectul acesta şi risc să scriu ani în şir după aia :).

Este important sinele în relaţia cu Dumnezeu? Se pare că e foarte important. Tot Pavel în Romani 14:12 spune că „Aşa că fiecare din noi are să dea socoteală despre sine însuşi lui Dumnezeu.” Asta mă face să cred că poziţia faţă de sine va determina şi anumite consecinţe ale judecăţii lui Dumnezeu. Spunând aste realizez că este foarte important să existe o părere echilibrată despre sine. Cand vorbim despre asta nu putem să nu ne amintim de Lucifer, el a avut despre sine opărere mai înaltă decât se cuvine.

Citește mai mult

Duhul Sfânt şi Consilierea Creştină

Un index al meditărilor privind Duhul Sfânt şi influenţele în consilierea creştină. Cu siguranţă voi mai puteţi identifica şi alte roluri şi m-aş bucura mult să îmi scrieţi despre acestea ca să îmi pot întregi imaginea despre acest subiect. De fapt, aşa cum scriam ieri: cu cât meditez mai mult la rolurile pe care Duhul … Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.