Fii diferit – Fii cinstit

Provocările timpului în care trăim sunt mari şi „ofertele” pe care oamenii credincioşi le primesc sunt pe măsură. Deşi aparent creştinii din România şi din alte ţări aşa-zis democrate se bucură de „libertate religioasă” războiul nu a fost niciodată mai mare pentru credincioşi. Oponenţa fizică, abuzurile, torturile, prigonirile, hărţuirile parcă au încetat în forma cunoscută de noi, dar în ce priveşte omul spiritual ele sunt mai prezente ca niciodată. Războiul e în toi şi mulţi din cei care nu dau importanţă acestui război cad străpunşi şi agonizează neînţelegând ce se întâmplă cu ei.

Una din momelile acestui război, din capcanele lui este necinstea. Necinstea face oferte foarte „profitabile” credincioşilor. Fie că e vorba de lucruri aparent mărunte sau  de unele care pot fi adevărate „tunuri” oamenii primesc „oferta” de a fi necinstiţi şi mulţi „profită” de ocazie neştiind că îşi vor otrăvi viaţa până în măruntaie. În ultimul timp la consiliere am auzit multe poveşti în care oamenii păreau că stau bine „Pe cai” şi că nu vor fi prinşi niciodată dar când au căzut, căderea lor a fost mare.

Cinstea nu mai este considerată o virtute astăzi. Eşti considerat fraier sau prost dacă ceilalţi văd că ai posibilitatea să profiţi dar tu nu o faci. Fie că e vorba de o declaraţie pentru ajutorul la încălzire în care nu declari toate veniturile, fie că e vorba de anumit minciuni pentru a avea anumite foloase, fie că e vorba de manevre financiare in contabilitatea firmei, de ascunderea de bani faţă de soţ sau soţie, de încercarea de înşelare a lui Dumnezeu prin metoda brevetată de Anania şi Safira sau de adevărate tunuri financiare oamenii încearcă să profite de „clipă” şi chiar reuşesc pentru o vreme.

Citește mai mult

Fii diferit – Fii creativ

Fascinant domeniu acesta al creativităţii. E o adevărată minune a lui Dumnezeu capacitatea pusă în oameni de a crea, capacitatea de a fi unici, originali, de a inventa, de a concepe. Creativitatea e o „putere” a oamenilor pusă în ei la creare şi care le poate da o doză considerabilă de împlinire şi fericire. Omul când crează, când concepe, pune la treabă partea aceea de Dumnezeu din el. Şi nu mă refer aici la faptul că omul este un zeu în miniatură ci la faptul că Dumnezeu a pus în om ceva din El. Una din caracteristicile lui Dumnezeu este tocmai creativitatea. Capacitatea de a crea, de a concepe.

Creativitatea nu se manifestă doar în artele clasice cum ar fi pictură, muzică, proză şi poezie ci aproape în toate domeniile vieţii poate fi creat ceva. Deşi suntem educaţi că doar un pictor, compozitor, scriitor pot crea, în realitate, fiecare din noi avem o anumită capacitate creatoare în noi. Dumnezeu a pus-o acolo şi chiar dacă nu o folosim ea tot este prezentă dar într-o stare inactivă. De altfel, aşa se explică cum de oamenii în situaţii extreme crează idei fascinante în rău sau în bine. Uitaţi-vă şi la pictori, muzicieni, scriitori dar priviţi şi la extrema cealaltă la evadări spectaculoase, la jafuri bancare perfecte şi planuri aproape diabolice de a face răul. Şi acestea tot creaţii sunt.

Citește mai mult

Fii diferit – Gândeşte

E foarte adevărat că trăim zilele cu cea mai mare şi mai variată „cantitate” de informaţie. Informaţia este foarte, foarte accesibilă şi se pare că Scriptura se împlineşte în „previziunea” că în zilele din urmă cunoştinţa va creşte. Noi oamenii am devenit din ce în ce mai deştepţi, din ce în ce mai şcoliţi, numai în România dacă privim vedem că, acum 20, 30 de ani se mai făceau şi şcoli de meserii pe când acum aproape toţi care termină liceul merg la facultăţi. Într-un anume sens am putea vorbi despre oameni deştepţi, sau măcar, mai deştepţi ca înainte.

Calculatoarele şi internetul, ne pun la dispoziţie o cantitate uriaşă de informaţie. Putem accesa foarte uşor cărţi, scrieri, demonstraţii ştiinţifice din orice colţ al lumii. Mai mult putem urma de acasă cursurile unor universităţi prestigioase şi putem obţine certificate si diplome care să ateste priceperea dobândită. Da, fără să mă îndoiesc spun că avem de a face cu un timp al informaţiei şi cunoaşterii. Asta dă uneori şi în lucruri comice. Cum apare un accident aviatic, cum avem armate întregi de specialişti în aeronautică, comunicaţii speciale, medicină şi altele. La orice profesie se ivesc armate întregi de specialişti, sfătuitori şi mulţi „deştepţi” apar pe ecrane. Şi totuşi…

Citește mai mult

Trei teste importante

Nu stiu cât de adevărat e că ar fi vorba de Socrate în povestea asta dar principiul mi se pare extraordinar: „In Grecia antică, Socrate (469-399 îC), era foarte mult lăudat pentru înţelepciunea lui. Într-o zi, marele filozof s-a întâlnit întâmplător cu o cunoştinţă care alerga spre el agitat şi care i-a spus: – Socrate, … Citește mai mult

Fii diferit – Fii cumpătat

„ …eu spun fiecăruia dintre voi, să nu aibă despre sine o părere mai înaltă decât se cuvine; ci să aibă simţiri cumpătate despre sine, potrivit cu măsura de credinţă pe care a împărţit-o Dumnezeu fiecăruia.” Romani 12:3

Performanţa, scorul, punctajul, numărul, locul, poziţia, suma, dimensiunile, culoarea, puterea, diagonala, memoria sunt o parte din cele mai importante cuvinte în clasificarea oamenilor în zilele pe care le trăim. Oamenii cred că, importanţa lor vine datorită unor obiecte sau bunuri pe care le deţin. Cu cât performanţele sale sunt mai ridicate cu atât se poate poziţiona mai sus în top. Astfel devine foarte important să obţii un punctaj bun, să fii pe un loc bun, să ai o sumă mare, să ai anumită culoare la păr, anumite dimensiuni la sâni şi fund, să ai multă memorie la computer sau telefon etc. Orientarea pe competitivitate este cultivată în noi încă din copilărie, dacă nu o cultivă părinţii cu siguranţă grădiniţa şi şcoala ne formează să fim competitivi.

Până la un punct cred că este bună dorinţa de a fi mai bun în permanenţă, e necesar să evoluăm, să ne perfectăm,să performăm, dar când punctul de compararea sunt ceilalţi oameni, deja avem o poziţie greşită. Efectiv ne facem într-o oarecare măsură adversari cu oamenii care trăiesc alături de noi, pentru că va trebui să câştigăm anumite beneficii în defavoarea lor. În momentul în care succesul se bazează pe compararea cu ceilalţi, cred că discutăm de o poziţie greşită şi această poziţionare ne face să acţionăm de multe ori fără dragoste, fără cumpătare, fără sensibilitate.

Citește mai mult

Fii diferit – Fii mulţumit

Negreşit, evlavia însoţită de mulţumire este un mare câştig. 1 Timotei 6:6

Probabil una din cele mai mari capcane ale omului modern este nemulţumirea. Suntem stârniţi mereu şi mereu să nu mai fim mulţumiţi cu ce avem. Cei mai mulţi oameni sunt nemulţumiţi din fire, ce astăzi îi satisface, nu mai este de ajuns mâine. Pe acest amănunt se bazează şi o parte din succesul comerţului actual. Omul nemulţumit va cheltui mai mult şi mai mult pentru a îşi vedea inima satisfăcută. Aşa se face că mulţi dintre noi nu avem strictul necesar ci mult mai mult. Aşa se face că mulţi dintre noi am vrea să fim în top când e vorba de posesiuni şi confort. Nu ne mai mulţumeşte decentul şi ca să nu pară ciudat ridicăm standardele.

Nivelul de trai e una din pretenţiile moderne care măsoară gradul de mulţumire al oamenilor. Dorinţa inevitabilă este spre a creşte nivelul de trai spre condiţii mai bune, mai confortabile, mâncare mai bună, bunuri mai moderne, performanţe mai înalte şi ne amăgim raportându-ne la „nivelul de trai” şi nu la Scriptură care spune „Dacă avem, deci, cu ce să ne hrănim şi cu ce să ne îmbrăcăm, ne va fi de ajuns.” Dorim neapărat să ne raportăm la un stil de viaţă înalt şi nu la unul smerit şi asta ne duce foarte foarte uşor spre robire, nemulţumire permanentă, stres şi îndepărtează foarte mult probabilitatea de a ne putea bucura vreodată de lucrul mâinilor noastre şi de ceea ce Dumnezeu ne-a dat.

Citește mai mult

Fii diferit – Acţionează

Ioana e una din tinerele care a avut nevoie de consiliere. Problemele sale păreau că sufocă viaţa şi nimic din jurul ei nu mai poate fi redresat. Acneea îi dădea mari bătăi de cap. Cu băieţii nu era în stare să lege relaţii, loc de muncă nici nu visa la cât era de emotivă. A făcut rost de ultimele puteri şi de ultima fărâmitură de curaj şi a scris un email în care a solicitat ajutorul. Mesajul ei începea aşa „Pentru mine viaţa  nu are nimic bun. Sunt condamnată la eşec, nu reuşesc să-mi împlinesc nici o dorinţă cu toate că nu doresc lucruri senzaţionale. Vreau doar să trăiesc normal dar Dumnezeu mi se opune…”  Mesajul ei era mai lung şi îl putem pune lejer în categoria „cântecelor de lebădă”. Ioana abandonase viaţa, era într-o formă de suicid, dar nu al trupului ci al voinţei, al speranţei, al credinţei.

Acest caz nu este singular deloc, din păcate, mulţi oameni abandonează visele, abandonează viaţa, abandonează idealurile şi dorinţele din cauza eşecurilor repetate, a educării proaste primite sau din cauză că cei din jur le-au tăiat aripile. Mulţi tineri în zilele noastre nu mai trăiesc ei ci lasă sistemul să trăiască în ei. Nu au curajul să fie diferiţi ca să nu se facă de râs. Se conformează stilului de viaţă actual şi fac ceea ce face toată lumea, negăsind nici o satisfacţie în acţiunile lor. Mai mult, mulţi soţi şi multe soţii ajung în punctul de a nu mai face nimic, ajung să trăiască un divorţ emoţional, sentimental, spiritual şi trăiesc o viaţă de chin în căsnicie din cauză că nu mai au puterea sau voinţa să se apuce de reparat relaţia.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.