Nu pot, nu mai pot…

Unele din frazele sau expresiile des auzite de cei care fac consiliere sunt: „Nu pot” sau „Nu mai pot” sau „Am încercat tot şi nu ştiu ce să mai fac”. De obicei, aceste afirmaţii au în ele un dramatism aparte şi stârnesc milă şi compasiune. Totuşi, nu de fiecare dată o asemenea expresie transmite mesajul corect de neputinţă. Se întâmplă de foarte multe ori ca traducerea corectă a lor să fie: „Nu cred că pot” sau Nu sunt dispus să încerc” sau „Nu merită efortul” sau în unele cazuri „Sunt obosit” sau „îmi vine să renunţ”.

Dacă ar fi să analizăm bine viaţa noastră, am spus asemenea afirmaţii nu doar atunci când am ajuns  la limita fizică sau psihică, ci atunci când nu am mai fost dispuşi să lucrăm. Rar am spus „nu mai pot” în cazuri de neputinţă reală. Asta e şi o veste tristă dar şi una bună. Tristă pentru că descoperim că ne cam văicărim degeaba, bună pentru că potenţialul nostru e mult mai mare decât am fost noi dispuşi să mergem.

Citește mai mult

Comunicarea şi sexualitatea în familie

Am primit în urma acestor meditări mai multe mesaje. Unele din ele sunt „acide” dar cele mai multe sunt ale unor oameni care au nevoie de informaţie sau ajutor. Oricum, mi se confirmă încă odată dacă mai era cazul că noi, cei care vrem să trăim în voia lui Dumnezeu prin respectarea căsătoriei, avem un deficit informaţional de acoperit la capitolul sexualitate. Întrebări despre: contracepţie, poziţii, perversiuni, normalitate, pornografie, curvie, libido şi chiar întrebări foarte simple încă nu au un răspuns credibil în mintea multora. Pe de o parte înţeleg aspectul acesta, am fost crescuţi într-un mediu „victorian”, pudic, unde sexul nu era unul din subiectele de discuţie. Pe de altă parte nu înţeleg unele cupluri de ce mai rămân în necunoştinţă dacă tot există posibilitatea de a citi. Au apărut cărţi creştine în domeniul acesta destule şi le consider bune.

Oricum, dacă aşa suntem formaţi, avem de spart un tipar, avem de rupt anumite prejudecăţi care se dovedesc a fi nefondate şi pentru asta trebuie ceva efort. Totuşi, nimic nu ar trebui să ne ţină în ignoranţă şi necunoaştere. Nu spun acum că ar trebui să facem mastere sau doctorate în psihosexologie, ci spun că e de datoria noastră ca oameni căsătoriţi să contribuim la bunul mers al relaţiei, asta implică şi partea sexuală a ei, şi în acelaşi timp să contribuim la siguranţa relaţiei, asta implică mai ales partea sexuală a ei. Da, apreciez oamenii care îşi încredinţează relaţiile în mâna lui Dumnezeu şi unii mi-au spus în urma articolelor de săptămâna asta că ei lasă totul în grija lui Dumnezeu. Asta mi se pare o laşitate chiar dacă aparent pare o „evlavie”. De ce nu lasă casa descuiată când pleacă undeva sau maşina că doar le poate încredinţa lui Dumnezeu?. Este adevărat că protecţia noastră e la El dar în acelaşi timp El nu a încurajat niciodată nici lenea, nici prostia, nici neimplicarea ci chiar le condamnă în Scriptură.

Citește mai mult

Şi dacă am păcătuit… (II)

Viaţa de căsnicie nu e deloc una lipsită de probleme. Oamenii care se căsătoresc devin implicit ţinte pentru cel care este duşmanul unităţii şi al păcii, cel care vrea conflict, păcat, ceartă, strigăte, ameninţări, ascunzişuri şi minciuni, că doar e tatăl minciunii. Cine se căsătoreşte cu scopul de „a scăpa” de anumite probleme se înşeală. Mulţi au avut intenţia asta, dar căsătoria nu le-a rezolvat problema ci mai degrabă le-a amplificat. Pornografia e unul din cazuri. Bărbaţi care ajunseseră să consume şi s-au căsătorit cu gândul că „odată ce scapă la sex” nu vor mai fi tentaţi să consume. Realitatea crudă e că nu i-a vindecat căsnicia. Pentru mulţi dintre ei căsnicia a fost un dezastru, aşteptările create de pornografie în privinţa vieţii lor sexuale au fost disproporţionate faţă de realitate şi s-au trezit într-o stare şi mai rea decât cea de la început.

După cum spuneam şi ieri, creştinii căsătoriţi sunt ţinte preferate pentru ispite şi o ţinere în „zona gri” a sexualităţii nu face decât să favorizeze duşmanul. Orice este la întuneric sau umbră poate fi folosit împotriva noastră. Mulţi nici nu bănuiesc ce gânduri ascund soţiile lor, multe soţii nici nu au habar cu ce se luptă soţii lor. Unii nici măcar nu realizează că sunt la un pas de sfărâmare a căsniciei pentru că anumite aspecte nu le discută şi ele se amplifică mult.

Şi totuşi ce este de făcut în cazurile în care păcatul deja a fost comis?

Citește mai mult

Şi dacă am păcătuit… (I)

În iarna acestui an, prin ianuarie, Marcel nu a mai putut îndura chinul şi a venit să ceară sfat. Căzuse în plasa pornografiei şi nu se putea elibera deşi încercase în multe feluri. Durerea cea mai mare era că nu putea mărturisi nimănui chinul şi zbaterea sa. Îi era ruşine si teamă. Se gândea cu mare frică la momentul în care soţia sa va descoperi aspectul acesta şi gândul acesta îl dădea gata. Îşi iubea soţia şi copiii foarte mult şi ar fi fost complet distrus ca aceştia să afle despre situaţia în care se află.

Cazul lui Marcel e unul singur din zecile care vin la consiliere. El avea probleme cu pornografia dar nu e singurul sau singura problemă din acest sector al vieţii care cere atenţie şi intervenţie. Alţii au curvit, alţii au mers la baruri cu femei goale, alţii au ajuns să ia contact cu homosexualitatea şi zbaterea e aceeaşi. Duhul lui Dumnezeu îi atenţionează în permanenţă pe astfel de oameni şi nu au pace dar datorită faptului că e considerată ruşinoasă zona nu au curajul să spună. Cele mai multe din cazuri nu ar ajunge din faza de poftă în faza de păcat dacă ar exista posibilitatea de a se mărturisi cuiva de încredere de la care să nu se audă.

Când i-am spus soţiei mele ce „târg” vreau să fac cu ea m-a considerat puţin sărit dar m-am bucurat că nu a reacţionat violent sau extremist ci a acceptat. Îi spusesem în urmă cu ceva ani că mă angajez să îi spun despre orice privire care îmi va cădea vreodată, mai mult decât strictul necesar, pe trupul vreunei alte femei şi m-am ţinut de cuvânt. Asta mult m-a ajutat. În felul acesta Ana afla dacă la bancă, ITM, servici, primărie sau în locurile în care mergeam exista vreo „domniţă” care mi-a atras privirile. Pur şi simplu prin asta nu am lăsat posibilitatea ca ceva ascuns în zona asta să se dezvolte, am tăiat din faşă orice posibilitate de creştere a pasiunii pentru o altă femeie. Bărbaţii cărora le recomandam aceeaşi procedură îmi spuneau că sunt nebun, că nevasta lor le-ar face scandal monstru dacă ar veni acasă să spună că în acea zi s-au uitat unde nu trebuie.

Citește mai mult

Sexualitatea e un aspect ruşinos?

Una din tacticile de lucru ale duşmanului omului este şi va fi jocul cu umbre şi întuneric. De altfel, el pentru că ştie puterea luminii şi efectul pe care îl are întunericul, incertitudinea, nesiguranţa şi chiar umbrele în viaţa oamenilor foloseşte acest sector pentru a aduce îndoială şi nesiguranţă în anumite sectoare ale vieţii cu scopul de a pierde suflete.

Spuneam ieri că sexualitatea clar este un lucru bun, Dumnezeu ne-a făcut aşa, tot El a pus în noi toate funcţiile, glandele şi organele deci inclusiv ce ţine de sexualitate. A numi această zonă ruşinoasă, rea, chinuitoare este un păcat. Dumnezeu ne-a creat în chip minunat şi a pus în noi exact ce aveam nevoie ca să trăim pe pământ în relaţii bune unii cu alţii şi în relaţii bune cu El. Sexualitatea e una din marile binecuvântări ale Creatorului şi nu este nimic ruşinos în ea. Faptul că noi simţim ruşine sau stânjeneală este pentru că gândurile noastre sunt pervertite, nu pentru că Dumnezeu a făcut ceva imperfect sau rău. Bineînţeles că nu e un subiect pe care să îl discuţi cu oricine, oriunde dar  între soţ şi soţie nu ar trebui să existe jenă sau ruşine să  discute aceste aspecte. Când e vorba de probleme în dinamica sexuală iar nu ar trebui să existe ruşine în a merge la un specialist. Tocmai învăluirea în negură face sexualitatea să fie un sector vulnerabil.

Citește mai mult

Sexualitatea – cea mai atacată zonă în viaţa creştinilor?

Poate părea o exagerare dar afirmaţia mea are la bază şi studierea fenomenului dar mai ales cazuistica mea şi a colegilor care fac consiliere în ţară şi în afara ei. Nu ştiu dacă întotdeauna a fost aşa, dar în timpul în care trăim este probabil cel mai atacat sector al vieţii. Cazurile de curvie, consum de pornografie, homosexualitate, masturbare, abuzuri sexuale, pervertiri ale sexualităţii şi altele asociate cu acestea sunt din ce în ce mai numeroase. Oameni care vin pentru consiliere pentru a scăpa de pornografie sunt aşa de mulţi încât uneori apar alţii noi zilnic.

De unde această vulnerabilitate a creştinilor în faţa ispitelor sexuale? De ce tocmai acest sector al vieţii? Cum de prind aşa de bine la tipologie creştinilor aceste păcate? De ce e aşa de grea lupta cu ele şi mai ales eliminarea lor? Sunt întrebări care mă frământă tare de ceva vreme. Cel mai tare însă mă frământă întrebările: Ce putem face în această situaţie la nivel general? Şi Cum pot eu ajuta oamenii care vin la consiliere cu astfel de „afecţiuni”?

De la început nu a fost aşa. Sexualitatea a fost invenţia lui Dumnezeu şi El a făcut toate lucrurile bune. Scriptura ne spune că oamenii au fost făcuţi parte bărbătească şi parte femeiască. Apoi ne spune despre unirea celor doi ca să formeze o familie. Ei bine, sexualitatea a fost darul lui Dumnezeu pentru cei care formează familii, e o binecuvântare pentru cei căsătoriţi, cel puţin aşa a fost destinată să fie.

Citește mai mult

Şaria vine spre creştinism

Urmăresc cu interes ce se întămplă în ţările măcinate de conflict zilele astea dar mai ales ce se întămplă cu creştinii din ţările unde musumlanii instaurează haosul şi omoară creştinii şi alţi oameni de o religie diferită de a lor. Mă doare pe de o parte tăcerea mediei pe această temă dar şi lipsa de reacţie a „civilizaţiei” a lumii creştine la acest „val de Şaria” care ameninţă să se instaleze chair în ţările în care creştinismul a fost majoritar.

Zilele trecute un grup acorda interviuri de la o întrunire făcută cu scopul de a introduce legea islamică în Londra şi în Anglia şi în toată Europa. Bineînţeles că acum pare utopie dar nu mă grăbesc să spun că nu au şanse. Acum când minorităţile obţin repede drepturi mai multe decât majoritatea nu ar fi foarte greu de obţinut „dreptul de a introduce Şaria în zone populate de musulmani”.

Citește mai mult

Poți primi zilnic noutățile
pe email

Abonează-te și vei fi automat anunțat când scriu o meditare nouă

Mulțumesc de încredere.

Ceva nu a mers.